Zavrieť

Porady

Nájomník hradí výmenu meračov tepla v plnej výške?

Bývam v nájomnom "sociálnom" byte patriacemu mestu, ktoré mi každý rok prehodnocuje a predlžuje nájomnú zmluvu.
Tento rok má mesto povinnosť vymeniť merače tepla a chce po nájomníkoch aby uhradili celú výmenu (merače a prácu s tým spojenú). Ide o sumu 30 eur za merač. Čo je pri ôsmich radiátoroch veľa. Je mesto oprávnené toto od nájomníkoch požadovať?
9 komentárov     zbaliť
Mila123 máte to v zmluve?
wrong V zmluve je "Nájomca hradí opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s údržbou". Nie je tu nič bližšie špecicikované. Je veľmi všeobecná.
bubkoch vymena meracov nespada ani pod opravy suvisiace s uzivanim, ani pod beznu udrzbu bytu
sito A pod čo spadá, ty hovado?
bubkoch prestan uz brat drogy sito, uplne ti to vyžralo mozog
sito Amstrad, "(4) Koncový odberateľ, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi a fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 1 ods. 3 písm. c), sú povinní

a) zabezpečiť u konečného spotrebiteľa na náklady vlastníka budovy"

Nájomník isto nie je vlastník budovy, bytového domu, nájomného. Či?

Nenadávam mu, to je pocta pre neho, hovado.
sito Ja som sa ho len pekne opýtal.

sito (Dnes 20:58) A pod čo spadá, ty hovado?

A ešte neodpovedal, či toto nečítal?

"(8) Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

Teda teda spadá to pod prevádzku spoločných zariadení domu. Zo zákona musia byt v dome v prevádzke domu merače tepla, merače vody, merače teplej vody. Pod 5a ich najdeš, určené meradlá, že?
bubkoch sito sito, nadavas tu a robis zo seba debila, a pritom to co pises len potvrdzuje to co som napisal ja ...
nauc sa citat s porozumenim ... a vysad drogy, vazne ti skodia
afrikánka Vy dvaja...sito a Amstrad ste už boli v pekle? Že som vás tam nestretla chlapci...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    sito --- Pridám, keď Jurové zmizlo. Možno išiel guglig, či glogotať? ---

    "87/1995, §, ods. (1) Drobnými opravami v byte súvisiacimi s jeho užívaním (ďalej len „drobné opravy“) sú opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia.

    ods. (2) Drobnými opravami sú aj opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6,64 eura. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov na všetky tieto opravy.

    § 12. Toto nariadenie nadobúda účinnosť 1. májom 1995.

    Vladimír Mečiar v. r.

    Príloha č. 1 nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 87/1995 Z. z.

    DROBNÉ OPRAVY V BYTE SÚVISIACE S JEHO UŽÍVANÍM

    F. Merače spotreby tepla:

    oprava individuálnych meračov spotreby tepla v bytoch."


    --- Ľud sa zaujíma momentálne o Mečiarové amnestie, nie o tento jeho blud!

    Individuálne spotrebu tepla v byte nie je možné merať! Akékoľvek, akékoľvek presné meranie v byte je len pomerové voči fakturačnému meraču tepla, ktorý je majetok dodávateľa tepla. Podľa tých meračov sa rozpočítavajú spoločné náklady domu na jednotlivé byty v dome. Aká presnosť, ich? Keď 60 % a aj viac spoločných nákladov domu sa môže rozpočítať na byt v dome podľa m2?

    Za 6,64 € sa na ten PRT nikto ani pozrieť, nie tak ho opraviť.

    Inak, ak by tých meračov bolo 9 x 30 = 270 €. Bol by to už trestný čin? ---

    ynteligent je offline (nepripojený) ynteligent

    ynteligent
    No...najomca hradi opravy a udrzby spojene s udrzbou znamena ze cokolvek v byte poskodis (omietku, obkladacky vanu a podobne) opravis na svoje naklady aby nedoslo k tomu ze vlastnik bytu (mesto) to bude hradit zo svojho. To je to co mas v zmluve

    Co sa tyka meracov na radiatore....toto je spolocny majetok nakolko tymto sposobom sa majitel rozhodol odpocitavat spotrebu tepla, alebo to mohol riesit tak ako je tiez uvedene v zakone, len rozpocitanim podla m2 bytov.

    Rozhodnutie nebolo na tebe, to urcil niekto iny = majitel bytu alebo domu na spolocnej schodzi vlastnikov, alebo ak je 100% vlastnik mesto tak to urcilo mesto.

    Takze majitel po tebe moze chciet cokolvek, ale toto rozhodne nie. Na toto ma vytvoreny fond oprav, ktory si tvori z najomneho ktore mu platis.

    Ber to tak, ze ak by zvolili technologiu merania taku, ze je to treba menit kazdy druhy tyzden, tak to mas hradit ty ? Ako pokus z ich strany dobry, ale urcite nie su v prave, jedine ak by ste mali v zmluve vyslovene uvedene ze za vymenu meracov (studena voda, tepla voda, plynomer, vykurovanie) musite platit vy. Ale taku zmluvu som este nevidel, a to som domovy dovernik.

    Predpokladam ze sa to netyka len teba, ale vsetkych, spravte si cim skor schodzu s vlastnikom (mestom) a argumentujte tym ze to nie je vas majetok, ze to ma byt hradene z fondu oprav.

    Peter

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    8 radiatorov v byte ??? Postupujte podla zmluvy.

    Nájomník hradí výmenu meračov tepla v plnej výške?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.