Zavrieť

Porady

ako zrušiť synovi trvalý pobyt ?

Neviete náhodou ako postupovať v takomto prípade : Matka so synom /33 r./ bývajú v spoločnej domácnosti, kde majú aj trvalý pobyt, byt je matkin, ako má matka postupovať, keď nechce, aby syn bol na trvalý pobyt prihlásený u nej a syn spolupracovať na tom nebude ? Ď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Nazdávam sa, keďže má syn nad 18 rokov, je dospelý a ťažko to bez jeho súhlasu zmeníš.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Trvalý pobyt nezmeníš bez neho, nemôžeš ho ani zrušiť. Na Mestskom úrade na evidencii obyvateľstva, ak chce niekto zmeniť trvalý pobyt, musí udať nový. Zrušiť sa nedá, lebo Mestský úrad to bez súhlasu toho druhého neurobí aj preto, že nemôžu dopustiť, aby ten dotyčný bol bez trvalého pobytu. Takže bohužiaľ, nepochodí.

    sac je offline (nepripojený) sac

    sac
    Braňo
    Nazdávam sa, keďže má syn nad 18 rokov, je dospelý a ťažko to bez jeho súhlasu zmeníš.
    Aj keď to nie je jeho byt ? To v praxi znamená, že každé dieťa , ktoré ostane od 18 r. doma , keď na to nedá súhlas, tak má právo bývať u rodičov až do smrti, resp. stále tam môže mať trvalý pobyt ???

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    sac
    Aj keď to nie je jeho byt ? To v praxi znamená, že každé dieťa , ktoré ostane od 18 r. doma , keď na to nedá súhlas, tak má právo bývať u rodičov až do smrti, resp. stále tam môže mať trvalý pobyt ???
    Matka je síce vlastníčkou, čo sa týka majetkového práva, môže urobiť všetko preto, aby tento majetok nezdedil, ale zrušiť trvalý pobyt mu ona nemôže. Ako som spomínala, najlepšie informácie ti dajú na Meste na evidencii obyvateľstva.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sac
    Neviete náhodou ako postupovať v takomto prípade : Matka so synom /33 r./ bývajú v spoločnej domácnosti, kde majú aj trvalý pobyt, byt je matkin, ako má matka postupovať, keď nechce, aby syn bol na trvalý pobyt prihlásený u nej a syn spolupracovať na tom nebude ? Ď
    Podľy mňa to možné je, viď zákon č. 253/1998 o hlásení pobytu občanov SR .... § 7:

    "(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

    a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
    b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
    c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
    d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
    e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
    f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov 4e) budovy alebo jej časti podľa § 3 ods. 2 občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu4f) vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu podľa § 3 ods. 8 písm. d) bodu 2,
    g) ak budova zanikla"

    Podľa § 3 ods. 2:

    "(2) Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom2) alebo súpisným a orientačným číslom2) a je určená na bývanie, 3) ubytovanie4), 4a) alebo na individuálnu rekreáciu, 4b) ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt."

    Podľa bodu f), ak jej syn nie je vlastníkom alebo spoluvlastníkom bytu, a nie je nezaopatrený, keďže už má 33 rokov, tak návrh na zrušenie trvalého pobytu by mohla podať ona ako vlastník bytu.

    Nech to skúsi odhlásiť ho na miestnom úrade, v najhoršom prípade jej povedia, že to nemôže.

    Inak podobná téma je aj tu:

    http://www.porada.sk/t26136-zakon-o-...-7-2006-a.html
    Naposledy upravil Chobot : 11.07.06 at 08:59

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    GabiZ
    Trvalý pobyt nezmeníš bez neho, nemôžeš ho ani zrušiť. Na Mestskom úrade na evidencii obyvateľstva, ak chce niekto zmeniť trvalý pobyt, musí udať nový. Zrušiť sa nedá, lebo Mestský úrad to bez súhlasu toho druhého neurobí aj preto, že nemôžu dopustiť, aby ten dotyčný bol bez trvalého pobytu. Takže bohužiaľ, nepochodí.
    Aj na to myslel zákon, netreba uvádzať nový trvalý pobyt - § 7 ods. 2:

    "(2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana."

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    No vidíš, tak až takýto prehľad nemám, je super, že si to sem priložil, budem už múdrejšia. Ja len viem, že my sme chceli urobiť niečo podobné a nechceli nám to bez súhlasu tej osoby, ktorej sa to týkalo urobiť. Ale bolo to dávnejšie, pomery sa menia.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    GabiZ
    No vidíš, tak až takýto prehľad nemám, je super, že si to sem priložil, budem už múdrejšia. Ja len viem, že my sme chceli urobiť niečo podobné a nechceli nám to bez súhlasu tej osoby, ktorej sa to týkalo urobiť. Ale bolo to dávnejšie, pomery sa menia.
    Tieto podmienky platia po novelizácii zákona od 1.10.2004. To ste asi skúšali predtým nie? Predtým to platilo tak, ako si povedala.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Chobot
    Tieto podmienky platia po novelizácii zákona od 1.10.2004. To ste asi skúšali predtým nie? Predtým to platilo tak, ako si povedala.
    Áno bolo to asi v roku 2002. Takže mám čo doháňať, čo sa týka legislatívy. Ďakujem za všetkých za čerstvé info.
    Pekný deň.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    A dá sa odhlásiť aj exmanžel, ktorý v mieste trvalého bydliska nebýva minimálne už 5 rokov? Pýtam sa, lebo mám s ním dieťa, v súčastnosti je to už aj môj expartner a vybavovala som zmenu priezviska malej. Na matrike sa všetko predĺžilo, lebo stále má uvedený trvalý pobyt u bývalej manželky pričom už tých 5 rokov býva u rodičov. Aj po strate OP a vybavovaní nového uviedol ale pôvodnú adresu. Idem podávať aj na zvýšenie výživného a rada by som všetko skrátila a nie aby sa súdne predlžovalo len vďaka tomu, že nebude na adrese trvalého bydliska preberať zásielky. A v konečnom dôsledku chcem dať radu aj jeho bývalej manželke

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    willma
    A dá sa odhlásiť aj exmanžel, ktorý v mieste trvalého bydliska nebýva minimálne už 5 rokov? Pýtam sa, lebo mám s ním dieťa, v súčastnosti je to už aj môj expartner a vybavovala som zmenu priezviska malej. Na matrike sa všetko predĺžilo, lebo stále má uvedený trvalý pobyt u bývalej manželky pričom už tých 5 rokov býva u rodičov. Aj po strate OP a vybavovaní nového uviedol ale pôvodnú adresu. Idem podávať aj na zvýšenie výživného a rada by som všetko skrátila a nie aby sa súdne predlžovalo len vďaka tomu, že nebude na adrese trvalého bydliska preberať zásielky. A v konečnom dôsledku chcem dať radu aj jeho bývalej manželke
    Prečítaj si môj príspevok č. 6. Ak k tomu bytu ten exmanžel nemá užívacie práva - t.j. nie je spolumajiteľ alebo s majiteľom nemá uzavretú nájomnú zmluvu alebo inú zmluvu, na základe ktorej by byt mohol užívať, tak majiteľ bytu (exmanželka) ho môže z trvalého pobytu odhlásiť. Predpokladám však, že po rozvode majú vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Barák dedila manželka do svojho výlučného OV, rozvedení sú cca 5 rokov a vďaka lemplavosti drahého bývalého BSM uplynula 3 ročná premlčacia lehota, ale to mi je už v podstate jedno. Takže ho teda môže bez problémov odhlásiť.

    uherak je offline (nepripojený) uherak

    uherak
    Ahoj, teraz trochu ina situacia. Da sa trvaly pobyt v SR zrušiť a vymeniť za prechodny pobyt v ČR? (pripadne za akych podmienok) alebo ak nemam trvaly pobyt, tak nemôžem mať prechodny? Ide mi o jedinu vec a to vyviazať sa z platenia zdravotneho poistenia (ak to vôbec ide) bez toho aby rodičom...môj tvaly pobyt...chodily exekucie za nezaplatene poistne. Ja viem, je to take divne, ale prosim o radu Diky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    takým spôsobom sa "nevyviažeš" zo svojich povinností. Staré záväzky si platiť budeš musieť, nové - nie je dosť informácií, ale zákony už pamatajú aj na takýchto špekulantov.

    Helik3 je offline (nepripojený) Helik3

    Aka som,taka som.Som jednoducho zena.Ked sa mi zachce smiat,smejem sa pojasena... ...viac Helik3
    ahojte, mňa by to ale tiež zaujímalo, či sa dá zrušiť trvalý pobyt v mojom dome predchádzajúcemu majiteľovi a prehlásiť mu ho do čiech?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Helik3 Pozri príspevok
    ahojte, mňa by to ale tiež zaujímalo, či sa dá zrušiť trvalý pobyt v mojom dome predchádzajúcemu majiteľovi a prehlásiť mu ho do čiech?
    Ako novy majitel mu TP mozes iba zrusit.
    Prehlasit novu adresu si musi on osobne

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    GabiZ Pozri príspevok
    Trvalý pobyt nezmeníš bez neho, nemôžeš ho ani zrušiť. Na Mestskom úrade na evidencii obyvateľstva, ak chce niekto zmeniť trvalý pobyt, musí udať nový. Zrušiť sa nedá, lebo Mestský úrad to bez súhlasu toho druhého neurobí aj preto, že nemôžu dopustiť, aby ten dotyčný bol bez trvalého pobytu. Takže bohužiaľ, nepochodí.
    Takže ZÁKONY Slovenskej Republiky su postavené humannejšie ako očakavania a zmyšĺanie niektorých jednotlivcov...
    avalik je dobre si precitat aj dalsie prispevky ... inac reagujes na prisp. z r. 2006

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Helik3 Pozri príspevok
    ahojte, mňa by to ale tiež zaujímalo, či sa dá zrušiť trvalý pobyt v mojom dome predchádzajúcemu majiteľovi a prehlásiť mu ho do čiech?
    protichodné odpovede, ale ja viem, že vlastník môže zrušiť TP, ak sa tak rozhodne.
    Nový TP si nahlási dotyčný a ak ho nemá, tak mu ho obec pridelí na adrese OU, MU.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    uherak Pozri príspevok
    Ahoj, teraz trochu ina situacia. Da sa trvaly pobyt v SR zrušiť a vymeniť za prechodny pobyt v ČR? (pripadne za akych podmienok) alebo ak nemam trvaly pobyt, tak nemôžem mať prechodny? Ide mi o jedinu vec a to vyviazať sa z platenia zdravotneho poistenia (ak to vôbec ide) bez toho aby rodičom...môj tvaly pobyt...chodily exekucie za nezaplatene poistne. Ja viem, je to take divne, ale prosim o radu Diky
    Pokial si nezmeníš adresu v zdr.poisťovni, korešpondencia bude chodiť na poslednú známu adresu.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Chobot uz v roku 2006 citoval zakon - vlastnik moze zrusit TP


    ja doplnim aktualne znenie zakona:

    § 7
    (1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
    a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
    b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
    c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
    d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
    e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva,5a)
    f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
    g) ak budova zanikla.
    (2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku 1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.