Zavrieť

Porady

Susedny dom s kuchynským oknom priamo do rodičovského dvora

Dobrý deň
Chcela by som porosiť o radu pre mojich rodičov – susedný dom je postavený PRIAMO na hranici rodičovskej parcely a cely dom je posunutý hlbšie do záhrady. Vzdialenosť rodičovského domu od ich domu je cca 5 metrov. Susedia majú na tejto strane domu asi päť okienok z pivnice, kúpeľne a komory, ktoré sú temer neustále zatiahnuté žalúziami. Problémom je však ich kuchynské okno, ktoré majú do nášho rodičovského dvora. Je síce vo výške cca 2,5 metre od zeme, ale rodičom vidno nielen na záhradu, ale aj priamo na hlavný vchod do ich domu, na garáž s terasou. Čiže vždy, keď sa u nás niečo deje (ideme na terasu na kávu, alebo odchádzame z domu, či štartujeme auto, pracujeme na záhradke, deti sa hrajú na trávniku pri dome) majú na nás, rodičovský dom a náš dvor priamy výhľad – proste nám absolútne narušujú súkromie. Neraz sa stalo aj to, že nás mladá suseda pozorovala práve cez toto okno a ani neodzdravila na naše pozdravy, či zakývania. Z ich kuchynského okna vidno do rodičovského dvora neustále, nám to absolútne zasahuje do nášho súkromia, na okne nemajú žiadne fólie, majú ho hocikedy otvorené. Teraz im dokonca vadí aj to, že náš pes breše (Bohužiaľ, pes je pes a ten proste breše... a navyše je to domový pes, von chodí len na hygienickú pauzu a v lete sa vyhrievať na terasu). Čo ja viem, rodičia ani nikto im nikdy nedal žiadny súhlas k tomu oknu, ale chceli by sme to dať do poriadku teraz. Nechceme, by sa to okno dalo rovno zamurovať (je to naša vzdialená rodina a sú to mladí manželia s dieťaťom a bolo by to celkovo pritiahnuté za vlasy), ani nechceme čakať na vyrastenie nejakých tují a preto by som tu chcela niekoho poprosiť o radu, či je vôbec možné osloviť ich so žiadosťou, aby to okno zabezpečili nejakou fóliou, príp. nejako aby cezeň nebolo vidno ale ani počuť? Proste zabezpečiť to okno tak, aby sme sa my mohli konečne cítiť u rodičov normálne, bez pocitu, že nás niekto sleduje? Existuje nejaká vyhláška, zákon, usmernenie, ktoré by sme mohli pri riešení tohto problému použiť ako argument?
Vopred ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň. Mária C.
Naposledy upravil kopretinka : 24.05.17 at 09:53
13 komentárov     zbaliť
lujza.j bývaš v rodičovskom dome?...okno vo výške 2,5m...hmm....nato ja potrebujem vyliesť na posledný stupienok na 5 schodíkovom rebríku....aby som akože nakúkala..
...ak áno...to musí byť silna nuda.
..nik by mi nestal zato...aby som ho špehovala....
vicktor Naopak, ona nechce vyliezt na rebrik a nakukat k nim, ale susedia zo svojej pozorovatelne sleduju co sa deje u nich na dvore.
korela Logické. Ja som tiež za billboard, hoci aj nejaký vyradený.
Inak v našej MČ už sa tiež nemusí dodržiavať uličná čiara, dosť ma to udivilo, o spory viac.
buchač korela (Dnes 15:28) Logické. Ja som tiež za billboard, hoci aj nejaký vyradený.
Inak v našej MČ už sa tiež nemusí dodržiavať uličná čiara, dosť ma to udivilo, o spory viac.
====================
No fasa...že bilboard...no nechápem, kto by si takú oštaru drbol na vlastný pozemok a to len z dôvodu, aby susedka nepozerala na pozemok.
------------------------------
Mestské časti nerieš...ale dalo by sa, našli by sa maniaci, čo porušujú stavebný zákon...a na Slavíne a medzi celebritami je ich najviac hoviad.
-------------------------------
Moja chalupa je postavená na hranici pozemku...a keď tak uvažujem, tak skoro každý dom v obci je tak postavený.
Kuchynské okno mám do susedovie dvora, stačí otvoriť a môžeme kávu popíjať...na okne je biele sklo, takže sa aj tak nevidíme a okno.
Vyjdem hore na záhradu a vidím do nie jedného dvora.
To si teraz každý bude sadiť vysoké topole a stavať vysoké ploty...šak to by bol pomaly Alcatraz....už len 380V natiahnuť.

Tak o čom to je ?
====================
Poznámka :
Že susedka neodzdraví ?
Hm, to svedčí o "dobrej" výchove...
Oliwa Billboard na vlastnom pozemku??? A investovať ešte aj do stĺpov na jeho umiestnenie?
Ale kto chce kam... tak potom napr. takýto - obrázok samozrejme smerom k susedom...
https://www.cas.sk/fotogaleria/16494...y-a-darceky/1/
korela Ide o to, že susedia majú svoje okno dosť vysoko, tak ako im rýchlo zamedziť vo výhľade? Nevidím v tom škodoradosť ani odplatu, ale chápem tých ľudí, ktorí prichádzajú o svoje súkromie, hlavne, ak si so svojimi susedmi nerozumejú.
Čo ešte tak rýchlo dokáže vyrásť, ako billboard? Kde je napísané, že má na ňom zostať pôvodné vyjadrenie? Znížiť sa na úroveň koho?
Dobrý kreatívec ho vie zasadiť do prostredia tak, aby nerušil a plnil svoju funkciu. Za pokoj v duši to stojí zato.
korela buchač, ak máš na mysli staršie vidiecke domy, stojace na hraniciach pozemkov, dlhé a úzke, tie architekti vyhodnotili ako najlepšiu ekologickú vidiecku zástavbu ešte v sedemdesiatych rokoch. Boli takto zastavané celé obce, rodiny boli oddelené po celej dĺžke pozemku od seba príbytkami, humnami, mali súkromie, zverinec oddelený, dokonalý systém.

Nástupom štvorcových štokovcov v 60. až 70. r., mnohokrát na dedinách aj poloprázdnych, nepredajných, sa pôvodná slovenská architektúra vidieka začala rozbíjať až do dnešných podôb.
Ako tu až raz výstižne napísal lapejko o dnešnej situácii. Paneláky naležato.
Pozemky malé, domy v pomere s pozemkom veľké, ploty privysoké.
buchač korela (Dnes 17:35)
Dobrý kreatívec ho vie zasadiť do prostredia tak, aby nerušil a plnil svoju funkciu. Za pokoj v duši to stojí zato.
====================
Hehehe...by so prisahl, svoju čiernu dušu dal v stávku, že sa niečoho podobného dočkám.
Myslíš určite nejakého architekta...všakže ?
------------------------------
Občas pozerám reláciu "Na chalupe"...no už nie raz som prepol na iný program, nakoľko to, čo poniektorí dokážu postvárať je (podľa mňa) v rozpore so zdravým rozumom.
Je síce pravda, že štáb relácie navštevuje len tie celevriťi, holt umelecké stvorenia...

...a nie, nemám dlhý a úzky dom. V mojej lokalite sa nevyskytujú. Takéto domy sa vyskytujú na rovinách, ja som v horách.
korela buchač, prečo, nemusí ísť vyslovene o architekta, stačí ak má človek trochu estetického cítenia. Ty musíš vo všetkom vidieť dohadzovanie reklamy alebo čo?
Odhliadnuc od tvojich reálií bola zástavba typická pre vidiecke dlhé a úzke domy stavané na hranici pozemkov vyhodnotená odborníkmi ako najekologickejšia. Dnes niet pomaly susedov, ktorým by niečo neprekážalo.
Oliwa Vadí to viac vám, alebo rodičom? Ak susedia stavali/pristavovali/rekonštruovali neskôr, ako stál rodičovský dom, mali možnosť sa ako prizvaní účastníci konania vyjadriť... Ak prizvaní neboli, mohli vzniesť námietku...
PS: Dávala som to ako koment hneď pod otázku, neviem, prečo mi to hodilo sem na koniec...
Westley Dakujem vsetkym za prispevky.... oba domy su starsie, problemy nastali po nastahovani sa novej rodinky, cca dva -tri roky. Vadi to nasim rodicom, ale uz aj nam, rodicia chcu mat pokoj... sediet na vlastnej terase a vlastne pred susedovskym oknom.. a za nim obcas vidite tvare, zakyvate im,,, no a nic... dost je to cudny pocit, najma ked sa chcete opalovat, alebo si len tak sedit a kukat na nebo... navyse im vadi nas pes... ich plot od dvoch susedov je uz zeleny od tych neprehliadnych plachiet... len od nas to este chyba. mozno to raz bude aj na nasej strane, a snad ich napadne aj to okno riest... dakujem este raz za prispevky... idem pozriet nejake zakony, ci to niekde nie je spomenute...
Oliwa 1. neexistuje zákon, ktorý zakáže susede pozerať sa z okna, vetrať či byť zvedavá - obťažovanie nadmieru pohľadom do susedovho dvora naši zákonodarcovia zatiaľ neriešili, ale ktovie - možno kapitán raz aj také vymyslí...
2. ne/existenciu okna bolo treba riešiť skôr, ako vzniklo, ak bolo na tom mieste odjakživa, tak problém nebude okno, ale ako písala kukučka - susedské vzťahy...
JAJA11 Viem si predstaviť, že je táto situácia nepríjemná. Moja babka žila tiež vedľa susedov, ktorí mali do jej dvora 2 okná (WC a komora) a nás ani nenapadlo, že by mohli počúvať. Bežne sme na dvore rozoberali aj politickú situáciu (bolo to za socializmu a neboli sme prívrženci vlády). Uvedomila som si to až keď mi sused zopakoval o čom sme sa rozprávali a on to počul, pričom my sme o ňom nevedeli. Našťastie babka mala s nimi dobré vzťahy (aj keď nie blízke), takže sme si len uvedomili, že musíme rozlišovať čo môžeme rozoberať na dvore a čo už nie.
S rovnakým problémom som sa stretla na dovolenke, keď sme bývali v malom domčeku a sused mal kuchyňu v takej výške, že sme na neho videli. Mal však vždy potrebu keď otvoril okno nazrieť von a slušne pozdraviť. V tej chvíli sme vedeli, že nás môže počuť a bol to pre nás signál na to, aby sme vedeli, že rozhovor máme obmedziť na "povolené témy" :-)
Ja osobne, pokiaľ máte ešte prijateľné vzťahy by som susedov pozvala na kávu a koláčik a povedala by som im o svojich pocitoch a že ma to trápi. A spolu by som sa snažila vymyslieť, ako to vyriešiť, aby boli spokojní susedia a aj vy. Viem, že veľa závisí aj na povahách susedov, ale pokiaľ ste to neskúsili, nie je dobré začínať s "vojnou". Nie je nič horšie ako nepriateľský sused a ešte s oknom do dvora :-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    mna napada co tak si pred to okno namontovat platno docasne na tyc,projektor a pripravit si prvych 200dielov Sultany...ved nic nieje lepsie ako po veceroch sledovanie oblubeneho serialu z terasy pri pivecku,grilu...mozno su odolny a nezabere to ale ja osobne uz po druhom diely by som zhanal firmu co mi zaizoluje cely dom aj odspodu...
    buchač Ty si dilinoooo, ale si teda zabil...
    Oliwa Som si spomenula na Pelíšky - spustenú posteľnú plachtu a premietanie pre celú ulicu...
    Ale fakt je, že kedysi existovali letné kiná...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Skus sa odosobnit a prestat to vnimat.
    Ved co moze byt zaujimave na tom, ze vas suseda vidi? Myslis, ze ju to bavi pozerat na to,ako otvoris vchodove dvere a vstupis dnu? Alebo, ze si zohnuta na zahrade nad zeleninou a okopavas ju s motykou v ruke? Alebo ze prechadzas po dvore z bodu A do bodu B ?

    Ja som zila dlhe roky v Rakusku. Tam je bezne, ze maju okna bez zaclon,alebo maju iba malicke kusky,sluziace na okrasu, nie na zatienenie pohladov z vonku. Takze kazdy okoloiduci ma pohlad na cely dom zvnutra,hlavne v podvecer,ked sa svietilo.
    Prve dni mi to bolo trochu zvlastne a nepochopitelne. Potom som si zvykla,ani som to nevnimala.Ved co je zaujimave na tom, ze vidim niekoho sediet pri stole,alebo stat pri sporaku? Absolutne nic...

    Skuste si to "vyhnat z hlavy", ze vas vidi suseda.Ved na tom nic nie je. Pokym nebyvas uplne na samote,je normalne, ze sa vidavas so susedmi,ze mas okolo seba aj inych ludi...
    korela Porovnávaš neporovnateľné. Ľudí z ulice do domu vidíš, ak chceš, ale nepočuješ. V tom vidím osobne najväčší rozdiel.
    Nezastreté okná, iný kraj, iný mrav. To sú kultúrne zvyky danej krajiny. A nejde iba o Rakúsko.
    Ale človek, ak príde k niekomu na návštevu a najmä k najbližším, resp. k priateľom, rád by sa chcel voľne rozprávať aj vonku pri peknom počasí, tak trochu intimity by si na svojom pozemku určite zaslúžil. Podľa mňa ide o úplne normálnu a zdravú psychohygienu.
    Žijeme na Slovensku v slovenských pomeroch.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Pred kuchynske okno postavit reklamny billboard.

    To asi nie je novostavba. Alebo konala sa nedavno rekonstrukcia? V takom pripade mali byt vznesene namietky.
    Ak je to stare riesenie, neviem o co sa opriet, ale niekto sa najde.
    Poznam novy pripad ked pri stavbe domu urad na susedove namietky stanovil ze taketo okno muselo byt riesene nepriehladne - bud sklobeton alebo mliecne sklo.
    Westley Dakujem za Vas prispevok, dom je starsi, ale prerabali ho.. pri rekonstrukcii toto s nasimi vobec neriesili... dik za tip, idem sa popozerat na nejake stranky... mozno najdem nejake info v zakonoch... Dakujem aj v mene mojich rodicov. pekny den
    Oliwa Ak Ti to teda nedá pokoja... ale to je u susedov, nie u nás... ibaže by ste sa tam presťahovali... aj so susedmi....
    http://www.najpravo.sk/clanky/obtazo...-ods-1-oz.html

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Vám nevadí okno, ale suseda, škoda peňazí. Ak vás nebude špehovať cez okno, tak bude cez dieru v plote, alebo zo strechy. Ukážte jej holú riť. Na hrubú dieru hrubá záplata.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Zákon ktorý by Ti pomohol som nenašiel. V jednom z komentov je krásne vysvetlené ako sa z dedín vytratili slíže a L-ká a domy sa namiesto na hranici pozemhu umiestňujú v strede - začalo to štvorcami pokračovalo kockami a skončili sme s bavorskými chalupami. Lenže domy postavené v strede pozemku nevytvárajú žiadne súkromie, jediné obmedzenie sú okná obytných miestností kde musí byť akási vzdialenosť. Takže stačí v susedstve akákoľvek rekonštrukcia, nádstavba, prístavba a stačí aj zmena využívania susedného pozemku a dlho budované súkromie je v ťahu. Už mám aj 3 a 2,5 m betónový plot.... Každý má právo užívať si svoj majetok ak neporuší zákon a na susedov sa obvykle nemyslí. Už začínam chápať ten boom betónových plotov v nových zástavbách. A aj to veľmi nepomôže ak sú domy 2 a viac poschodové. Chyba je v systéme, asi je treba prejsť na arabský systém - stavia sa na hraniciach pozemkov do obdĺžnika a v strede je dvor, všetky okná do dvora, zopár do ulice. Akurát že je to pre mňa a 1 ženu veľmi rozľahlé a mnohoženstvo tu zatiaľ povolené nie je.
    korela To je tak, keď si ľudia na vidieku začali stavať mestské vily, zabudli však na rozdielny spôsob života, vrátane chovateľstva.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Odhliadnuc od toho, či bolo skôr vajce alebo sliepka /rodičovský dom alebo susedovie okno/ a prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú, riešením by mohlo byť:
    a/ vymeniť sklá na okne - napr. dubová kôra
    http://www.eurospan.sk/kuchyne_sklo.html#!prettyPhoto[gallery]/5/
    - neprinútite susedov, aby to urobili
    - nezakážete im, aby nevetrali
    b/ zelená stena, napr. divý vinič
    http://www.zahradnydizajn.sk/popinav...l-p-r-v-w.html
    - rýchlorastúci, ale opadavý - jeseň-zima budete videní, čo newa...
    http://www.plantago.sk/sk/hotove-zive-ploty/
    - pomalyrastúci, ak nechcete čakať, za okamžité riešenie si priplatíte, a poriadne...
    Naposledy upravil Oliwa : 23.05.17 at 17:08
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač K bodu a/

    Ako by si donútila suseda, aby vymenil sklo na kuchynskom okne ?
    Oliwa Nijako, je to len návrh, veď píšem, že ich neprinútia... ale nakoľko sa jedná o vzdialenú rodinu, tak by mohli byť pri vhodnej konštelácii hviezd a spoločnej záhradnej grilovačke prístupní a ochotní pustiť perie...
    buchač Hehehe...že perie pustiť ?
    Kuwa, šak rodina neodzdraví, tak by som zabudol na nejaké perie.
    Ale holt...to bude asi nejaká sliepka...
    Oliwa Píše, že sú to mladí manželia s dieťaťom. A na Slovensku je spravidla pravidlom, že takí obyčajne nemávajú peňazí nazvyš... tak preto, že keby nááááhodou boli ochotní... Vôbec netušíme, či je to stará barabizňa so starými oknami a zagitovaným sklom alebo honosná novostavba či stavba po rekonštrukcii s eurooknami...
    Ako som vedela, tak som poradila - dubovú kôru sme mali kedysi v kúpeľni, lebo okno bolo síce na poschodí, ale orientované do ulice... splnila účel.
    Štyrmi 2,5 m vysokými živými stenami z brečtanu v kontajneroch sa od nás druhí susedia oddelili od tretích susedov, lebo im vadilo, že ich vidia, keď sa na záhrade kúpu a húpu...
      zbaliť
    kopretinka 24.05.17 07:52 priradil do Porady
    kopretinka 24.05.17 07:52 odstránil(a) z Porady

    Susedny dom s kuchynským oknom priamo do rodičovského dvora

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.