Zavrieť

Porady

Zamietnutie živnosti

Stalo sa vám už niekedy, že vám zamietli živnosť na živnostenskom kvôli tomu, že nebola napísaná presne tak, ako je to uvedené v odporúčanom zozname voľných živností? Príp. vás vyzývali na to, aby ste živnosť dali do súladu s tým nezáväzným odporúčaným zoznamom živností?

Ak áno, dopátrali ste sa, na základe akého ustanovenia? Lebo ja to počujem prvýkrát, že musím zadávať do podania živnosti tak, ako sú uvedené v zozname odporúčaných živností, ktorý vydáva ministerstvo. Úradníčka mi nevedela povedať na základe čoho, al že vraj na to majú akúsi inštrukciu z ministerstva. (???)
Naposledy upravil feex8 : 12.06.17 at 13:33
9 komentárov     zbaliť
misoft http://www.epi.sk/zz/1991-455#f1999976
§45 ods.3c
Zoznam živností - príloha 1, 2 zákona.
Živnostenský úrad musí vydať živnostenský list s vymedzeným a stanoveným názvom činnosti... pretože by sa potom v tom ani jeleň nevysomáril....
To je taký problém sa pozrieť do zákona a vyhľadať presný názov?
Alebo chceš byť niečo extra - exot?
feex8 Kde presne v zákone o živnostenskom podnikaní je príloha obsahujúca zoznam VOĽNÝCH živností? Pokiaľ viem, tak sú tam iba viazané a remeselné. k voľným sa vydáva iba nezáväzný a neúplný zoznam ODPORÚČANĆH voľných živností.
misoft http://www.szk.sk/rozdelenie-zivnosti/volne/
https://www.sroonline.sk/images/Zozn...STI-9-2016.pdf
Pokiaľ si si všimol - každá voľná živnosť podľa druhu má svoj kód - takže si nemôžeš vymyslieť svoju vlastnú živnosť, nemá pridelený kód. A podľa hlavného druhu voľnej živnosti sú potom rozpísané alternatívne (pod to spadajúce) oblasti podnikania.
Je také ťažké si to opraviť, miesto toho ako tvrdohlavý baran sa držať svojho? Či sa takto chceš odlíšiť, zvýšiť si svoje ego?
feex8 Odkiaľ máš, prosím ťa, že si nemôžem vymyslieť vlastnú živnosť? Cituj mi zákon a ustanovenie, na základe ktorého sa musím riadiť odporúčaným zoznamom voľných živností - ktorý je okrem toho nezáväzným dokumentom.

A propos : "Vypracovaný materiál v tomto chápaní nemá ambíciu ani možnosť mať charakter záväzného zoznamu (úplného výpočtu) ohlasovacích voľných živností. Naďalej zostáva ponechaný právny stav, podľa ktorého môže záujemca o podnikanie na území Slovenskej republiky uviesť aj iné označenie živnosti. Podmienkou však je, aby bola pri takomto postupe dodržaná požiadavka určitosti a zrozumiteľnosti predmetu podnikania, ktorá je rozhodujúcim kritériompri posudzovaní označenia živnosti v správnom (živnostenskom) konaní. "

Mohol by si si prestať vycuciavať info z prsta? Ja som sa pýtala na konkrétne ustanovenia v zákone, prípadne na spomínanú inštrukciu. Tvoje hodnotenia môjho postupu, alebo názory si nechaj pre niekoho, koho zaujímajú. Ak nemáš odpoveď na moju otázku, tak načo sem píšeš? Potrebuješ si zvýšiť svoje ego? (Nemusíš odpovedať, je mi to fuk a s témou to nesúvisí).
misoft ČO som si z prsta vycucal? Odkaz na zákon, dokument je vycucanie z prsta.
To skôr ty sa zamysli nad tým, či si budeš vymýšľať nejakú novú živnosť a nikto nebude ani vedieť wo co go v tej živnosti ide. Hádam si nemyslíš, že kvôli TVOJEJ jednej vymyslenej živnosti zasadne parlament a v skrátenom legislatívnom konaní doplní TVOJU živnosť do zoznamu?
Odpovede si dostal - tvoje ego asi dostalo po gebuli.....
avalik misoft, prestrelil si ...v zivnostenskom zakone je uvedene: ...(3) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zverejní na svojej internetovej stránke zoznam odporúčaných označení najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie. Ohlasovateľ živnosti si môže zvoliť aj inú živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname.
sosak Mňa by teda zaujímalo, aký predmet voľnej živnosti bol zamietnutý. Mohla by si konkrétne napísať?
feex8 Nebol. Bolo mi iba povedané, že ak neopravím podanie tak, aby boli znenia voľných živností presne podľa toho odporúčaného zoznamu, tak ma vyzvú na to, aby som to so zoznamom zjednotila, čím sa ale proces predĺzi a môže to trvať aj 30 dní (!!!) a vraj to tak majú nariadené z ministerstva. (?)

Keď som jej povedala, že nám nemôžu zamietnúť podanie z toho dôvodu, že nekopíruje názov v odporúčanom zozname, tak mi to aj potvrdila, ale stále sa odvolávala na akúsi inštrukciu z ministerstva.

Pýtala som sa iba informačne, keďže som niečo také prvýkrát počula a zaujíma ma, na základe čoho ma živnostenský úrad takto úkoluje a pridáva mi povinnosti, ktoré podľa mňa z ničoho nevyplývajú. Ale možno sa mýlim a niekde to je.
sosak No názov voľnej živnosti nesmie v žiadnom prípade mýliť, klamlivo informovať zákazníkov. Práve preto sa pýtam konkrétne, či nie je názov podnikania klamlivý a nevydáva sa za niečo iné, ako je voľná živnosť a zasahuje do remeselnej, licencovanej....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Živnostenský zákon, § 25

    (3) Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zverejní na svojej internetovej stránke zoznam odporúčaných označení najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahové vymedzenie. Ohlasovateľ živnosti si môže zvoliť aj inú živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname.

    Už niekoľľkokrát som zakladala živnosť, kde predmet činnosti nebol uvedený v odporúčanej prílohe a prešlo to. Nevidím zákonný dôvod na odmietnutie...

    Zamietnutie živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.