Zavrieť

Porady

Súkromné auto kategórie N1 v podnikaní

Dobrý deň, kúpil som si osobné vozidlo ale v TP má kôli odpočtu DPH napísané kategória N1 - nákladné do 3500kg a teraz som sa dozvedel, že os.auto N1 nemôžem používať ako súkromné v podnikaní a prejdené km dokladovať knihou jázd. Neviete mi poradiť ako to vlastne je??
Auto je kúpené ako súkromné, deliacu mrežu má oficiálne domontovanú a len preto lebo je N1 nemôžem na ňom vykonávať jazdy, ktoré by som dal do učtovníctva??? Ako je to potom s vypĺňaním DP?,
veronikasad Na aké účely ho používaš ? Aký máš predmet podnikania ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Ak súvisí používanie N1 auta s príjmami z podnikateľskej činnosti, môžeš ho používať. Do výdavkov dávaš cestovné náhrady - PHM podľa tech. preukazu a základnú náhradu /ak si majiteľ zapísaný v TP/. PHM samozrejme súvisiace so služobnými cestami. Ktorá autorita Ti povedala, že nemôžeš N1 používať ?
    JankaO V tomto prípade si základnú náhradu uplatniť nemôže.
    Soňa K Pre Teba by bolo zaujímavé, keby si ho zaradil do obchodného majetku a uplatňoval si naň všetky výdavky.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Predpokladám, že sa jedná o FO SZČO, ktorá bude využívať vlastné vozidlo v súvislosti s podnikaním v zmysle § 19/2 e. Tam pri uplatnení "kilometrovného"je podmienka použitia osobného motorového vozidla. V Na základe kategorizácie vozidiel, sa za takéto vozidlo považuje vozidlo M.
    Toto ale nevylučuje možnosť použitia N-kového vozidla v súvislosti s podnikaním, iba náhrady sa budú počítať v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňa K Máš pravdu, všade píše zákonodárca o osobnom mv, ako myslíš aplikáciu Zákona o CN pri SZČO a N1 aute ?
    JankaO tak, že ako SZČO si môže uplatnoť v zmysle ZoCN len PHM, a ako zamestnanec náhradu za kilometer podľa dohody so zamestnávateľom....
    pre info FR vydalo k tomu informáciu:https://www.financnasprava.sk/_img/p...ovanie_upr.pdf

    ..posledná strana
    canbo a čo predposledná a posledná veta usmernenia:
    "...používanom na podnikanie alebo na
    inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo nie je zahrnuté v obchodnom majetku. Daňové
    výdavky sa potom uplatňujú rovnakým spôsobom, ako pri vlastnom osobnom motorovom
    vozidle. "
      zbaliť

    Súkromné auto kategórie N1 v podnikaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.