Zavrieť

Porady

Prechod z JÚ na paušlne výdavky za zd.obdobie 2016

V r. 2015 si živnostník viedol jednoduché účtovníctvo (odovzdal mi peňažný denník, kniha vystavených faktúr , výkaz o majetku a zásobách, karta majetku, zoznam príjmových, bankových a závazkových dokladov a tiež účtovnú závierku). V r. 2016 podnikal celých 6 mesiacov, príjmy z vystavených faktúr mal 5052€, pohľadávky z účtovnej závierky za rok 2015 mal 1031€ a závazky z 2015 mal 497€ (bankový úver+poistné do ZP za december 2015. Prevádzkuje služby, teda náklady nemal takmer žiadne (len poplatky banke a nejaké cestovné lístky). Uplatnila by som mu teda radšej paušálne výdavky. Ako mám postupovať, čo sa týka pohľadávok a závazkov z predošlého zd. obdobia? Je nejaké obmedzenie pri prechode z JÚ na paušálne výdavky? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ku dňu ukončenia podnikania upravujes základ dane len o neuhradené pohľadávky ku dňu skončenia podnikania.
    Pohľadávky z roku 2015 boli zrejme uhradené v roku 2016, preto ich zahrnies do príjmu roku 2016 a uplatnis z nich paušálne výdavky. K nim pripočítas zaplatené poistne v roku 2016
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Lenka-Smejo pohľadávky sú vo forme peňazí a cenín, teda prevodom z BÚ vznikol vyšší príjem v pokladni, ako bol výdaj a z BÚ previedol do pokladne hotovosť , avšak na úkor debetu. Teda prímy budú 5052+1031€ (ktoré mal mať v pokladni k 1.1.2016) a zo sumy 6083€ uplatním paušál 40% - zaplatené poistenie v roku 2016 (v roku 2016 uhradil len za december 2015 až apríl 2016)?
    veronikasad prepáč, tým vykázaným pohladávkam z roku 2015 nerozumiem. Ide o JU ?
    Lenka-Smejo áno, písala som v úvode, že si viedol JÚ a odovzal mi horeuvedené knihy a výkazy. Može vobec prejsť na uplatňovanie paušálnych výdavkov?
      zbaliť

    Prechod z JÚ na paušlne výdavky za zd.obdobie 2016

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.