Zavrieť

Porady

Lekárska etika a ublíženie na zdraví

Kováczová

Kováczová je offline (nepripojený) Kováczová

žena Kováczová
Dobrý deň, prosím, ako postupovať v nasledovnej situácii: Môjho syna po príchode na LSPP odmietol ošetriť ošetrujúci lekár s tým, aby prišiel nasledujúce ráno, na čo mu môj syn (slušným spôsobom) povedal, že predsa ako lekár má povinnosť ho ošetriť, na čo lekár začal neprimeraným spôsobom slovne urážať môjho syna. Môj syn (samozrejme zasa slušne) povedal, čo si to dovoľuje a chcel si vziať kartičku poistenca, že príde teda zajtra. Na to ho uvedený lekár fyzicky napadol a vytískal ho z ambulancie von, pričom syn zavadil o zárubňu dverí a vyvrtol si členok. Skončil na úrazovej ambulancii, kde mu nohu zafixovali do sádry. Potom zavolal syn policajtov, ktorí najskôr vypočuli syna, následne uvedeného lekára. Ako jediný svedok tohto incidentu bola sestrička, ktorá však určite nebude vypovedať, pretože sa bojí o svoju prácu, ale bola jediným priamym svedkom. Nebudem si už klásť otázku, či je to možné, pretože to možné je. Chcem len poradiť, ako máme postupovať a kde sa obrátiť, pretože syn to nechce nechať tak ...
11 komentárov     zbaliť
ivka70 odmietol ho osetrit na pohotovosti, pretoze prisiel s niecim, co na pohotovost vobec nepatri?
Kováczová Prišiel na úrazovú pohotovosť, odtiaľ ho však poslali na LSPP, diagnózu tu z objektívnych dôvodov nechcem uvádzať, ale myslím, že to na veci nič nemení, ak ho ošetriť nechcel, mal to napísať do lekárskeho záznamu a nie použiť slovný a potom fyzický útok.
jslancik tie "slušné" spôsoby máš iba z druhej ruky, nie osobne? čiže tu čítame otázky typu Jedna babka povedala. Syn sa tlačil nasilu do ambulancie, tak lekár sa bránil...
"objektívne dôvody" - skôr sú to subjektívne dôvody... Ani radšej nechceme vedieť, s čím ľudia chodia na pohotovosť a otravujú lekárov o deviatej v noci.
kopretinka na úrazovú pohotovosť sa chodí s úrazom,asi tvoj syn nemal úraz,keď sa rozhodol,že teda príde nasledujúci deň ráno.
veronikasad Pre objektívnosť, daj tu diagnózu s ktorou čakal na pohotovosť a nenavštívil lekára cez den
misoft Kováczová (Dnes 11:25) Prišiel na úrazovú pohotovosť, odtiaľ ho však poslali na LSPP, diagnózu tu z objektívnych dôvodov nechcem uvádzať, ale myslím, že to na veci nič nemení, ak ho ošetriť nechcel, mal to napísať do lekárskeho záznamu a nie použiť slovný a potom fyzický útok.
-----------------------------------------------------------------------------
Pokiaľ neprišiel na úrazovú pohotovosť aspoň s hlavou pod pazuchou, tak sa lekárovi ani nečudujem, že ho poslal na LSPP.
A čo sa týka toho "údajného" napadnutia..... lekár mu asi vysvetľoval, že s problémom sa má obrátiť tam, kde ho poslal, lenže tvoj syn tvrdohlavo trval na svojom. Tak sa nediv, že lekár má právo pacienta, ktorý NEPOTREBUJE okamžitý chirurgický zákrok vykázať z ordinácie!
Inak je to tvrdenie proti tvrdeniu.... a pokiaľ sestrička potvrdí, že "pacient" nechcel opustiť ordináciu, kde bol neoprávnene... nuž bude mať synáčik problémy....
Kováczová Áno, slušné spôsoby mám z rozhovoru s mojím synom, o ktorom som presvedčená, že tie slušné spôsoby má. Syn sa do ambulancie netlačil, vošiel, keď ho zavolala sestrička, lekár sa unúval vyjsť spoza stola až vtedy, keď sa ho snažil "vykázať" z ambulancie. Myslím, že bude naozaj lepšie, keď tu nebudem uvádzať diagnózu, s ktorom "otravoval" môj syn uvedeného lekára ...
Kováczová Môj syn prišiel na ambulanciu s úrazom, tam ho však poslali na LSPP (môj syn nie je lekár, takže si nemohol určiť diagnózu sám ...) a po incidente s lekárom povedal, že príde nasledujúci deň (asi zhodnotil situáciu, že to ešte do rána prežije ...)
Kováczová Diagnózu neuvádzam práve z objektívnych dôvodov ...
Oliwa Koľko rokov má syn - je dospelý? Doprevádzal ho niekto alebo prišiel na LSPP sám? V čakárni nik nebol?
Kováczová Áno, syn už dosť dávno prekročil prah dospelosti, nedoprevádzal ho nikto a ani v čakárni nik nebol (takže žiadny svedok)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  profesional

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  Naposledy upravil profesional : 21.05.17 at 08:00

  Hlasovalo 4 pouzivatelov

  Užitočné (4)
  BXLmiami, Ing. Ľubomír Janoška, Dáša_, tronik
  4
  Ing. Ľubomír Janoška
  Asi bude praktické rozlišovať dve zásadné otázky:
  1) či bol lekár v práve, keď odmietol ošetriť Tvojho syna,
  2) či lekár fyzicky napadol Tvojho syna a spôsobil mu zranenie + či to syn vie dokázať.
  Prvú otázku bude riešiť Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou, ak mu syn dá písomný podnet.
  Druhú otázku bude riešiť polícia a bude viesť dokazovanie. Pokiaľ syn podá trestné oznámenie. Keďže nikto z nás pri tom nebol, nemôžeme vo veci svedčiť a naše názory nie sú pre vyšetrovanie relevatné.
  jslancik

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  nerozumiem predpokladom tvojho syna:

  1. prečo by ho mal "ošetrujúci lekár" ošetriť kedykoľvek. Má nejaké VIP poistenie? Stav bol urgentný? prišiel na pohotovosť? tam sa tiež čaká... Ak bol stav príliš urgentný, tak mohol volať RZP. Očividne nebol.

  2. skús priblížiť, v akom čase prišiel k lekárovi, koľko bolo ľudí pred ním, a podobné dôležité informácie...

  Policajtov ste už volali, čo ešte by ste chceli? Zaobstarať si právnikov?

  Môj predpoklad je, že poznáme iba stanovisko jednej strany a pravda bude niekde uprostred. Chýbajú informácie... Konanie lekára je podľa tvojho popisu príliš zvláštne až nepravdepodobné.
  10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Kováczová No, pokúsim sa prehliadnuť Tvoj ironický postoj ...
  1.Nemá žiadne VIP poistenie, jeho stav nebol urgentný, ale bolestivý ... Prišiel najskôr na úrazovku, odtiaľ ho poslali na LSPP, áno, čakal, kým sestrička zavolala lekára, ktorého očividne zobudila ... RZP nevolal preto, pretože bol schopný odšoférovať a odkráčať sám.
  2.Prišiel cca o 21.00 hod. , pred ním ani po ňom nikto v čakárni nebol.
  Áno policajtov volal (to bolo asi to jediné správne v tú chvíľu, čo mohol syn urobiť).
  A máš pravdu, konanie lekára bolo naozaj zvláštne a môj syn sa doteraz z toho spamätáva ...
  PS: A zaobstarať si právnikov? Poraď niekoho ...
  Oliwa Harabina
  Soňa K V SR končia v takýchto sporoch pacienti vždy ako porazení, skús sťažnosť na Lekársku komoru, aj keď ani tam podľa mňa nepochodis. Navzájom sa vždy zakryju, lebo nevedia, či sa to raz nebude týkať aj ich.
  buchač Soňa K (Dnes 20:08) V SR končia ..
  ----------------------------
  1. Táto téma asi tiež veľmi rýchlo skončí.
  2. Zadanie dané pred 12 hodinami a odvtedy nič.
  3. Aj keď sú medzi lekármi čierne ovce, no hentá story je trochu pritiahnutá za vlasy.
  ====================
  Kováczová (Dnes 11:25) Prišiel na úrazovú pohotovosť, odtiaľ ho však poslali na LSPP, diagnózu tu z objektívnych dôvodov nechcem uvádzať, ale myslím, že to na veci nič nemení, ak ho ošetriť nechcel, mal to napísať do lekárskeho záznamu a nie použiť slovný a potom fyzický útok.
  -------------------------------
  Bez urážky...ale toto vo mne evokuje určitú diagnózu a je možné, že práve preto sa lekár bránil.
  lujza.j Pani vie...preco nenapisala skutocny dovod navstevy pohotovosti....
  Kováczová pre: buchač, misoft, lujza.j a ostatných: Už nech sú Vaše reakcie akékoľvek posmešné, alebo podozrievavé, chcela som len poradiť, ako sa v takejto situácii zachovať, pretože táto skúsenosť bola pre môjho syna ponižujúca a zažil ju prvýkrát. Na pohotovosť neprišiel s úmyslom vyrábať scény a už tobôž nie poškodiť nejakému lekárovi, ale ak sa situácia vyvinula tak, ako sa vyvinula, nechce sklopiť uši a nechať to tak, hlavne, ak sa po tomto všetkom dopočul o uvedenom lekárovi, že už dlhšie má psychické problémy ...
  A zároveň ďakujem všetkým, ktorí to aspoň trošku chápu ...
  korela Neviem, či sa tak doba až tak pritvrdila, ale jslančik, čudoval by si sa, čoho sú schopní niektorí ľudia zo zdravotníctva. A pacient si nepomôže. Nie je to častý jav, ale sa vyskytuje a pacienti, ak sa niečo podobné stane, sú voči nim bezmocní.
  korela Na aute mohol prísť aj sám, je zbytočné tu teraz dedukovať, o čo išlo.
  "Úrazová ambulancia poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť pacientom s úrazmi hlavy, chrbtice, končatín, ale aj brucha a hrudníka. Vďaka vysokej odbornosti personálu zabezpečovaného pracovníkmi z kliniky úrazovej chirurgie dokáže prijímať polytraumy. Špecifickou je spolupráca s neurochirurgickou klinikou, preto sa špecializuje najmä na úrazy hlavy a chrbtice."
  http://www.unb.sk/181-sk/centralne-p...cie-oddelenie/
  .
  Môj nikdy neobézny brat zomrel na chodbe nemocnice v centre Prahy, kde ho odviezla sanitka, sprevádzali ho kolegovia z pracoviska vo svojom aute, kde bez vyšetrenia na mobilnom lôžku dopoludnia po dvoch hodinách zomrel na prvý infarkt. Mohol byť príčinou prístupu personálu jeho mladý vek a odjakživa mladistvý výraz?
  Pre mňa v žiadnom prípade neobstojí hore opisované zaobchádzanie s pacientom. Ak lekári nezvládajú takéto situácie, nech si zdravotníctvo zabezpečí svoju SBS.
  veronikasad Kde čítate, že sa sťažuje na urazovu pohotovosť? Kováczová sa sťažuje na správanie lekára na pohotovosti LSPP, kde sa stal úraz a s ním išiel na urazovu pohotovosť. Nech už bol dôvod návštevy LSPP akýkoľvek, takéto správanie lekárov by nemalo byť tolerované.
  buchač veronikasad (Dnes 12:46) Kde čítate, že sa sťažuje na urazovu pohotovosť?
  ======================
  Viď....

  Kováczová (Včera 11:25) Prišiel na úrazovú pohotovosť, odtiaľ ho však poslali na LSPP, diagnózu tu z objektívnych dôvodov nechcem uvádzať, ale myslím, že to na veci nič nemení, ak ho ošetriť nechcel, mal to napísať do lekárskeho záznamu a nie použiť slovný a potom fyzický útok.
    zbaliť
  rudolf83

  rudolf83 je offline (nepripojený) rudolf83

  rudolf83
  Uvedený problém je komplexný a v zásade to nie je o zodpovedaní jednoduchej otázky. Ak ide len o nájdenie advokáta, tak na stránke Slovenskej advokátskej komory sú uvedení všetci advokáti a dá sa tam aj filtrovať podľa rôznych kritérií (napr. kraj alebo odbornosť)

  Ak to mieni syn riešiť vážne, tak treba najať advokáta a uplatňovať si na súde náhradu škody. No, keďže veci nie sú vždy také ako sa na prvé počutie zdajú, tak by sa aj mohlo stať, že spor bude dlhý, drahý a výsledok je otázny.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Kováczová Dobrý deň, vraciam sa opätovne k môjmu problému (na radosť niektorých komentujúcich) a chcem sa opýtať, ako postupuje sociálna poisťovňa v prípade, ak bola vypísaná obvodným lekárom PN-ka, na ktorej bola začiarknutná kolonka "úraz zavinený inou osobou", pacient ďalej vyplnil tlačivo "hlásenie o úraze", kde uviedol meno osoby, ktorá mu úraz spôsobila a doručil toto všetko na SP. Bude PN-ka vyplatená až keď sa vyšetrí prípad zavinenia, alebo ako postupuje SP v takýchto prípadoch?
  veronikasad Prečo to nedorucil zamestnávateľovi? Prvých 10 kal.dni vypláca náhradu príjmu zamestnávateľ...
  Kováczová Pretože je SZČO
  Soňa K Treba sa pýtať tam, kde s touto situáciou pracujú - na SP. Možno by bolo najlepšie informovať sa na Ústredí SP, nezháňať informácie na pobočke.
    zbaliť
  viktorviktor

  viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

  viktorviktor
  obrátiť sa môžete kamkoľvek, podľa mňa nepochodíte, pretože je potrebné preukázať fyzický kontakt, syn mohol zakopnúť a spadnúť, pokiaľ ide o správanie lekára už vám bolo poradené
  Katy a R

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  možno je aj dobre - že si sem dala túto tému - aj keď ja si myslím, že syn zrejme "nepochodí" . v podstate to ani nemá ako dokázať, že sa stalo to, čo píšeš?
  Bohužiaľ - aj lekári sú všelijakí ... koľko už bolo prípadov napr aj z alkoholom ... a nič sa im nestalo - pracujú ako lekári ďalej (nanajvýš zmenia nemocnicu resp pôsobisko) .
  A úrad na dohľad nad ZS - to fakt neviem, že načo ho máme? - pomohol už vôbec nejakému pacientovi?
  misoft No niekedy aj hej... ale s krížom po funuse... tak z 10-tich %....

  Lekárska etika a ublíženie na zdraví

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.