Zavrieť

Porady

Na aký účet mám účtovať spätné bonusy?

Ahojte, popíšem svoj problém:

Česká materská spoločnosť chce aby sme si zosúladili účtovú osnovu.
Nevieme sa dohodnúť na finančných bonusoch za tovar.

Keďže sú to spätné bonusy, obratové bonusy, marketingové príspevky, ktoré sa platia až po skončení konkrétneho mesiaca a rátajú sa z obratu za konkrétny mesiac, účtujem ich na tovarových účtoch.
504 faktúry
604 dobropisy
Ak je dobropis za 05 mesiac - dátum dodania aj vystavenia je k 31.05.


Jediné, čo sa platí popredu ( na celý rok a rozpočítava mesačne do nákladov z účtu NBO) je „hákovné“ , to sú platené pozície – háky v obchodoch, kde máme vystavený tovar. To účtujem tiež na 504 vždy k poslednému dňu v mesiaci , za mesiac v ktorom bolo hákovné . Mám to rozdelené analyticky.


U nich v ČR sa účtuje na 548 a 648, že im to umožňuje zákon aj napriek tomu, že to je náklad viazaný k predanému tovaru.


Prosím poraďte ako účtovať tieto bonusy. Ako to je u nás. Pozerala som postupy účtovania, ale neviem to tam nájsť.

Veľmi pekne ďakujem za každú radu alebo odkaz.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Hákovné podľa mna na 504 nepatrí, ostáva na predajni a tovar sa nan doplna - ak som to dobre pochopila.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    saseneckaa88 Ano no keby to berieme tak, že počítame čistý zisk z tovaru. Napríklad:
    kúpili sme za 5 eur
    Predávame za 10 eur
    hrubý zisk je 5 eur
    ale máme v zmluve že platíme obratový bonus 1 euro
    marketingový príspevok 0,50 centov
    zavesenie na hák 0,50 centov
    tým pádom zisk na tomto výrobku máme 3 eurá

    zle rozmýšľam?

    Ja hlavne potrebujem vedieť, či môžem aj tieto prípady, ktoré sa týkajú tovaru či sú to bonusy alebo príspevky účtovať tak ako v ČR na 548 a 648 alebo nie.
    Soňa K Ešte sa spýtam, ako počítate obratový bonus a ostatné náklady ? Je to z celkového obratu alebo to máte nasmerované na jednotlivé druhy tovaru ? Ja by som to účtovala na 548 a 648, veď si to môžeš ošetriť analytikou, aby si mala prehľad, ktorý Ti vyhovuje. A budeš si bez problémov odsúhlasovať s partnerom.
    saseneckaa88 Bonusy aj príspevky počítame z mesačného celkového obratu tovaru na konkrétneho zákazníka.
    Soňa K Tak si myslím, že 548 a 648 môže byť.
    saseneckaa88 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
      zbaliť

    Na aký účet mám účtovať spätné bonusy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.