Zavrieť

Porady

Nesúlad na účte 324 na začiatku roka

Na konci roka sme prijali zálohu, vystavili faktúru k platbe. V HK zostal správny zostatok - suma faktúry bez DPH, čo sedí aj so saldom. No po prechode do nového roka mi saldo vykazuje rozdiel, presne o sumu DPH, ktorú mám ale vysporiadanú v minulom roku. Neviem, prečo a neviem, čo s tým. Ďakujem vopred za nasmerovanie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Správny zostatok je aj s DPH, pri vystavení ostrej faktúry budeš odpočítavať celú sumu a dostaneš sa k sume k úhrade. Záloha je záloha vo výške, v ktorej bola zaplatená. To, že si ju podľa platnej legislatívy spracovala z pohľadu DPH, na tom nič nemení.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    257 Dakujem za odpoved, ale este viac mi to zavarilo. Na konci roka mi ma zostat na ucte cela suma preddavku, teda aj s DPH. Ked je to tak, preco tam je len zaklad bez DPH ? Doklady mam zauctovane spravne. Je treba to riesit dvojitou analytikou ?
    Soňa K Nemáš to zaúčtované správne, preto Ti to nesedí. Máš niekde zaúčtovanú DPH, ktorú si už odviedla zo zálohy, ktorú pri vystavení ostrej faktúry preúčtuješ s daň. povinnosťou na ostrej faktúre ?
    257 Niekde zauctovanu DPH ? Kde si mozem precitat postup zauctovania takehoto pripadu ? DPH musim teda preucovat na konci roka na iny ucet, ano ?
    Soňa K Bavíme sa o DPH z tohto konkrétneho obchodu. Analytika 343 - zdanené prijaté zálohy - 343/324, vystavíš ostrú faktúru 311/602 a 343 - bežná 20 %, preúčtuješ 343 bežná/343 - zo záloh a všetko Ti sedí.
    257 Dakujem za radu, poobede si to skusim opravit a dam Ti vediet, ci mi to sedi.
    Soňa K Veď logika .... musí byť vidieť v hlavnej knihe, že máš tú zálohu zdanenú a že máš na vyúčtovanie odberateľovi zálohu v plnej výške .... účtovníctvo sú počty a nepustia
      zbaliť

    Nesúlad na účte 324 na začiatku roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.