Zavrieť

Porady

Spoluvlastnícky podiel - práva menšinového spoluvlastníka

Dobry den, takze vlastním 1/4 pozemku, zatial orná poda. Spoločnost ( a.s ) začala skupovat okolné pozemky a uz aj 1 spoluvlastník nášho pozemku, vlastní 5/24 pozemku im svoj podiel predal - bez ponuknutia odkupu ostatnym spoluvlastníkom ale sme rodina tak to riešit nikto nechce. Problém je ze ta akciovka ponukla určitu sumu a odmieta sa bavit o inej sume, je mi jasné ze ak človek nechce predat nikto ho donutit nemoze, ale ako tak čítam, pri spoluvlastnícte - podielovom sa musí menšinovy podriadit tomu vačšinovému a ak sa tej akciovke podarí zlomit ešte dalšieho spoluvlastníka tak človek vlastne stratí hlas. Takze samozrejme otázka je, predat za ponukanu sumu alebo si trvat na svojom čakat a riskovat ze z pomsty človek vo finále nedostane nič a skončí v spoluvlastnícve s ,,nepriatelom,, dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Stretnut sa s dalsimi spoluvlastnikmi, zistit ich umysly a dohodnut spolocny postup.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jurašek no tak ako to uz býva je další problém, stretnut a dohodnut. Ale platí teda, že by sa vlastne človek mohol dostat do situacie, že ho vačšina prevalcuje a vlastne sa on bude musiet vykupit aby z takto nefungujuceho spoluvlastnítva odišiel ? A nemože ani napr. darovat 3 osobe spoj podiel, kedže platí zásada predkupneho práva pre spoluvlastníkov? dakujem
    JurajO Darovať môžeš, pri darovaní neplatí predkupné právo. Viď http://www.reality-poradca.sk/poradc...142-otazka-022

    Aké vykúpenie z nefungujúceho spoluvlastníctva? Nie je to spoločný dvor, kde si susedia robia zle, ale orná pôda, ktorá je pravdepodobne užívaná nejakým družstvom. To sa dá v pohode s hocijakým spoluvlastníkom.
    Jurašek ...no tak aspon jedna dobra správa, myslím to darovanie a je to ,,políčko,, vedené ako orna poda ale žiadne družstvo, len si tam tak leží, je to pekny pozemok - zatial vela menších kuskov, ale ked sa skupia a spoja a ta firma si pretlačí zmenu uzemneho plánu a charakteru vznikne z toho krásny pozemok v nemenovanych kupeloch vysokej hodnoty, toho sa bojím. Vykupit za centy - uplatit uradnikov a postavit další hotel a smiat sa ludom do ksichtov.
    draik JurajO: Predkupné právo sa týka prevodu, teda aj darovania, ak nejde o prevod na blízku osobu.
    Jurašek ,,Ak sa predáva len podiel (nie celá nehnuteľnosť), treba pamätať aj na to, že spoluvlastníci majú predkupné právo. Kataster predkupné právo neskúma a predaj povolí, ale spoluvlastníci sa dodatočne môžu dožadovať uplatnenia predkupného práva. Pri darovaní predkupné právo neplatí.,, .....tu píšu že pri predaji podielu sa predkupne právo u darovania neuplatnuje.
    ivka70 to tam teda nepisu, citaj este raz ... praveze pisu, ze predkupne pravo maju spoluvlastnici.
    Jurašek A ty si si dobre prečítala?
    misoft Občiansky zákonník §140 - tam je to presne vymedzené....
    "§ 140


    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."
    Čítal si TY dobre? Asi NIE!
    Jurašek ,,A ty si si dobre prečítala?,, myslené tuto diskusiu nie článok z linku. Hore bola otázka ,, A nemože ani napr. darovat 3 osobe spoj podiel, kedže platí zásada predkupneho práva pre spoluvlastníkov? dakujem,, odpoved bola ten link, na to moja odpoved ,,...no tak aspon jedna dobra správa, myslím to darovanie,, t.j išlo by o darovanie osobe blízkej a tam bola táto otázka uzavretá. Nedorozumenie vzniklo vynechaním ,,osobe blízkej,, ale myslel som že si rozumieme.
      zbaliť

    JurajO je offline (nepripojený) JurajO

    JurajO
    Ak bude akciovka väčšinový vlastník, má isté práva, napr. súd môže určiť, že im to musíš predať, za znalecký odhad, nie darovať, takže sa neboj, že o pozemok prídeš bez náhrady.
    Predkupné právo si uplatniť môžeš, tým nijako nepoškodíš predávajúcich (rodinu). Uplatnenie predkupného práva znamená, že za rovnakých podmienok, ako mala akciovka, to kúpiš ty. Dá sa to uplatniť aj po zrealizovaní predaja a zapísaní nového vlastníka na LV.
    Ak máš voľné prostriedky a akciovka ponúka málo (čo si myslím, že ponúka), stojí za to porozmýšľať nad uplatnením si predkupného práva a zlepšiť si tak vyjednávaciu pozíciu. Asi je to (alebo čoskoro bude) v územnom pláne určené na bytovú výstavbu (inak sa orná pôda nedá kúpiť len tak ľahko). Tak by sa to malo oplatiť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jurašek na darovanie som sa pytal, len ze by to mohla byt moznost ako trochu zamiešat kartami, nie že by som to musel tej firme darovat.A ako som pisal vela malych kuskov - dost podielovych spoluvlastníkov a niečo orna poda niečo trvalo trávnaty porast a je to na E - čku , takze ani žiadne hranice....ako za mna neverím že sa im to podarí niekedy vykupit, ale v spoluvlastníctve vlastne mi to tak vychadza ze ani nemusia a to je pre mna šok.
    JurajO Predpokladám, že to chcú rozparcelovať a rozpredať ako stavebné pozemky, alebo tam chcú niečo priamo stavať. Určite to potrebujú odkúpiť celé. Ak nie, tak sa aspoň s majiteľmi dohodnúť na výmene, nájme alebo pod.
    Že je to register E vôbec nevadí, aj tak tam budú volať geodeta a ten im z toho narobí parcely C ako budú chcieť.
    Určite sa oplatí minimálne čakať na lepšiu ponuku, ak nie proaktívne konať ako som písal vyššie.
    Jurašek mal by som podotázku, sledujem uz viac ako mesiac listy vlastníctva ( kapaster.skgeodesy.sk ), pretoze sa tam začali objavovat ,,plomby,, t.j napr. Plomba vyznačená na základe XY/2017 (Kúpna zmluva). Otázka kedy sa ta zmena aj na LV ukáže? Predpokladam že bol urobeny vklad alebo žiadost o zápis ale prečo to tak dlho / teda podla mna dlho trvá? Dalšia vec na mapka.sk tam sa žiadna zmena neudiala vobec. dík
    branislavp Jurašek na katasterportal na ľavej strane máš ponuky "informácie" to rozbal, alebo aj inú ponuku a objaví sa Ti tabuľka, podľa ktorej vyplníš názov -záznam, vklad, oprava X atď, vpíšeš číslo - podľa plomby, ktorá svieti červeným nápisom na LV. Zistíš, kedy bola zmena podaná na katastri a aj čoho sa týka . Dozvieš sa viac. Inak tie zmeny v prevodoch alebo iné, trvajú na katastri dlhšie, Takže tie plomby v niektorých prípadoch sú zapísané aj viac ako rok, pretože môže byť aj z nejakých dôvodov prerušené konanie.
    Jurašek no tam si to ukazalo ,,prerušené konanie po lehote,, takže asi tam je problém a niekto nedodal asi všetky doklady. O vklad sa stará uz ta firma a viem že ten další spoluvlastník peniaze uz dostal, no tak hádam že len nejaky detail a že nebude musiet vratit sumu za svoj podiel, možno práve že im nedoložit že podmienka predkupneho práve bola splnená, bohvie
      zbaliť

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    podla mna suma za m2 bude rovnaká či tam budete mať len 1/10 alebo 1/2 podiel a za menej to súd neprizná... a za užívanie vašej časti vám aj tak budú musieť platiť...

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    V konečnom dôsledku práva menšinového spoluvlastníka sú menšinové, s tým nič nenarobíš. Keby si ich chcel mať väčšie, dosiahol by si to jedine odkúpením od spoluvlastníkov- na základe predkupného práva, ak by si o to stál.
    Vychádzaj z toho, že nehnuteľnosť nevlastníš v 1/1, ale iba v menšinovom podiele.Ak to niektorý zo spoluvlastníkov predá a Teba obíde, máš právo to napadnúť, že nebolo využité predkupné právo, Spoluvlastník mal písomne ponúknuť všetkým spoluvlastníkom predaj svojho podielu, aj s uvedením ceny za m2. Až v prípade nezáujmu z Vašej strany o odkúpenie jeho podielu mal voľné ruky o odpredaju, inak spoluvlastník porušil zákon.
    Naposledy upravil branislavp : 23.04.17 at 03:49
    Jurašek ano to mi došlo že ako len spoluvlastník si človek moc vyskakovat nemože, ono nejde ani o to že by to človek nepredal a komplikoval len si myslím že každy predaj napr pozemku by mal byt ponuka - protiponuka a že žiadny normálny kupec neda do 1 návrhu svoje maximum svoj strop uz by totiž nemal priestor na vyjednávanie, tak to chápem aspon ja a tak som k ich 1 ponuke pridal 20% a dostal som odpoved, že uz 1 ponuka bola ovela vyššia ako je odhad ( ??? ) a že s dobroty srdca nám ponukaju viac ako musia a to uz hned v 1 ponuke......takže mne logicky z toho vyšlo že nenastal čas na jednanie jednotlivo s spoluvlastníkmi alebo su z iného sveta ,,ufóni,, a to posledne čo by som ale chcel robit je vyvolávat konflikt alebo sa sudit
    branislavp jednoznačne bol porušený zákon ak to dobre chápem, písomná ponuka v I. kole medzi spoluvlastníkmi nenastala. Tretia cudzia strana sa Vám tam nanútene vlúdila, vopred to mali "zrachnované", ale protizákonne jednali. Ale aj tak na tej pôde nemôžu bez Tvojho odobrenia nič robiť, iba ak to dajú na súd na odčlenenie už nového nadobudnutého podielu a je otázne aký zostatok v 1/1 novej výmery by Tebe zostal.. Bolo to vopred prešpekulované, asi tak o nás, bez nás, je to zo strany spoluvlastníka neférové.

    Spoluvlastnícky podiel - práva menšinového spoluvlastníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.