Zavrieť

Porady

Rada pri dedičskom konaní

Zomrel mi otec po ktorom zostal dom s pozemkom, dve role po 1000 m2. Tento majetok je písaný len na otca, lebo to bolo jeho dedičstvo. Mám dve sestry a matku s ktorými si nevychádzam dobre odkedy bol otec v nemocnici a následne po troch mesiacoch zomrel. Chcú, aby celý majetok sa prepísal na najmladšiu sestru, s čím som nesúhlasila. Potom prišli s variantou, že to matka napíše celé na seba, len ja mám obavu, že prídem o všetko lebo ju zmanipulujú sestry a s tým tiež nesúhlasím. Otec bol od decembra do konca februára v nemocnici, kde som ho chodila pravidelne navštevovať. Pri jednom z rozhovorov sa vyjadril, že jeho žena (moja matka) nebude vládať sa o neho starať, keď sa vráti z nemocnice, tak by si následne zaplatil opatrovateľku na ktorú hovoril, že má dosť peňazí na účte. Matke nechcel prezradiť heslo k účtu lebo sa obával, že by mu vybrala celý účet. Krátko na to upadol do kómy a po dvoch týždňoch zomrel. Ešte pred pohrebom boli matka so sestrou zablokovať účet. Keď som sa pýtala koľko je na účte, povedala mi, že je tam už len pár eur. Mám podozrenie, že od otca vymámili heslo a vybrali celý účet ešte pred jeho smrťou. Nechceli mi ukázať, žiadne dokumenty aby som sa nedostala k žiadnym informáciám. Chcela by som poprosiť o radu na moje otázky:
1. Na aký podiel z dedičstva mám nárok?
2. Ako by som zistila, či na tomto účte neboli vyberané eurá, počas doby keď otec bol kóme a zjavne nemohol vybrať peniaze z jeho účtu?
3. Môžu ma nejako oklamať, aby som nič nezdedila (o čo majú evidentný záujem)?
4 komentárov     zbaliť
Oliwa Prečo chcú, aby sa celý majetok prepísal na najmladšiu sestru? Resp. na matku, najmä, ak sa jedná o otcove dedičstvo a nie majetok nadobudnutý počas manželstva? Ak je všetko tak, ako píšeš, počítaj s tým, že ak sa vzdáš svojho podielu v prospech niektorého z dedičov, viac ho neuvidíš... Ak otcov účet nepredložia do DK, môžeš povedať notárovi, že máš vedomosť o tom, že otec mal účet a požiadať ho o zistenie stavu. Notár písomne požiada banku a dostane odpoveď so stavom na účte ku dňu smrti. Tak máš možnosť dozvedieť sa pravdu. Ak vybielili účet predtým, máš smolu...
Zeta6 Najskôr chcem všetkým poďakovať za odpovede. Oliwa odpovede na tvoje otázky.Jedná sa o otcov majetok, ktorý nadobudol od svojich súrodencov, čo mali po svojích rodičoch a na liste vlastníctva je vedený ako vlastník len on. Majetok chcú na seba neviem sama prečo, ale pravdepodobne je to nejaká závisť, žiarlivosť, nenávisť no neviem ani ja sama. Peniaze na účte, mne ani nejde o tie peniaze na účte ale o princíp, že klamú keď boli zablokovať účet, že tam nič nebolo, on bol v nemocnici chodil mu tam dôchodok, ktorý mal celkom slušný, sám mi povedal, že tam má dosť eur preto je mi to čudné, že tam nič nieje. Ešte by som mala otázku: mal dva pozemky poľnohospodársku pôdu, každý je po 1200m2 niekde som sa dopočula, že pod 2000m2 sa nedá deliť pol. pôda aká je teda možnosť rozdelenia rovnakým dielom ako sa to rieši, je na to nejaký zákon?
Oliwa Dva pozemky - dvaja dedičia - každý po 1200m2 - nesmú sa deliť /minimum je 2 000m2/, ale ak sú to rôzne parcely, prípadne rôzne katastre, nevidím dôvod, prečo by museli byť napísané na jedného a ten by mal dostať 2400 m2, ak boli doteraz evidované samostatne, keďže zákaz drobenia pôdy bude dodržaný. Ďalší dvaja dedičia by mali dostať o hodnotu pozemkov viac, ak sa nedohodnú inak. Ak sa mýlim, opravia ma.
Mária27 Ak súd rozhodne, kto pozemky zdedí z dôvodu nedrobenia, ten sa musí s ostatnými vyrovnať - dať náhradu. Pozri § 23

(2) Ak sa dedičia nevyporiadajú o dedičstve pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 v súlade s podmienkami uvedenými v odseku 1, alebo ak v dôsledku týchto podmienok súd nemôže potvrdiť nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov, súd rozhodne, že pozemky nadobúdajú dedičia, u ktorých sú najlepšie predpoklady na ich obhospodarovanie. Súd rozhodne aj o povinnosti nadobúdateľa pozemku vyporiadať sa s ostatnými dedičmi.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predp.../20160701.html
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zo zákona máš nárok na 1/4. Dedí sa ku dňu smrti, ak vybrali skôr, nebude sa to dediť, nepovedia ti to. Máš právo dediť, aj v prípade zanechania závetu v prospech nich by to bola 1/2 zákonného podielu. Závet by si mohla napadnúť ako nepravý.
    Naposledy upravil Mária27 : 19.04.17 at 09:00

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    ivka70, Darina1234, Oliwa, Katy a R, arizona, robovi, branislavp
    8
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 ma 2 sestry a este je pozostala manzelka, teda 4 osoby, zakonny narok na dedicstvo bude vo vyske 1/4 , nie 1/3
    Mária27 opravila som - vdaka, ale do troch počítam bez problémov
    ivka70
      zbaliť
    MenoPriezvisko
    choď k notárovi, ktorý bude dedičské po otcovi prejednávať. ako dedič by si mala mať právo nahliadnuť do spisu. ak už niekto bol na predbežnom vyšetrení, budeš vedieť čo všetko je predmetom dedičstva a v prípade, že mama nedala žiadny výpis z účtu notárovi, jedine notár je oprávnený k tomu aby lustroval v banke zostatok na účte avšak ako bolo napísané, len ku dňu smrti tzn že ak boli peniaze vytiahnuté z účtu skôr, túto informáciu nedostaneš pokiaľ u notára alebo doma nie je výpis.

    Laurinkai je offline (nepripojený) Laurinkai

    Laurinkai
    Poda sa nedeli a musi sa napisat na jedneho. Toto som riesila tento tyzden u notara. Ale aby to bolo uplne ide o polnohosp. podu do 2000m2 a lesna poda do 5000m2 a musi to byt mimo zastavaneho uzemia miest a obci. Nesmu totiz vzniknut pozemky pod tuto vymeru. Mal by to byt zakon č. 180/1995. Comu vsak nerozumiem, ako mohli zablokovat ucet. To mali k nemu dispozicne pravo?
    Naposledy upravil Laurinkai : 21.04.17 at 10:01
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Ucet zablokuje banka pri oznameni o umrti majitela.
    Oliwa Na základe úmrtného listu.
    branislavp Laurinkai, poznám prípad, že sa veru aj drobí, keď na tom trvali dedičia. Alebo tie role napísané na jedného zaťažia už na ded.konaní tak, aby s nimi nemohol ten jeden dedič bez súhlasu ostatných dedičov alebo darovať, predať, prenajímať, atď.
    Laurinkai Ved toto. Ale podla zakona by sa nemala. V tejto republike je vsak vselico mozne a potom sa clovek dopracuje k nezmyslenemu podielu.
      zbaliť

    Rada pri dedičskom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.