Zavrieť

Porady

odpisovanie hmotného majetku - cena do 1700 Eur - daňový výdavok?

Chcela by som sa spýtať, kúpili sme auto, ktorého cena je 800 Eur. Zaradili sme to do majetku 022 a robíme účtovné odpisy. Jeho cena je do 1700 ale doba použiteľnosti je viac ako 1 rok.
Zaujímalo by ma, či je účtovný náklad /odpis/ daňovým výdavkom, a či daňové a účtovné odpisy riadne uvádzam v daňovom priznaní na riadku 1 a 2 tabuľky B. Či je možno daňovo odpisovať ?

Ďakujem
Naposledy upravil lili1 : 22.02.17 at 08:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Tu je zase iný názor. Osobne si myslím že dáva logiku. Účtovné odpisy budú v tomto prípade daňovo uznaný náklad. Daňovo odpisovať majetok ktorý nie je odpisovaným majetkom podľa zákona o dani z príjmov nie je podľa mňa dobrý nápad. Aj celých 800 uplatniť nemusí byť zlý postup
    http://www.danovecentrum.sk/clanok-z...dc-11-2015.htm
    Naposledy upravil jakubzemko : 22.02.17 at 22:14
    lili1 ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zo zákona nemáš povinnosť takýto majetok odpisovať .Môžeš ho zaúčtovať do spotreby, ako spotrebu materiálu na účet 501.
    Ak ste ho už zaradili, potom riadne odpisovať. Mesačne účtovať o účtovnom odpise a v DP odpísať daňovo.
    lili1 ďakujem. Ja som zaradili na 022 a odpisujem. Čiže v DP dám aj daňové odpisy - Tabuľka B aj daňovo aj účtovne odpisujem? Toto mi nie je jasné

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    V účtovníctve budú odpisy účtovné, podľa individuálneho odpisového plánu, až kým sa auto neodpíše. V daňovom priznaní sa uplatní celá suma 800,- Eur. V ďalších rokoch účtovného odpisovania budú účtovné odpisy zvyšovať základ dane, lebo už boli jednorázovo(správne) uplatnené.
    lili1 ďakujem

    odpisovanie hmotného majetku - cena do 1700 Eur - daňový výdavok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.