Zavrieť

Porady

Podielnicke listy a pozemky.

deha

deha je offline (nepripojený) deha

deha
Chcem Vás poprosiť o ujasnenie . Otec mal pozemky E kataster, ktoré využíva družstvo, teraz ho vyzvali k prevzatiu podiel. listov niekde v tramtárii, ale chcem sa opýtať, ak ich neprevezme-vzhľ. na vysoký vek, neprijde o pozemky? Je to možno naivná otázka , ale nemám nič , čo by podpísal na využív. jeho pôdy družstvom /nájomná zmluva/a bojím sa , že tu ide o tunelovanie a krádež pôdy inými subjektami. Ak niekto máte skúsenosť prosím odpíšte. Nie som absolútne znalá tejto problematiky, takže nejaké povýšenecké invektívy by som prosila vynechať, musím rýchlo riešiť problém.Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil deha : 21.04.17 at 05:46
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  pavol54

  pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

  pavol54
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  deha A predaj to je prostredníctvom nejakého subjektu? Ja bohužiaľ teraz prvý krát riešim takéto niečo. Išlo mi len o to aby niečo nepostvárali aj s pôdou. Ďakujem inak veľmi fajn odpoveď!
  pavol54 Otec nech ti pôdu daruje alebo predá, cez notára, za to by si mal dostať nájom od užívateľa. Majiteľ PL ti povie ich cenu, pozor na to že za vlastníctvo PL sú od určitého obdobia poplatky, ja som sa ich pred tým vzdal lebo nie je problém družstvo zrušiť vyprázdniť a nechať tam len podielové listy. Družstvo bez pôdy je len na papieri a staré záväzky by boli sprostí platiť.
  terezamaria Pavol už nemajú žiadnu hodnotu........ale divím sa, že ste nepožiadali družstvo o zmluvu o prenájme....keby ste aj nedostali veľa peňazí, ale aspoň niečo.....
  pavol54 Ja ako SHR som si mal právo pri výbere pôdy vyčerpať polovičku hodnoty dlhu za socialistické využívanie v naturáliách, druhá polovička ostala v družstve čo som im potom nechal v cene 0,0prd. I keď nominálna hodnota zostatku bola pôvodne asi 80 000 Sk
    zbaliť
  misoft

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Aj keby ich neprevzal - o pozemky nepríde. Bude stále jeho vlastníctvom. Ovšem zisk z nich mať nebude on, ale niekto iný.
  Toto https://www.prezident.sk/upload-files/20522.pdf to istí: čl.20
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  deha Ďakujem, ja o tom nemám ani šajn dobre zistím si hodnotu a kašleme na to, ale tie pozemky to nemôžeme ani predať? ani nijak s nimi nakladať?
  pavol54 nemáš pravdu súčasné vlastníctvo pôdy nemá žiadny vzťah k existencii podielových listov. Podielové listy sú akt minulosti podielový list môže vlastniť aj nevlastník pôdy v družstve v ktorom ma PL. Alebo máš s tým osobnú skúsenosť? Neviem o družstve ktoré vyplatilo zisk z podielových listov.
  misoft Pali - prečítaj si otázku - pre istotu ju skopírujem:
  "Otec mal pozemky E kataster, ktoré využíva družstvo, teraz ho vyzvali k prevzatiu podiel. listov niekde v tramtárii, ale chcem sa opýtať, ak ich neprevezme-vzhľ. na vysoký vek, neprijde o pozemky?"
  Tak som odpovedal - len ty tu pletieš niečo o vzťahu vlastníctva a podielových listov....
  K PL nebola daná žiadna otázka.
  Ak nevieš si to spojiť - nepleť sa tu.
  pavol54 Koľko máš skúseností s tým? ON SPOJIL dve nesúvisiace veci veci pôda a podielový list, ak nevieš čo je podielový list tak si naštuduj príslušný zákon a potom kritizuj a buď chytrý
  misoft Zodpovedal som na otázku "nepríde o pozemky?" - to ostatné som len okomentoval... čo znamená, že pozemky sú jeho, ale to, čo na tých pozemkoch získa iný, nebude ziskom pre majiteľa....
  A teraz ty buď chytrý - na základnú otázku si aj tak nedal odpoveď.
  pavol54 však si ich môže prevziať a pestovať na nich ak sa mu nájom za užívanie máli, neviem na akú keď nevieš odpoveď o čom len musíš robiť nie chytrého ale múdreho. ale môžem písať pomaly ak chceš
  misoft Nemám chuť sa hádať s nechápavcom..... lebo si nepochopil, na čo som odpovedal. Ostaň si ty pri svojom....
  Ja si budem myslieť svoje (o tvojom intelekte)......
  pavol54 dobre mal som takého podriadeného že všetci pochopili len on nie, ty si odpovedal úplne od veci
    zbaliť
  branislavp

  branislavp je offline (nepripojený) branislavp

  branislavp
  Podielovými listami je vyjadrený podiel majetku v družstve Tvojho otca. Tým, že tieto podiely neprevezmeš, nemôže otcove vlastníctvo pôdy, ktoré má otec zapísané v katastri nik zobrať, nemal by...Nepoznám, ani som nepočula že by bol na trhu rozbehnutý takýto predaj cez podielové listy, väčšinou ľudia tomu nerozumejú a navyše nedôverujú. Z logického hľadiska o takéto podielové listy ak by prejavilo záujem družstvo, ktoré otcove pozemky obhospodaruje a chcelo by ich odkúpiť, to neviem a neviem akú cenu by bolo ochotné zaplatiť. Najrozumnejšie by bolo, aby otec všetky tie role, čo má v družstve jednou zmluvou napísal na Teba aTy požiadala družstvo formou nájomnej zmluvy o platenie nájmu. Výšku nájmu za m2, resp. ha si prever. Je na Tvojom zvážení čo s tými pozemkami urobíte. Ale si ich kontroluj, aby na nich len tak "náhodou"nevyrástla čierna stavba. Doporučujem kontakt s družstvom, alebo so známymi, ktorých poznáš a môžeš im veriť, aby Ťa v tých veciach mohli podrobnejšie informovať. Nepodpisuj hneď hocijakú zmluvu, kto Ťa požiada, najprv si poriadne prever, o čo v nej ide.
  Záver. Ak nemáš záujem o pozemky ani v budúcnosti neuvažuješ s tým, že by ich rodina potrebovala, najrozumnejšie riešenie nájsť vhodného kupca a role odpredať za rozumnú cenu. Môj názor..
  Naposledy upravil branislavp : 21.04.17 at 18:38
  Oliwa To, čo dnes mnohí považujú za bezcenné, resp. málo cenené, bude mať raz nevyčísliteľnú hodnotu... voda, pôda, čistý vzduch...

  Podielnicke listy a pozemky.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.