Zavrieť

Porady

Aký priebeh má kontrola zo Sociálnej poisťovne ?

Aký priebeh má kontrola zo Sociálnej poisťovne ?Má niekto skúsenosti ?Díky.
7 komentárov     zbaliť
misoft Normálny..... zazvonia, otvoríš, spýtajú sa, ako sa voláš, zaškrtnú, odídu....
Ak majú pochybnosti - overia si kontrolou preukazu totožnosti (OP).
katka 23 kontrola koho čoho?
misoft Asi chorého, keď už dostáva zo sociálnej poisťovne - po desiatich dňoch PN...
http://www.socpoist.sk/poradna-dok/48995s
"Kto vykonáva kontrolu dodržiavania liečebného režimu a čo je jej predmetom? Aké sú povinnosti poistenca počas dočasnej pracovnej neschopnosti a sankcie za ich porušenie?

Kontrolu dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca organizuje posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky a vykonáva ju určený zamestnanec Sociálnej poisťovne (ďalej len „zamestnanec kontroly“) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Kontrola dodržiavania liečebného režimu sa vykonáva v byte dočasne práceneschopného poistenca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne práceneschopný poistenec zdržuje.

Predmetom kontroly je najmä dodržiavanie liečebného režimu stanoveného ošetrujúcim lekárom, ako aj dodržiavanie ďalších povinností dočasne práceneschopného poberateľa dávky, napr. povinnosť zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského, dodržiavanie povolených vychádzok. (Povinnosti sú uvedené v § 227 ods. 2 až 4 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.)

Zamestnanec kontroly je povinný preukázať dočasne práceneschopnému poistencovi oprávnenie na vykonanie kontroly a informovať dočasne práceneschopného poistenca o jeho právach a povinnostiach v súvislosti s uznaním dočasnej pracovnej neschopnosti.

Dočasne práceneschopný poistenec je povinný poskytnúť zamestnancovi kontroly v súvislosti s výkonom kontroly dodržiavania liečebného režimu súčinnosť. V prípade, ak existuje predpoklad, že kontrolu dodržiavania liečebného režimu nebude možné vykonať alebo ju bude možné vykonať len za sťažených podmienok (napr. z dôvodu neoznačeného vchodu do domu/bytu, pokazeného zvončeka, voľne pusteného psa a pod.), dočasne práceneschopný poistenec je povinný odstrániť uvedené nedostatky, ktoré znemožňujú riadny výkon kontroly alebo poskytnúť súčinnosť iným spôsobom, napr. uvedením svojho telefónneho čísla na tlačive Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.

V opačnom prípade môže pobočka Sociálnej poisťovne uložiť dočasne práceneschopnému poistencovi pokutu za porušenie jeho povinností (ustanovených v § 227 ods. 2 až 4 v zmysle § 239 zákona o sociálnom poistení)."
Oliwa Monika, mohla by si konečne uviesť, či si sa pýtala ako fyzická osoba alebo právnická, či...?
misoft Súhlas - mohla aspoň napísať, či chorého na P/N, alebo PO/firmy.... A preto - logicky - máme VŠETCI pravdu.
willma opäť prítomná včera a opäť ani obraz ani zvuk - navrhujem tému vymazať a nech si trhne
Katy a R správnu odpoveď na svoju otázku dostala už dve hodiny po zadaní otázky - načo to má upresňovať? Nie každý má potrebu vracať sa k uzavretej téme. komentáre sú úplne zbytočné
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    najprv oznámia písomne dátum, kedy sa kontrola uskutoční, v tom liste oznámia aj, čo budú kontrolovať - aké doklady je potrebné pripraviť (dobre je si urobiť zoznam tých dokladov), v určený deň prídu, zoberú doklady a keď budú mať skontrolované, oznámia, že si treba prísť pre doklady, väčšinou tam ide ten, koho doklady kontrolovali a vedúci toho pracovníka, doporučene príde aj list, v ktorom budú uvedené nedostatky, ktoré boli zistené a termín, do ktorého je potrebné napísať, ako sa nedostatky odstránili a termíny, ak zistia nejaké nedoplatky
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Terka - trochu ťa z omylu vyvediem..... neoznamujú!
    Keď moja 3/4 maródila - po kontrole na 10-ty deň nastúpila do práce - odovzdala lajstierko... lenže v ten deň - neohlásene prišli zo sociálnej na kontrolu - a ja som musel vysvetľovať, prečo nie je doma - že dnes mala nástup do práce (teda v desiaty deň).
    To isté bolo i u syna - tiež prišli skontrolovať ho neohlásene - len zazvonili pri dverách a že vraj zo sociálnej na kontrolu - museli sa preukázať, ale syn ten dodržiaval liečebný poriadok a bol doma. Len si zaznačili, že ho doma našli a pá-pá a boli preč.
    Terezia13 nuž ak dovolíš, nám to oznámili a mala som kontrolu za svojho účinkovania 3x,
    vždy nám napísali, čo budú kontrolovať, v určený deň zobrali pripravené doklady a už som len čakala
    misoft Dole som to vysvetlil - samotná otázka je dvojzmyselná - takže nempochopil som podstatu.
    Ale pokiaľ sa týka zamestnanca na PN - nikdy sa zamestnancovi neohlasovali vopred - veď by to bolo proti logike, lebo by ho (ak by porušoval liečebný proces) nikdy nenačapali....
    Terezia13 .hm no neviem, či by sa niekto pýtal, že ak je PN, ako sa to kontroluje......to fakt som sa nezamyslela.........
    ale tu je fakt všetko možné, nuž asi som nedala správny recept, ale pacient to možno prežije..........ak nepracoval na dohodu počas PN u iného zamestnávateľa
    mi-ma-bo Ak si to myslela ako vtip tak hahaha. To kde si videla aby sa kontrola vopred ohlásila a dokonca doporučeným dopisom?
    veronikasad Kde zo zadania temy beriete istotu že ide o kontrolu zamestnanca počas PN?

    Čo keď ide o kontrolu zamestnávateľa a postup taký ako píše Terezia13 ?
    Anik no teda krásna komunikácia z toho vzišla, To je tak keď sa stretnú účtovníci a neúčtovníci. Každí za tým vidí to čo chce vidieť. Ináč super otázka a hlavne jednoznačná.
    misoft Veronika - ani zamestnávateľ neoznamuje vopred.... bol by sám proti sebe....
    Katy a R misoft - SP veru oznamuje vopred - zamestnávateľovi. tak, ako terezka napísala. V zadaní sa žiadna PNka (maródka) nespomína
    kn-alka áno, oznamuje vopred, väčšinou totiž kontrola prebieha v sídle soc.poisťovne, vyzvú, aké doklady im treba doniesť.
    veronikasad Dušan, bavíme sa o kontrole SP na správny výpočet odvodov, nie dodržiavanie liečebného režimu... Vtedy je postup ako popísala Terezka.
    misoft Aha! Takže sme sa nempochopili.... tak potom sorry.........ide o administratívnu kontrolu....
    willma Ja neviem, asi ste všetci nahliadli do vešteckej gule a dávate info ako vyšlo Mimochodom zadávateľka tu bola včera a ani ste jej nestáli za námahu, aby uviedla veci na pravú mieru a upresnila o akú kontrolu ide. Potom tu len pribudne ďalší príspevok, že poraďáci sú takoví a makoví
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    U mna sa kontrola ohlasila listom. Dali mi zoznam dokladov (velmi rozsiahly), ktore som im mal k urcitemu terminu odovzdat. Chybal im totiz k jednemu mesiacu pred 5 rokmi jeden vykaz. Vacsinu zoznamu som doniesol a k tomu vykazu som nastastie mal podaci listok z posty. Dopadlo to tak, ze vraj podaci listok z posty nedokazuje, ze v obalke bol dany vykaz, prezumcia viny. Ale pokuta bola vo vyske 0, takze mi to bolo fuk.

    Aký priebeh má kontrola zo Sociálnej poisťovne ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.