Zavrieť

Porady

Majetok zaradený do nesprávnej odpisovej skupiny - ako opraviť?

V majetkovej evidencii mám dve "nešťastné" položky - detské ihrisko a fitness plochu. Ide o spevnené plochy (na zem bola položená špeciálna tlmiaca guma), kde v prípade detského ihriska boli osadené a so zemou spojené niekoľko hracích prvkov a v prípade fitness plochy boli nainštalované fitness stroje na cvičenie pod holým nebom - ide o vonkajšie plochy. (nie je to žiadna stavba so základmi, múrmi...) Obe boli zaradené do majetku v roku 2013 - vtedy som ich zaradila do odpisovej skupiny č. 4 s dobou odpisovania 20 rokov - podľa klasifikácie som ich dala pod kód stavieb 2412 - ostatné športové a rekreačné stavby. V roku 2015 som ich po zmene v daňovom odpisovaní presunula do 6. odpisovej skupiny s dobou odpisovania 40 rokov. Už od zaradenia sa to šéfovi nezdalo - Ide o to, že tie plochy ak vydržia 8-10 rokov, bude to super. Ale určite to nevydrží 40 rokov. Nedávno som našla, že by sa obe položky mohli brať ako drobná stavba (obe majú doplnkovú funkciu, nakoľko sú postavené v tesnej blízkosti kaviarne a sú postavené za účelom zvýšenia návštevnosti), čím by bola správna odpisová skupina 4, doba odpisovania 12 rokov (po starom OS 3). Odpisujem rovnomerne, ÚO=DO
Navyše, majetok bol zaradený v spoločnosti, ktorá už neexistuje, v roku zaradenia (2013) bolo prerušené daňové odpisovanie a v roku 2014 došlo k zlúčeniu s nástupníckou spoločnosťou.
Ako sa z toho vymotať? Robiť opravné daňové priznania ku každému roku? resp. k tej zaniknutej spoločnosti by som už asi nerobila, len v tej nástupníckej. Môžem opraviť aj účtovný odpis, aby sa mi rovnal s daňovým? Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem za akúkoľvek radu a pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Teraz sa bavím iba o daňových odpisoch, nie účtovných.

    1. V DPPO si uviedla nižšie náklady ako mali byť. T.z. že to môžeš opraviť v následujúcom zdaňovacom období. - §17 odst 29.: Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15. Daňovník môže takýto postup uplatniť len vtedy, ak za príslušné zdaňovacie obdobie nezaniklo právo na vyrubenie dane.34)
    2. Nástupnícka spoločnosť prevzala majetok a aj práva a povinnosti. V nástupníckej spoločnosti uplatníš ako ostatné položky znižujúce základ dane rozdiel daňových odpisov a súčasne to zaeviduješ na karte majetku. Komentár dáš v poznámkach k DPPO. Tohto roku Ti teda vyjde nižšia daň.
    Postup:
    1. Dopočítaš rozdiel daňových odpisov za roky 2013, 2014, 2015
    2. Vyhotovíš novú kartu DHM s už opravenými odpismi
    3. V DPPO uvedieš rozdiel ako odpočítateľnú položku a komentuješ to v poznámkach.
    Naposledy upravil KloferHladny : 09.03.17 at 09:07
    Lubica H A účtovné odpisy? Ak by som postupovala podľa §20 ods. 5 Postupov účtovania PO - a upravila/zmenila by som účtovný odpis nie spätne, ale len od roku 2016 a nasledujúce roky?
    KloferHladny Spätne účtovné ani nemôžeš opravovať bez otvorenia závierky. Upraviť účtovné odpisy môžeš.

    Majetok zaradený do nesprávnej odpisovej skupiny - ako opraviť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.