Zavrieť

Porady

Nevyplatena nahrada mzdy pri PN a okamzite skoncenie PP

Mam otazku, minuly mesiac som omardovala cize som zostala pn a pn nadalej trva. Zamestnavatel mi vsak nevyplatil nahradu mzdy, kvoli zalohe v sume 100€ ktoru som zobrala z podniku. Ma na toto pravo?

Dalsia otazka je, ci mozem podat okamzitu vypoved ked pracujem na TPP ale na polovicny uvazok. Ako dovod chcem uviest prave nevyplatenu mzdu za prvych 10 dni pn.
Naposledy upravil ivka70 : 18.05.17 at 11:50
16 komentárov     zbaliť
veronikasad Dopln dátum začiatku PN.
veronikasad Predložila si zamestnavatelovi doklad o trvaní PN k poslednému dňu v mesiaci, tzv. kladenku?
Margita 10 Datum zaciatku pn bol 18.4. 2017
Tweety Odovzdala si tlačivo zam-łovi?
ivka70 a kedy mate vyplatny termin? vo vyplate bola mzda za 1.-17.4. len ta PN nie?
Margita 10 Vyplatny termin k 30 dnu podla zmluvy, inak vzdy 13 steho. Na zaciatku mesiaca mam odpracovane od 3.4-5.4....ptm OCR na syna a nasledne od 18.4 PN
Soňa K Nebola náhodou záloha vyššia než mzda, ktorú Ti mal vyplatiť ?
veronikasad Tiež si to myslím...
Tweety nepíše, či to bola záloha na mzdu alebo na nákup, ale aj tak nie je možné nevyplatiť náhradu( ak si stiahol zálohu, mal vyplatiť náhradu a tak urobiť zrážku, urobil tak?
veronikasad Za prvých 10 kal.dni ti nepatrí mzda ale náhrada príjmu pri DPN, ktorá je podstatne nižšia ako mzda.
Skontroluj si výplatnú pasku a jednotlivé zložky mzdy na nej. Ďalším dôvodom môže byť včas neodovzdala prechodku.
ivka70 Aky bol dovod zobratia zalohy z podniku? na co bola urcena? bola to zaloha s vedomim zamestnavatela?
Margita 10 ivka 70 , zaloha bola na moje sukromne ucely, samozrejme ju vratim a tiez bola s vedomim zamestnavatela ako inak??
veronikasad Dostala si výplatnú pasku? Predložila si zamestnavatelovi potvrdenie o trvaní PN k poslednému dňu v mesiaci?
Zálohu si si zobrala z tržby?
Margita 10 Z jakej trzby??? Co necitas? Poziadala som o zalohu na osobnom normalne ! Na papier s podpisom ze je beriem
veronikasad Záloha na mzdu sa zuctovava v najbližšom vyplatnom termíne, tak neviem čo sa rozčuľujes, že to zamestnávateľ urobil.
ivka70 veronika, nema zmysel vysvetlovat, ona chcela skoncit PP (uz skoncila dohodou -pise v inej otazke) a vytrieskat zo zamestnavatela co najviac penazi, a rozculuje sa, ked sa jej to nedari .....
kazdy sme ten zly, lebo jej vysvetlujeme, ze to podla zakona nefunguje, ako si ona predstavuje
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zamestnávateľ nepostupoval správne Nemôže zadržiavať mzdu ani náhrady.. Ak si mala zálohu schválenú, pri okamžitom skončení PP potom budeš musieť záväzok vyrovnať. Okamžitá výpoveď, tento termín ZP nepozná.
    Náhrada za DPN je prvých max. 10 KD, ak si mala DPN minulý mesiac, a výplata už bola, mala si ju mať už vyplatenú.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Margita 10 Dakujem ak sa vyrovna zaloha tak co zvysna dovolenka? Chcem odist odtial ...musi mi ju preplatit? Ci nemusi?
    ivka70 Ak budes koncit absenciou, za kazdy den absencie ti moze kratit narokna dovolenku o 2 dni, takze ti ziadna na preplatenie ostat ani nemusi.
    Margita 10 Nech si ju teda necha len ako teda skoncim PP ak mi nebude chciet dat vypoved?
    veronikasad Zamestnávateľ nemusí súhlasiť s ukončením pracovného pomeru dohodou. Výpoveď končí uplynutím výpovednej doby, ak VD nedodržis, zamestnávateľ má nárok na náhradu príjmu
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zamestnávateľ má povinnosť zúčtovať poskytnutú zálohu. Náhrada príjmu je prvé 3 kal.dni 25% spravidla hrubého príjmu, 4-10. kal.den 55 %. Od 11. dňa vyplaca nemocenské sociálna poisťovňa.
    Naposledy upravil veronikasad : 18.05.17 at 11:31

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kedze vyplatny termin mate 30 v mesiaci, ten este nenastal, takze nejde o nevyplatenie mzdy (aj ked v ine mesiace to mohol vyplatit aj skor).

    Zaloha na osobne ucely je zaloha na mzdu, ina na osobne ucely sa zamestnancovi dat neda, takze ju budes mat zuctovanu v mzde. Kludne sa mohlo stat, ze tvoja mzda za 3.-5.4. plus PN nebola vyssia ako 100 eur (zavisi od toho aku mas mzdu a priemer na PN). Cize ti ziadna mzda nevysla (OCR vyplaca Socialna poistovna od prvého dna, takze tam dostane peniaze od SP, ale az po 20. maji)
    Mze ist o uplne korektne zuctovanie zalohy na mzdu a nie o nevyplatenie mzdy.

    Vzhladom na vyplatny termin 30. v mesiaci, tak ci tak mzda za april ma byt vyplatena 30.5. termin na okamzite skoncenie PP z dovodu nevyplatenia mzdy nastane najskôr 14.6. (15 dni po vyplatnom termine) Dovtedy si treba overit na vyplatnej paske, ci naozaj doslo k nevyplateniu mzdy (ci jej nahrady) alebo ide len o korektne zuctovanie prebratej zalohy.
    Naposledy upravil ivka70 : 19.05.17 at 12:50

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Mas vyplatnu pasku?
    Zamestnavatel ti zalohu na sukromne ucely pravdepodobne poskytol ako preddavok na mzdu a zuctoval ti ho so mzdou za odpracovane 3 dni v mesiaci a nahradou mzdy za PN.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Margita 10 Jasne chapem, ale vies co je na tom zaujimave? Ze ked mi prisla v aprili vyplata za marec, nestrhol si nic. Ale akonahle som omarodila uz spekuluje. Ocr je v poriadku tu mam vyplatenu.
    On stale spekuloval neustale mi chybali odpracovane hodiny na paske a uz mam toho dost. Chcem preto podat vypoved ale nechcem uz odpracovat mesiac ako mam v zmluve. Ak ukoncim PN a viac nepridem budem mat absenciu ok...ale co ptm? Ved kedy-tedy sa to musi skoncit nie? co mam teda urobit ako sa "zbavit" tohto zamestnania?
    ivka70 Ani sa mu necudujem ,zamestnanec, ktory odpracuje 2 dni a ide z OCR na PN - dost pravdepodobne spekuluje a mohlo by sa stat, ze vyplatenu zalohu nebude ako vymahat neskor.
    Nemyslim si ,ze je to taky zly zamestnavatel ako popisujes, ved maloktory zo svojich penazi podpori zálohou zamestnanca, robit to nemusi.

    Daj v zamestnani riadnu vypoded, ked tam uz nechces byt a po skonceni vypovednej doby odid. Alebo sa dohodnu na skonceni PP dohodou. To je seriozny pristup, nie taketo spekulacie okolo.
    Margita 10 Co chces tym povedat ze OCR teda chorobu syna som si vymyslela? Alebo detska dr si to vymyslela? Ci ja som si pn vymyslela? Pytam sa tu na princip ...
    A ked spomeniem ze mi neplatil riadne hodiny toho si sa nechytila, ale ze som sla z OCR na PN to sa uz riesi
    Soňa K Princíp spočíva v postupe podľa Zákonníka práce pre všetkých zúčastnených.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    k tomu vyplateniu - ak máš nejaké podlžnosti a nepracuješ dlhšie - samozrejme, že sa zamestnávateľ obáva o tie peniažky - ale ešte nie je koniec mesiaca - zatiaľ nemáš čo riešiť, nemešká
    K skončeniu PP: - ak chceš dať výpoveď môžeš aj hnedˇ! je to jednostranný úkon - dáš podľa ZP - a basta. jednoducho platí - ale je tam aj VD. ( správna formulácia). ak budeš mať nárok na nejakú dovolenku? - tak ti ju musí preplatiť podľa ZP pri skončení PP. (samozrejme si odráta prípadné podlžnosti)
    Ak by si sa inak chcela so zamestnávateľom dohodnúť (napr skončiť dohodou?) - tak na to už treba aj jeho súhlas.
    Naposledy upravil Katy a R : 19.05.17 at 13:10
    Margita 10 Pekne Ti dakujem a pracujem tam uz rok..

    Nevyplatena nahrada mzdy pri PN a okamzite skoncenie PP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.