Zavrieť

Porady

Som projektantka a chcem robiť niečo iné. Napríklad kvetinárku alebo kozmetičku.

Chcem zmeniť profesiu. Mám 44 rokov. Chcem robiť kvetinárku aleo kozmetičku. Čo vy na to? Mnžel o tom nechce ani počuť Ako ho presvedčím?? Táto práca ma už nebaví.
12 komentárov     zbaliť
misoft A manžel rozhoduje o tom, ak povolanie budeš robiť? Ak chceš - rob to, čo ťa baví, ovšem na kozmetičku musíš mať aspoň nejaké znalosti o pleti, kozmetických prostriedkoch, pri kvetinárstve aspoň znalosti z oblasti kvetov, aranžovania.......
Ale v kvetinárstve sa to dá tak povediac naučiť "za pochodu".... Na kozmetičku ovšem už musíš mať aj nejaké "papiere" - predsa len - pracuješ s ľudským telom!
akonato2 dík za odpoved, misoft ani nevies, ako si ma potesil. Ono je to komplikovanejsie: sme s manzelom sucasne kolegovia a ja som aj spolumajitel firmy. On nechce ani pocut o tom, je vela roboty a nestiha sa. No mna to tak nebaviiiiiii, ze az. Len zacnem temu, uz protestuje, vraj nie a nie a nie a ci som normalna.... Dost ma to ubija. Uz si hladam ponuky, poza jeho chrbat. Ak ho postavim pred hotovu vec, bez jeho suhlasu, ako zareaguje? Teraz sa velmi staram o deti, ale su uz vacsie, nast-rocne, zvladli by to. Poradte prosím, ako ho presvedcit? Nie je to trochu sok, s VS ist robit kvetinarku?
bettylou šok nie, ale je pravdepodobné, že manuálna práca ťa bude po čase, až opadne to nové, nudiť.
Nandrolon Sok to bude az po preskumani uctu :-)
misoft Odpoviem len na tú poslednú podotázku: mnoho ľudí s VŠ vzdelaním, profesori, docenti... s tým časom praštili a odišli inde - niekde na lazy - lietajú za ovcami, kravami, pletú korbáče, vyrezávaj - a čo je hlavné - sú spokojní a šťastní.....
Mila123 a čudáci? nie?
Nandrolon Ale to su casto ti, co uz su "za vodou", teda pre nich to uz nie je praca /financovanie zivobytia/ ale konicek, ktoremu sa uz mozu venovat...
Kabaka123 prečo si si teda nevybrala primeranú školu?
Mila123 ale uvedom si, že to má dopad i na manželstvo......je potrebné to zvážiť, pre a proti.....
Oliwa Bude to mít vliv na Tvoji funkci... ne rostlináře, ale manželky...
Prečo kozmetička a prečo kvetinárka? Máš s týmito odlišnými profesiami už nejaké skúsenosti v rámci hobby? Ošetruješ pleť celej rodine/ulici/dedine či pestuješ kvety v záhrade/skleníku, alebo ich aranžuješ?
jslancik možne pozerá Petru Lovelyhair a už je z nej expertka na kozmetiku to sú ti youtuboví experti. ešte si o nich nepočula?
Oliwa Veď preto sa pýtam... či má nejaké skúsenosti alebo je to v rovine "snívajte s nami"...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ak ta terajsia praca nebavi a snivas o niecom inom,chod za tym a spln si svoj sen.
    Pises, ze si spolumajitelkou firmy. Mozno by pomohlo sa s muzom dohodnut,ze si napr.na 1 rok najdes ine zamestnanie,napr.v kvetinarstve a uvidis, ci budes spokojnejsia,alebo nie.Mozno ti ten rok pomoze vyvetrat hlavu a utriedis si myslienky,ci sa vratis k povodnej praci,alebo ci sa vydas novou cestou.
    Len si treba aj uvedomit, ze ako projektantka zarobis urcite viac,ako staranim sa o kvetinky.Aj ked peniaze nie su vzdy vsetko.Rozhodnutie je na tebe,si dospela osoba,zvaz si pre a proti.

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    akonato2, Anika61, mareko, korela, branislavp, taiko, Ing. Ľubomír Janoška, Dav, avalik, lujza.j, Tweety
    11

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    život nie je len o tom, čo človek chce. V tvojom prípade treba vyriešiť tvoju starú firmu a tvoju novú firmu, a čas+peniaze medzitým.

    Jasné, že sa manžel bojí tvojho odchodu z firmy. V mnohých prípadoch by bolo treba aspoň dvoch ľudí namiesto jedného angažovaného (pracujúceho majiteľa). Aby bol rovnaký výkon. Zaúčanie a riziko migrácie je tiež problém. Aby bolo všetko korektné, musela by si za seba nájsť náhradu/náhrady, patrične ju zaučiť (rozumej aj vyskúšať). Potom by si bola pre firmu postrádateľná. Samozrejme, pôvodnú firmu by to stálo nemalé peniaze, mať paralelne viac ľudí na jedno miesto. Nevieme, v akej je firma kondícii. Musíte zvážiť.

    Ty chceš manžela postaviť pred hotovú vec? Si sa zbláznila? že by si zmizla z firmy, v ktorej je veľa roboty a nestíhate? Z vlastnej firmy? Bez toho, aby si mala adekvátnu, zaškolenú, kvalitnú náhradu? koleduješ si o veľké problémy.

    Riešenie novej firmy - plánovať môžeš aj popri súčasnej práci, ak to zvládaš. pozisťovať, čo všetko potrebuješ, či a aké kurzy, atď. Hľadať vhodné miesto v regióne... Prieskumy trhu. Môžeš si spracovať napr. podnikateľský plán. S kalkuláciami, koľko €€€ budeš potrebovať. To je jedna z najdôležitejších vecí - počítať s tým, že minimálne prvý rok budeš musieť novú firmu možno na komplet dotovať (plus ešte nejaká reklama, atď). čiže si spočítaj, či máš toľko ušetrených peňazí. Samozrejme, je to riziko, že časom zistíš, že sa ti to neoplatí, a prídeš o niekoľko desiatok tisíc eur. čím skôr to zistíš, tým menej stratíš. Peniaze pravdepodobne pôjdu z rodinného rozpočtu, preto je manžel opatrný a má do toho čo povedať. Nevieme, akú máte fin. situáciu. Možno riešim nezmysly a máš bez problémov postrádateľný kapitál vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur.

    Musíš manžela presvedčiť, že to nie iba "štek" o zmene povolania. že o tom máš jasnú predstavu a jasný plán. že si si vedomá rizík a že ich máš podchytené. Ak to tak samozrejme je.

    Ďalej počítaj s tým, že v prípade prevádzky by si nemala toľko voľného času. jedine, ak by si tam ešte niekoho zamestnala a ty by si robila to, čo majitelia robiť majú: PRACOVAŤ NA FIRME, NIE VO FIRME.

    Prajem veľa šťastia pri riešení krízy stredného veku
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kabaka123 súhlasím
    lujza.j Pes je zakopany asi v poslednej vete...mozno ziadny hobi-relax-psychohygiena...
    jslancik jasné, občas je zmena žiadúca. ale treba to premyslieť, aby z toho neboli iba problémy a finančné straty.
    Oliwa spolu doma, spolu v robote... normálna ponorka...
    Kabaka123 aj to je dôvod
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    1. Povedz muzovi, ze ta praca Ta ubija a ze sa to zacne odrazat na Tvojom psychickom stave ( stres, burn-out ), co sa nasledne na 100% odrazi aj na manzelstve a Tvojom vztahu k nemu. Navyse Tvoj vztah nemu moze nicit aj to, ze Ta nuti robit nieco, co nechces. Tym by som zacal komunikaciu s nim.
    2. Paralelne s terajsou pracou si priprav business plan. Mozno aj viacero variant. Ked ich budes mat, predstav ich manzelovi. Ako argument mozes pouzit napr. moznost diverzifikacie
    3. urcite nerob rozhodnutia a zmeny bez konzultacie s manzelom. To by ste nemuseli rozchodit. nezabudaj nato, ze on sa mozno vidi vo Vasej terajsiej firme a ze to je prave to, co chce robit on. Nehovoria o tom, ze neuvazene kroky, by mohli vasu staru firmu znicit.
    4. Musis si ujasnit, ci ta kvetinarka je to co chces, alebo len projektantka je to co neches. Pretoze ak sa Ti podari zbavit toho, co nechces, to co ostane, mozno v skutocnosti nebude, to co chces.
    Kabaka123 pravda

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    akonato2, určite si dobre premysli, čo vlastne chceš robiť, aby si niekedy neuvažovala návrat späť. V prvom rade je nutné toto vážne rozhodnutie prediskutovať v kľude s manželom. Prebrať si všetko, čo s tým súvisí, pre a proti v náväznosti na dopady na rodinu. Teraz nestíhate, keď ste obaja v jednej firme. Asi by to potrebovalo aj načas oddych, pre Vás oboch a potom nech začne debata o týchto veľmi závažných zmenách pre ďalší život. Kvetinárka - iba tak predávať kvety, to asi nie, kvetom musíš po prvé rozumieť, musíš vedieť čo predávaš a tiež musíš vedieť aj kyticu zvládnuť, aby oslovila zákazníka. A to budeš iba kvetinárka u niekoho zamestnaná. Určite k tomuto povolaniu, ak ho chceš vykonávať na úrovni potrebuješ určité vzdelanie - aranžérske, viem, že takáto škola je v Piešťanoch. A pristaneš na to, aby si bola u niekoho zamestnaná, a či po čase ťa bude táto zmena napĺňať? Alebo si vytvoríš ďalšiu Tvoju firmu či živnosť?
    Práca kozmetičky tiež bez vzdelania je nepredstaviteľná. Obyčajne si takúto zmenu povolania na kozmetičky dovolia ženy mladšieho veku, čo poznám zdravotné sestry, či učiteľky, ktoré majú k tomu vzťah tak sa na to dali a spravili si vzdelanie k tejto činnosti. Ale obe tieto pre Teba zaujímavé činnosti si vyžadujú okrem iného aj veľa stráveného času v zamestnaní. Ak by si sa aj našla a bola spokojná s týmito zmenami, nie si sama, máš aj partnera, obaja aj firmu, ktorú predovšetkým treba ratovať a aj deti. Myslím si, ak si trocha zodpovedný človek, že by si si našila na seba kopec starostí, či už s dovzdelávaním súvisiacim zo zmenou profesie a stále zisťovanie niečoho nepoznaného, nového, v skratke bola by si začiatočník. Iné kafé by bolo, ak by aj partner trval na zmene a obaja by ste si založili firmu, čo predpokladám také niečo sa nemôže stať z manželovej strany.
    Záver: Keďže nepoznám všetko, čo núti ku zmene profesie, toto čo som napísala je iba môj názor, prečitaj si ho a konaj podľa svojho a to tak, aby si dospela k Tvojej , tiež manželovej spokojnosti, samozrejme aj detí. Držím Ti palce a prajem, aby Tvoje rozhodnutie bolo to správne.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    Máš veľkú výhodu, že máte rodinnú firmu, kde miesto teba môžete prijať iného projektanta. Spolumajiteľka firmy môžeš byť naďalej a popri tom si splniť svoj sen. Ak z dákeho dôvodu neuspeješ, vrátiť sa môžeš kedykoľvek. A to, že chceš zmenu plne chápem, tiež som bola projektantka a v istom čase som do toho sekla a začala som sa venovať reklamnej činnosti. Zmena je život a ak ťa už práca nebaví, trpíš syndrómom vyhorenia, tak zmena je to najlepšie, čo môžeš urobiť. Manželovi vysvetli, že ak to z dákeho dôvodu nebude fungovať, tak môžeš pokračovať v projektantskej činnosti. No a čo sa týka odbornosti či na kozmetičku alebo kvetinárku, kurz s certifikátom to vyrieši. Choď za svojím cieľom a vyskúšaj. Keď neskúsiš, bude ťa to celý život mátať a zožierať Držím ti palce
    arizona 18.04.17 10:57 odstránil(a) z Porady

    Som projektantka a chcem robiť niečo iné. Napríklad kvetinárku alebo kozmetičku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.