Zavrieť

Porady

Praca v nedelu

Na dnes prosím ešte jednu radu. Zamestnanec nastúpi do práce v nedeľu o 22.00 na nočnú zmenu.

Platí sa mu príplatok za prácu v nedeľu a zároveň aj príplatok za prácu v noci?

ďakuje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žofka je offline (nepripojený) Žofka

    Žofka
    príplatky za sobotu a nedeľu sú už dávno zrušené Zákonníkom práce, iba ak ich máte dojednané v kolektívnej zmluve. Ak áno tak potom mu patrí podľa mňa aj príplatok za prácu v noci a aj príplatok za nedeľu, keď mu zmena začína o 22,00 hod. Nie som síce mzdárka, ale ja by som mu to platila (myslím ten príplatok za nedeľu) len do 24,00 hod.

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Mzdové zvýhodnenia sa zamestnancom kumulujú, takže ak Ti robí niekto v noci vo sviatok (ak podľa kol. zmluvy považujete aj nedeľu za sviatok), poprípade ešte aj nadčas, musíš mu dať všetky mzdové zvýhodnenia, na ktoré má nárok. Niekde som čítala, že len to jedno najvyššie, aleto je nezmysel, musí dostať všetky.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    Ahojte kočky, ďakujem pekne za rady. To je to, že existuje kolektívna zmluva ku ktorej som sa zatiaľ nedostala. Takže budem múdrejšia )

    AdkaJ je offline (nepripojený) AdkaJ

    AdkaJ
    My máme v internej smernici (nemáme kolektívnu zmluvu) dojednaný príplatok 25% priemerky.
    Inak tiež ak niekto nastúpi v nedeľu na nočnú preplatím mu príplatok za so-ne 2 hod. a príplatok za nočnú smenu 8 hod.

    AdkaJ je offline (nepripojený) AdkaJ

    AdkaJ
    Príplatok za prácu v noci je stanovený v zákonníku práce § 123 a je 20% z min. hod. mzdy (myslím)

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Valika
    príplatok za prácu v noci je najmenej 20 % ?
    §123 ZP
    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v Sk za hodinu pre prvý stupeň.

    AdkaJ je offline (nepripojený) AdkaJ

    AdkaJ
    A k tej práci v sobotu-nedeľu..
    ak to zákonník práce neprikazuje, podľa mňa si môžete dohodnúť príplatok za so-ne v akejkoľvek výške.. alebo nedať žiaden..

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Valika
    príplatok za prácu v noci je najmenej 20 % ?
    Viď §123 - je to najmenej 20% minimálneho mzdového nároku ustanoveného v §120 ods. 4 za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce. V súčasnosti je to teda 20% zo sumy 39,70 pri 40 hodinovom ustanovenom týždennom pracovnom čase. Pri ustanovení kratšieho týždenného pracovného času sa táto suma úmerne zvýši.

    Valika je offline (nepripojený) Valika

    ekonomka Valika
    Teda ak máme hod.zárobok napr. 60,- /hod. tak práca v noci je 20% príplatok teda splnam uvedený § ZP?

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    ahoj valika
    zamestnanec má hodinovú mzdu 60sk
    zamestnancovi za prácu v noci je platené 60sk + 20% z minimálnej mzdy ako uvádza azuz
    mzdové zvýhodnenie za túto vykonávanú prácu musí byť aj na výplatnej páske a zamestnávateľ musí dokladovať ako bol zamestnanec zvýhodňovaný za prácu v noci
    s pozdravom karol

    pavel9 je offline (nepripojený) pavel9

    pavel9
    Príplatok za prácu v noci je direktívny príplatok podľa Zákonníka práce. Príplatok za prácu v SO/NE, ak máte v internom predpise ( alebo v KZ)ustanovené vyplácanie príplatkov aj za tieto dni tak mu to patrí.

    Takiež, ak sa na Vás vzťahuje zákon 552/2003 a 553/2003 o výkone práce vo verejnom záujme, má zamestnanec pracujúci v SO/NE, sviatok a v noci direktívne stanovené vyplácanie príplatkov za prácu v SO/NE, sviatok a za prácu v noci o niečo vyššie ako je podľa Zákonníka práce. V zákone 553/2003 je v niektorom § ustanovené, ktoré § Zákonníka práce neplatia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.