Zavrieť

Porady

Študentka zo Srbska, s povolením na pobyt v SR je z daňového hľadiska čo? Ideme s ňou robiť dohodu o BPŠ tak potrebujem info a už som s tých daní .....

JA BY SOM DALA TOTO, dobre uvažujem? Rezident SR (daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou) – podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku a tiež právnická osoba, ktorá má na území SR sídlo alebo miesto skutočného vedenia.

Nerezident SR (daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou) – podľa § 2 písm. e) zákona o dani z príjmov je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá na území SR nemá trvalý pobyt ani sa tu obvykle nezdržiava a tiež právnická osoba, ktorá nemá na území SR sídlo alebo miesto skutočného vedenia.

Daňovník nezmluvného štátu – s účinnosťou od 1.3.2014 sa ustanovuje osoba daňovníka nezmluvného štátu, ktorým je podľa § 2 písm. x) zákona o dani z príjmov fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt alebo právnická osoba, ktorá nemá sídlo v štáte uvedenom v zozname štátov uverejnenom na webovom sídle Ministerstva financií Slovenskej republiky. Voči daňovníkovi nezmluvného štátu sa uplatňuje zvýšená sadzba dane vyberanej zrážkou, resp. zabezpečenia dane vo výške 35 %.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Zdaňovať preddavkami tak, ako zamestnanca. Určite nie 35% - so Srbskom má SR zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Zamestnávateľ rezidentúru nerieši, to si musí podľa rozhraničovacích kritérií určiť samotná FO a podľa toho v zdaňovaní celosvetových príjmov postupovať.
    delonko DAKUJEM.

    Študentka zo Srbska, s povolením na pobyt v SR je z daňového hľadiska čo? Ideme s ňou robiť dohodu o BPŠ tak potrebujem info a už som s tých daní .....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.