Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako konkrétne prebieha dedičské konanie? Zomrel mi otec, ktorého som nikdy nevidel a v januári zomrel. Dnes mi prišla pozvánka na dedičské konanie. Otec sa oženil, deti okrem mňa nemal. Čo mám očakávať? Ako to bude prebiehať? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ak nemal iné deti a jeho manželka žije, tak podľa všetkého iba Vy dvaja by ste mali byť účastníci dedičského konania. Môže to dopadnúť dobre i zle. Dobre, ak mal nejaký majetok /nehnuteľnosť, peniaze, .../, zle, ak nemal nič alebo len dlhy. Vtedy môžeš dedičstvo v celosti /všetky dlhy/ odmietnuť.Rovnako, ak by dlhy boli vyššie ako zdedený majetok. Mohol napr. zanechať aj závet so želaním, že Ti odkazuje viac, ako Ti prináleží zo zákona alebo že Ti neodkazuje nič.
    Ten, kto vybavoval pohreb /pravdepodobne jeho manželka/ má právo na úhradu všetkých nákladov s ním spojených - predloží doklady a notár ich započíta do pasív.
    Môžeš kontaktovať notára už pred konaním a spýtať sa na jeho priebeh. Alebo priamo počas konania, máš právo pýtať sa na všetko, čo Ti nebude jasné. Ak všetko prebehne hladko a nebude potrebné žiadne ďalšie konanie, notár spíše zápisnicu. Ty si ju prečítaš a ak súhlasíš s jej obsahom, podpíšeš ju. Na základe toho potom notár vydá osvedčenie o dedičstve, ktoré nadobudne právoplatnosť do 15 dní v prípade, že nik z účastníkov proti nemu nebude namietať. Právoplatnosť na osvedčení následne vyznačí súd. Treba počítať s poplatkami notárovi za konanie /v závislosti od hodnoty zdedeného majetku/ a so súdnymi poplatkami.
    Neviem, či Ti to takto stačí, nie som notár ani právnik. Ak sem prídu, snáď Ti odpovedia lepšie...
    Naposledy upravil Oliwa : 05.04.17 at 17:25

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Mária27, Valcake, Katy a R, Matúš1984, afrikánka, branislavp
    6
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matúš1984 Ďakujem, No nejaký majetok mal, myslím aj byt a nejaké pozemky. Ale volali by ma na dedičské konanie, aj keby mi neodkázal nič?
    Tweety Áno, si dedičom.
    Tweety Dedia sa aktíva ale aj pasíva.
    afrikánka Nie nevolali, určite niečo bude
    Oliwa Ten majetok mohol nadobudnúť počas manželstva, alebo môže byť písaný na manželku. Mohli by Ťa napr. volať aj v prípade, ak by Ťa chcel vydediť... ale to ťažko predpokladať. Nevieme, či platil na Teba výživné alebo Ťa inak podporoval... možno sa v ňom ozvalo svedomie... ťažko povedať, o čo ide... dozvieš sa...
    Matúš1984 Ďakujem
    Oliwa Niet za čo. Držím palce, nech to dobre dopadne. Môj starý otec vraj hovoril: cudzie nežiadam, svoje nepopustím... Nevieme, či si vyrastal sám s matkou, alebo Ťa vychovával niekto iný. Každopádne si dnes dospelý mladý muž, ktorý bol nie z vlastnej viny či vôle ochudobnený o prítomnosť svojho otca. Tak si teraz vezmi aspoň to, na čo Ti vznikne nárok zo zákona.
    Matúš1984 Žil som s matkou, on platil na mňa výživné do 18. Dám vedieť, ako som dopadol, ďakujem.
    Oliwa Tak potom si mu nebol ľahostajný. To vyzerá dobre... Daj vedieť, budeme čakať...
    A "Štepánku pravou, vykroč pravou!"
    Matúš1984
    willma "Tak potom si mu nebol ľahostajný. " S touto vetou musím nesúhlasiť - platba výživného nie je prejavom záujmu o dieťa - a tomu ver, že viem o čom hovorím. Vo všetkom ostatnom súhlasím.
    Matúš1984 ahojte, tak mám to za sebou. V podstate som dostal 1/4 majetku, manželka ma vyplatí do 2 mesiacov. Bola veľmi príjemná, dokonca som sa zoznámil aj s nejakými sestrernicami a bratrancami, takže spoznávam novú rodinu . Ďakujem za všetky rady
    vicktor Hore si pisal ze ine deti otec nemal, tak ste sa dvaja dedici (ty a nova manzelka) mali rozdelit na polovicu.
    Alebo napisal zavet a tebe podiel zredukoval?
    Matúš1984 Sorry, zle som to napísal. Myslel som 1/4 spoločného majetku s manželkou = 1/2 majetku od otca.
    Katy a R ďakujem, že si napísal - aby sme tu mali čierne na bielom, že aj normálne môže DK prebehnúť
    Oliwa Takto asi fungovala porada kedysi... niekto prišiel, zadal otázku, kto vedel, odpovedal, potom prišlo rozuzlenie problému a na záver v najlepšom prípade poďakovanie... stručné, vecné, jasné...
    Dík za spätnú väzbu. Teším sa s Tebou, že všetko zlé sa napokon na dobré obrátilo...
      zbaliť

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Ak si dostal predvolanie na pozostalosť, tak sa bude prejednávať dedenie po tvojom otcovi...teraz je.ťažko povedať o čo pôjde, alebo aj nepôjde.
    Choď na kataster.sk a podľa dátumu narodenia a miesta, kde žil, zadaj požadované údaje. Zistíš tak nehnuteľnosti, pozemky, ktoré vlastnil...

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Matúš1984, vlado 33, Mária27, ydaho
    Neužitočné (1)
    3
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matúš1984 Ďakujem,idem to pozrieť.
    afrikánka Skús si jeho meno zadať aj do vyhľadávača, či
    nepodnikal, nemal nejaké dlhy, exekúcie a pod
    Matúš1984 Ani dlhý, ani exekúcie. U notára sa má platiť nejakých 500 eur, to vraj znamená, že nejaký majetok mal.
    afrikánka Tak predsa niečo bude.....myslel na teba...nevyšachoval ťa, ako je to často v takýchto prípadoch, keď otec mal manželku
    Oliwa Odkiaľ vieš, koľko sa má platiť, ak dedičské ešte ani nezačalo?
    Matúš1984 Prišlo mi to v tom predvolaní na dedičské konanie, deň, dátum,... a všetci spolu máme priniesť finančnú hotovosť vo výške cca 500 eur, ako odmenu pre notára. No predpokladám však, že tam budem len ja a jeho manželka.
    Mária27 Pri dedení zo zákona by si sa delil s manželkou napoly. Pri závete ťa nemôže obísť úplne, ako dospelé dieťa máš nárok na 1/2 tvojho zákonného podielu.
    Môžete uzavrieť aj dedičskú dohodu: aj keby ti z vecí niečo pripadlo, manželka ťa môže vyplatiť zo zvyšného majetku (napr. z bytu).
    Oliwa Pri platbe v hotovosti si nezabudni prevziať príjmový pokladničný doklad, ktorý Ti je notár povinný vystaviť.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.