Zavrieť

Porady

Slobodné povolanie a daňový bonus

Ahojte,

robím daňové typu B z príjmov z vytvorenia diela, daň bola zrazená zamestnávateľom, teda sa v daňovom priznaní tieto príjmy neuvádzajú.

Tým pádom daňovník nemá nárok na daňový bonus, keďže nevykázal príjem aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy? Aj keď vlastne zarobil viac 2430,-€ len to tam neuvádza? Ďakujem.

Poradíte ešte, platil si odvody do ZP, uvádzam ich v DP?
Naposledy upravil janka2121 : 28.03.17 at 10:02
6 komentárov     zbaliť
ivka70 dan zrazena zamestnavatelom? to asi tazko pri vytvoreni diela .. .tam moze byt objednavatel ,ale so zamestnanim to nesuvisi ...
janka2121 Vedela som, že mám dať v úvodzovkách slovo zamestnávateľ nenapadlo ma to správne slovo, lebo v potvrdení o odmene je tiež uvádzaný ako zamestnávateľ
ivka70 aby to este nebolo napadnute ako zakryvanie zavislej cinnosti ...
janka2121 fuuu, tak to snáď nie, je to potvrdenie o výplate honorárov na základe zmluvy o spolupráci, asi tiež nevedeli nájsť vhodné slovo :/
ivka70 to bol pokus o vtip, ved jasne, ked ide o honorare ...tak to zavisla cinnost nie je
janka2121
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    janka2121 Ďakujem pekne
    janka2121 prosím, neporadíte ohľadom odvodov do ZP?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    príjem z vytvorenia diela je aktívny príjem - daňovník mal takúto možnosť:
    (14) Z príjmov podľa odseku 3 písm. h) sa daň nevyberie, len ak sa daňovník vopred písomne dohodne s platiteľom dane. Takúto dohodu je povinný platiteľ dane oznámiť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola uzavretá.

    v takom prípade by uviedol v DP B - príjmy podľa §6 odst 2
    - keďže ju nevyužil ... neuvádza v DP
    Ak nemá iné zdaniteľné príjmy, nemusí robiť DP. Ak má príjmy z PP - tak by mu mohol z toho titulu vzniknúť nárok na DB.
    Tie ZP odvody - to platil ako "samoplatiteľ?
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janka2121 Mal aj príjmy z PP, ale iba vo výške 1721,74€. Áno ako samoplatiteľ...
    janka2121 Mal tam nejaké preddavky zrazené, tak kvôli tomu podáva daňové, nech sa mu to vráti
    Katy a R tak načo by odvody uvádzal do DP ... stačí mu spraviť Ačkové DP - na ten DB mal skôr myslieť - alebo aspoň za niektoré mesiace mu mohol výjsť v zamestnaní ? no čo už teraz
    janka2121 Stačí Áčkové, aj keď ma pridelené DIČ? Mal minimálnu mesačnú mzdu 430,-€, takže aspoň za tie mesiace si môže uplatniť? Konkrétne marec až jún...
    kn-alka teraz si už nemôže nič uplatniť, mohol mesačne cez zamestnávateľa, ak splnil mesačnú podmienku príjmu, teraz v DP musí splniť ročnú podmienku, aby vznikol nárok.
    Katy a R stačí A .. teraz si už nemôže uplatniť! jeho škoda. mohol si v zamestnaní mesačne - za tie 4 mesiace!
    janka2121 pravda, pravda, už musí ročnú podmienku spĺňať...veruže mal skôr na to myslieť. Takže mu môžem podať Áčkové, Béčkové, keďže tam neuvádza tie príjmy je zbytočné ďakujem pekne všetkým, príjemný slnečný deň prajem...
    janka2121 Prepáčte ešte ma napadlo, že tie odvody do ZP ako samoplatiteľ vlastne nemal vôbec platiť, iba čakať na ročné zúčtovanie, ktoré mu príde tohto roku?
      zbaliť

    Slobodné povolanie a daňový bonus

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.