Zavrieť

Porady

Pojem "derivat"

Zdravim toto je definicia z wikipedie z ktorej som uplny magor: Derivát alebo odvodená zlúčenina je zlúčenina, ktorá vznikla odvodením od inej zlúčniny, napríklad halogénderivát je zlúčenina halogénu a uhľovodíka.

Ako mam chapat pojmu odvodena zlucenina? Cize rozobrala sa zlucenina napr na dve jej casti a jednu z nej pridali do inej a vznikla odvodena? Ked citam co pusem si pridem ako magor ale uplne ma pletie ta definicia, moze mi to niekto polopatiaticky vysverlit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    len trošku si treba zopakovať chémiu - aj zo ZŠ čo sú odvodené zlúčeniny
    napr. taký základnú uhľovodík metán má na štvorväzbovom uhlíku naviazané vodíky - CH4 - ak nahradíš napr jeden vodík halogénom (napr Cl) - to je ten halogenderivát.
    alebo ďalšie deriváty - ak nahradíš v etáne (CH3-CH3) jeden vodík skupinou OH ... tak vznikne obľúbený alhohol - derivát etánu - etanol (CH3-CH2-OH)
    ......
    aj finančné deriváty je niečo podobné
    Naposledy upravil Katy a R : 22.06.17 at 16:04

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.