Zavrieť

Porady

Roky štúdia a povinnej vojenskej služby(2roky) pre výpočet dôchodku(OMB)

Roky štúdia(G-kategória) a potom 2 roky na vojne(A-kategória pred 1.1.2004)) boli obodované veľmi nízko(osobný mzdový bod na výpise zo soc.poisťovne).
To,akože tí,čo neboli na vojne, neštudovali a mali v ostatných rokoch rovnaké odvody,budú mať väčší dôchodok?(Čisto teoreticky)
Za roky v zamestnaní je priemer cca.1.2 ,ale po započítaní študia a vojny to nie je ani 1.
Vojna bola povinná. Nie je to nejako ošetrené,aby to tak neznížilo dôchodok,alebo sa tie doby nezapočitávajú?Ide o obdobie 1984-1988.
Za odpovede vopred ďakujem.
Naposledy upravil johnyiv : 03.04.17 at 06:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avv je offline (nepripojený) avv

    avv
    Moja odpoveď možno nie je úplne presná, ale lepšia ako súčasná jediná odpoveď.
    Okrem priemerného OMB sa uvažuje aj počet odpracovaných rokov. Za rok štúdia sa počíta OMB 0.3. Ak si v kalkulačke na stránke Sociálnej poisťovne zadám OMB 1,5 a 25 odpracovaných rokov, vyjde mi dôchodok 423,80. Ak si zadám OMB (1,5*25 + 5*0,3)/30 = 1.3 a 30 odpracovaných rokov, vyjde mi 459,90, t.j. o 36,10€ viac. To máte za tých 5 rokov štúdia a vojny v tomto príklade.

    Aké vzorce používajú presne neviem, ale roky, hoci aj s nízkym OMB, dôchodok zvyšujú. Dáva to zmysel - celkovo viac zaplateného poistného = vyšší dôchodok.

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Mal si ísť na vojnu pred 1974 a nezarátalo by sa ti
    johnyiv Keby som mal "modrú knižku",ako poniektorí šikuľkovia(nepíšem o chorých),tiež by to bolo jedno...a čo k tej škole,nič?

    Roky štúdia a povinnej vojenskej služby(2roky) pre výpočet dôchodku(OMB)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.