Zavrieť

Porady

Odvolanie proti rozhodnutiu UPSVaR

Dobrý deň, manžel si požiadal na ÚPSVaR o vydanie preukazu ŤZP, keďže má dlhodobé problémy s chrbticou a platničkami, PN rok. Pracovať momentálne nemôže, pretože má problémy stáť aj sedieť, nemôže dvíhať ťažké bremená a pod. Posudkový lekár na ÚPSVaR mu "ohodnotil" jeho zdravotný stav na 30%, a teda mu uvedený preukaz nemôže byť vystavený. Viem, že do 15-tich dní sa môže odvolať, ale je nejaká šanca, že by pôvodné rozhodnutie bolo zmenené a posúdené inak? Nechce ani parkovací preukaz, jedná sa nám o niektoré úľavy (napr. zľava na cestovnom, keďže nemôže šoférovať). Je živiteľom rodiny, kde sú maloleté deti, pre uvedené problémy sa mu však práca hľadá veľmi ťažko.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na základe nálezov ktoré ste predkladali na UPSVaR k žiadosti o vydanie preukazu občana s ŤZP, pohľadaj si v prílohe č. 3 manželove diagnozy. Ak ich posudkový lekár neposúdil správne, treba sa voči rozhodnutiu UPSVaR odvolať v stanovenej lehote

    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j...oF1LKxGQiK8GZw
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kováczová Ďakujem za odpoveď. Nedovolím si napísať, či posudkový lekár posúdil manželove diagnózy správne, ošetrujúci lekár jednoznačne povedal, že má nárok aj na invalidný dôchodok a samozrejme aj na preukaz. Lekár toto všetko posudzuje "od stola", zákon sa však "oháňa" aj sociálnym znevýhodnením (sociálny dôsledok ŤZP je znevýhodnenie, ktoré má FO z dôvodu ŤZP v porovnaní s fyzickou osobou bez zdravotného postihnutia ...), takže čo sa týka sociálneho dôsledku - tu je môj manžel žiarivý príklad. Chcela som len poradiť, či má vôbec zmysel písať odvolanie, v ktorom by som zdôvodnila sociálne znevýhodnenie, pretože ak posudkový lekár "ohodnotil" manželovu diagnózu tak, ako ju ohodnotil, s tým už asi nedokážeme urobiť nič. Poznám vo svojom okolí niekoľko ľudí, ktorí lekára nikdy nevideli (v dobrom závidím) a majú vybavené invalidné dôchodky a preukazy ŤZP, ešte aj s parkovaním . Bohužiaľ nemáme žiadne známosti na ÚP a iných inštitúciách ... Ďakujem za odpoveď.
    veronikasad Pozerala si tú prílohu č. 3 ? UPSVaR má úplne iné kritéria pri posudzovaní zdravotného postihnutia ako sociálna poisťovňa pri priznávaní invalidity.
    Kováczová Áno, pozerala som prílohu č. 3. Neviem však, ako by sa dalo ovplyvniť rozhodnutie posudkového lekára, ak už raz stanovil podľa lekárskych nálezov - a hlavne podľa tabuliek mieru funkčného poškodenia. Preto som si prečítala celý zákon, kde sa hovorí aj o sociálnom znevýhodnení takýchto občanov, keďže posudkový lekár výlučne posudzuje zdravotný stav "od stola". Je tam možnosť aj sociálneho posúdenia, ktorý posudzuje sociálny pracovník na ÚP, ale výlučne na základe prideleného preukazu ŤZP - takže úplne postavené na hlavu - asi nemá manžel šancu uspieť v tejto byrokratickej mašinérii, no čo už, môžeme byť radi, že manželov zdravotný stav je taký aký je, iní to majú aj horšie ...
    lofr Ja sa len pridam, ze dopadol som tak isto, nemozem pracovat a nic mi neschvalili, dokonca lekari ani nenasli diagnozu. Viac krat som cital, ze vela zneuzivacov to dostalo na psychicke poruchy, ze tam sa dostava lahsie cez 50%, nez na fyzicke. Je to smutne, ale vela ludi takto trpi, bez davok a neschopnosti pracovat. A ti zneuzivaci, co pracovat mozu, este tahaju takto davky, a prilepsuju si. Je to smutne. Chcem popriat tvojmu muzovi vsetko dobre, a dufam, ze mu daju 50%. Lebo ked nemoze pracovat, tak si davky zasluzi, aj invalidny, aj ZTP, a to az kym to nedolieci. Tak by to malo fungovat.
    Kováczová Ďakujem za prianie všetkého dobrého, takisto aj Tebe pevné zdravie (viem, o čom píšem). Čo sa týka doliečenia, tak toto je "stav trvalý" - niekedy je lepšie, niekedy horšie a môj manžel - psychicky neskutočne odolný je zo svojho zdrav.stavu niekedy psychicky úplne na dne, takže možno s takouto diagnózou uspejeme skôr
    Kováczová Ďakujem za všetky rady, pozerala som prílohu č. 3, tam je uvedená aj diagnóza (nie jediná), ktorú má od svojho neurológa - "plexus lumbosacralis" ohodnotená na60-80%. Neviem teda, podľa čoho posudkový lekár na ÚPSVaR posudzoval manželov zdravotný stav? Podal odvolanie, zatiaľ mu neprišla žiadna odpoveď.
    Manžel si zároveň podal aj žiadosť o čiastočný ID, posudková lekárka mu včera telefonicky oznámila, že nemá nárok na ID, pretože podľa tabuliek jeho stav ohodnotila na 35 %. Zdôvodnila to tým, že manželmá málo zdravotných záznamov a že ju tabuľky ďalej nepustia V zákone o SP v prílohe som takisto pozerala a jednou z diagnóz, ktorú má manžel je takisto "plexus lumbosacralis" hodnotená 65-70%. Má zmysel vôbec podávať odvolanie? V zákone sa píše, že nárok na ID má človek, ktorú má pokles zárobkovej činnosti na 41% oproti zdravému človeku, a teda môj manžel už dávno nemôže pracovať tak, ako by mohol ako zdravý človek. Je to veľmi ponižujúce, keď si človek dlhé roky poctivo platí všetky odvody a keď potom potrebuje pomoc od štátu, musí si doslova vyžobrať každé percento.
    Kováczová Dobrý deň, chcem sa opäť poradiť. Ako som teda písala, manžel si podal odvolanie voči rozhodnutiu ÚPSVaR, keďže mu nepriznali preukaz ŤZP. V uvedenom odvolaní som prefotila lekársky záznam, kde je jednoznačne uvedená aj manželova diagnóza (okrem iných diagnóz), kde podľa tabuliek, podľa ktorých posudzuje posudkový lekár na ÚP je táto diagnóza ohodnotená na 60-80%. V týchto dňoch teda prišla odpoveď na odvolanie, kde manželovi opätovne neschválili preukaz ŤZP s tým, že voči uvedenému rozhodnutiu už nie je možné sa odvolať, iba súdnou cestou. Manžel sa samozrejme nechce ťahať po súdoch, ale mne vôbec nie je jasné, podľa čoho teda posudkový lekár ohodnocuje zdravotný stav, keď v lekárskych záznamoch je jednoznačne uvedená diagnóza, ktorá je v tabuľke hodnotená na 60-80%??? Manželov zdravotný stav je "na hojdačke", raz je dobre, potom zasa nie, pracuje len veľmi obmedzene, aby uživil rodinu a týmto spôsobom sme chceli aspoň nejakú finančnú úľavu. Je ešte nejaká možnosť na odvolanie (okrem súdnej)? ďakujem za odpoveď.
    Natty V poučení rozhodnutia je uvedené, či a akým spôsobom je možné podať odvolanie. Ak s tým nechcete ísť na súd, obávam sa, že iná cesta nie je, iba podať nanovo žiadosť a predložiť k nej aktuálne zdravotné záznamy, kde sa manželov stav opíše ako ťažký...(treba komunikovať s ošetrujúcimi lekármi a vysvetliť im, na čo to potrebujete...). Súd aj tak väčšinou nič nezmení, iba potvrdí rozhodnutie ÚPSVR. Čo sa týka invalidky, je podľa mňa neštandardné, aby posudkový lekár vopred telefonicky oznámil výsledok posúdenia. Veď manžel musí byť predvolaný na posudkovú komisiu, kde taktiež môže ešte predložiť doplňujúce lekárske správy, na ktoré sa musí prihliadať. Netreba sa nechať odbiť a znechutiť. Veľakrát sa priznáva až na odvolanie, resp. "druhý pokus". Držím palce a veľa zdravia prajem, to je to najdôležitejšie !!!
    Kováczová Ďakujeme za povzbudenie, mne len nie je jasné, podľa čoho fakt posudzujú jeho zdravotný stav, keď dg. je jasne stanovená v lekárskych záznamoch (posudkový lekár sa vyjadril, že má málo lekárskych záznamov ...)
      zbaliť

    Odvolanie proti rozhodnutiu UPSVaR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.