Zavrieť

Porady

Dom na bývanie vedený ako chata na rekreačné účely - aké to má výhody-nevýhody ?

Pekný deň všetkým ! Vie mi niekto poradiť? Hľadáme dom na trvalé bývanie. Pri hľadaní som sa stretla s domami, ktoré zjavne sú rodinné domy celoročne obývateľné, no vedené sú na liste vlastníctva ako rekreačná chata. Vie mi niekto vysvetliť, čo to znamená v praxi? V takomto dome nemôžem mať trvalý pobyt alebo platím iné poplatky alebo.... ????
Mohol by vzniknúť nejaký problém, keby sme dom využívali normálne na trvalé bývanie pre rodinu? Ďakujem za Vaše rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Zvycajne sa za rie objekty platia vyssie dane z nehnutelnosti.
    Mozes tam mat aj trvaly pobyt, ak je objekt v mieste, kde sa mu da priradit adresny bod. Aj priamo v BA napr. je dost takych domov, kam chodia aj smetiari aj maju adresu ale kvoli typu pozemku nemohli byt kolaudovane ako domy ale len ako ine objekty na byvanie a rekreaciu.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ak je dom vedený ako rekreačný objekt, tak tam sa zvyčajne vyžaduje hotovosť, všeobecne býva problém s úverom pre rekreačné objekty. Pri takýchto objektoch sa pýtajte na vodu, elektriku, odpad, prístupovú cestu, ulica, smetiary, pošta.
    ivka70 Uz to davno nie je problem, je mozne zobrat hypoteku aj na takyto objekt aj rucit takymto objektom. Je tam len o nieco viac vybavovaciek. Len kedysi v minulosti to nebolo mozne.

    Buba12 je offline (nepripojený) Buba12

    Buba12
    My staviame dom v extraviláne budeme ho celoročne obývať ale v tomto území je možné stavať len rekreačné chaty preto to tak musíme nazývať. V praxi to znamená ešte aj to že sa nemôžme prihlásiť na trvalý pobyt, nechodia k nám smetiari, ani cestári, nevedie sa tu plyn ani kanalizácia ale to už asi závisí aj od konkrétnej lokality. Ja si myslím, či už máš chatu alebo dom nikto ti nemôže rozkázať ako ho budeš využívať.

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    No tak, bohužiaľ dnes to zákon moc nerozlišuje v tom, že trvalý pobyt sa dá aj v rekreačnom objekte vybaviť. Ale nepočítajte s tým, že to tak bude naveky. Takisto, nepočítajte s občianskou vybavenosťou v okolí. Ide zrejme o rekreačnú oblasť a tam nikto nebude riešiť, že tam niekto trvalo býva.
    veronikasad Odpovedas v téme 6 rokov starej.

    Dom na bývanie vedený ako chata na rekreačné účely - aké to má výhody-nevýhody ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.