Zavrieť

Porady

Starobny dochodca a praca na dohodu, DP a ZP

Starobny dochodca pracuje na dohodu, ma potvrdenie o zdanitelnej mzde len prijem a dan, bez zdravotneho poistenia.

1. Je spravne, ze neplati ZP?
2. Ak poda DP, kedze prijem je cca. 500 eur, vratia mu dan.
Ako to bude s rocnym zuctovanim ZP, dopocita mu zdravotna poistoivna zdravotne poistenie?
Ak ano, budu to 4% alebo 14% zo sumy z potvrdenia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    1. neplatí ZP
    2. vrátia mu daň
    Z dohôd dôchodcu sa ZP neplatí, ZP mu nemá čo dorúbiť.

    https://www.kros.sk/tmp/asset_cache/...doh%C3%B4d.pdf

    Z platenia odvodov sú vyňaté nasledovné príjmy z dohôd:

    - príjem z dohody o brigádnickej práci študentov,
    - príjem z dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku,
    - príjem z dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku.
    http://www.vszp.sk/platitelia/platen...o/zamestnanec/
    Naposledy upravil kn-alka : 15.03.17 at 10:50
    ivka70 jeej, dakujem krasne myslela som, ze plati ,tak ma to potvrdenie prekvapilo

    michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

    michaela329
    do ZP sa teda neposielajú výkazy ani sa neprihlasuje? Do SP však musím dôchodcu prihlásiť a posielať výkaz i odvod. A čo daňový úrad? Aké sú povinnosti zamestnávateľa voči nemu? Ďakujem
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Ak nemáš iných zamestnancov:
    - do ZP sa dohodár dôchodca neprihlasuje, ani neposielajú výkazy
    - do SP sa starobný dôchodca prihlasuje, neplatí invalidné poistenie, ani poistenie v nezamestnanosti a nemocenské poistenie
    - DU dohodár sa neprihlasuje, ostatné povinnosti zamestnávateľa ako pri iných zamestnancoch (mesačný prehľad, ročné hlásenie)
    michaela329 Ďakujem, iných zamestnancov nemám, toto bude len pán na údržbu áut, takže mojou jedinou starosťou bude SP.
    veronikasad SP aj DU, čo sa týka výkazov a registrácie dane zo závislej činnosti ako zamestnávateľ
    michaela329 Ďakujem, zle som pochopila.
      zbaliť

    Starobny dochodca a praca na dohodu, DP a ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.