Zavrieť

Porady

Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, ak v roku 2016 bola SZČO 4 mesiace?

podesvicka

podesvicka je offline (nepripojený) podesvicka

podesvicka
Daňovník bol v roku 2016 zamestnaný a mal príjmy len zo závislej činnosti (§5). Chce si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, ktorá bola
v roku 2016 živnostníčka a to v období od 1/2016 do 4/2016. Za toto obdobie mala príjmy 3948,36 EUR a zaplatila za toto obdobie povinné poistné vo výške 801,03 EUR (do SP a ZP). Od 1.5.2016 do 31.12.2016 bola evidovaná ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce. Po odpočítaní zaplateného povinného poistného od príjmov výjde výška manželkiných príjmov 3147,33 EUR. Počítam to správne? Táto suma sa uvedie do III.oddielu (údaje o manželke) - vlastné príjmy. Počet mesiacov pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku sa uvedie 8 (t.j. počet mesiacov evidencie na úrade práce)?
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Pre istotu sa pýtam - príjmami rozumieš základ dane alebo tržby ?
podesvicka príjmami rozumiem tržby... Základ dane by bol ak by som od príjmov odpočítala výdavky všetky, čo mala v roku 2016 vrátane zaplateného povinného poistného. Ja som však od príjmov odpočítala len výdavky v tomto prípade len zaplatené poistné do SP a ZP.
veronikasad Máš to dobre mnohí si s príjmami mýlia zisk, preto som sa pýtala ... U SZČO sa do vlastného príjmu zahrňajú tržby, znížené o zaplatené poistné
podesvicka super....ďakujemmmm :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    podesvicka mala ešte príjem 60 Eur z dohody o vykonaní práce a z toho zaplatila povinné poistné 7,99... čiže ešte pripočítam k uvedenému príjmu 52,01 .
    veronikasad dávku v nezamestnanosti si nepoberala ? Alebo nemocenské dávky ?
    podesvicka nepoberala ani dávku v nezamestnanosti ani nemocenské dávky.
    Tweety Tak ešte pripočítaj tú dohodu - odvody a ten rozdiel medzi NČZD a príjmami vydeľ 12 a vynásob 8 a máš NČZD na uplatnenie.
    podesvicka Ďakujemmmm.... už to mám....vyšlo to 402,66 :-)
      zbaliť

    Môže si manžel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku, ak v roku 2016 bola SZČO 4 mesiace?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.