Zavrieť

Porady

Zhoreny elektromotor čerpadla následkom výpadku fáz elektriny

Po búrke nefungovala jedna fáza elektriny následkom čoho mi zhorel elektromotor v čerpadle. Ma niekto skúsenosti z vymáhaním vzniknutej škody od elektrární?
Naposledy upravil ivka70 : 27.06.17 at 07:12 Dôvod: preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Po búrke buď fungujú všetky fázy, alebo žiadna fáza. U trojfázovej sústavy sa nemôže stať, aby jedna fáza v rozvodnej sieti nefungovala!
    Keby to (náhodou) bolo možné - tak by zhorelo nielen tvoje čerpadlo, ale všetky trojfázové motory i vo fabrikách.
    Príčina ie je v distribúcii, ale u teba doma - v trojfázovom chrániči. A to poisťovňa nepreplatí, elektrárne ti tak maximálne pošlú blesk .
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    canbo TO JE NEPRAVDA. Dnes napájanie distribučnej sústavy nieje len z jedného transformátora , a jedných poistiek. Sú vytvárané zložité sústavy ,s množstvom odbočiek a spojok , a všetko je samostatne istené. Sú spájané transformátory na NN strane a pracujú spoločne.
    Vytváranie takýchto sústav je aj preto ,aby pri poruche bolo možné odpojiť čo najmenší počet platiacich odberateľov.
    Potom pri poruche ,npr pri búrke môže dôjsť k výpadku jednej fázy na určitom úseku , ale nie k výpadku celej siete.
    Na ochranu proti výpadku fázy je okrem poistiek od komerčných poisťovní je množstvo ochranných opatrení a ochranných prvkov a často krát istejších a lacnejších ako poistenie.
    misoft Ono totiž - jemu zhorelo čerpadlo - otázka je - ako to mal chránené?
    Pokiaľ je trojfáza - používa sa trojfázový chránič - pokiaľ jedna vypadne - chránič ihneď vypne všetko (teda i tie dve funkčné) -
    https://www.tomshardware.sk/resize/e...16a-char.b.jpg
    Ale pokiaľ to mal chránené 3x1-fáz chránič - tak tam ani pánboh nepomôže.... a poisťovňa nič nevyplatí....
    A k distribučnej sieti - nemusíš ma poučovať - veď som písal - buď idú VŠETKY, alebo ŽIADNA - ak vypadne z jednej vetvy, druhá preberá jej úlohu.
    A ak je to pri konci siete? Tam sú predsa tiež chrániče a tie pri výpadku fázy VŠETKO vypnú - nepoučuj ma o distribúcii - ja som vyštudovaný energetik - rozvodne a rozvodné siete.
    canbo Kľudne ide hoci iba jedna fáza, a čo a prečo - až do príchodu poruchovej služby nikto a nič nevypne .
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Starosti zo spáleným elektromotorom čerpadla na vodu pri výpadku jednej fázy sa dá predísť namontovaním fázového relé: https://www.google.sk/search?q=f%C3%...OcbR8geCv6OoBw Pri výpadku jednej fázy relé odpojí prívody k spotrebiču a zabráni jeho spáleniu.
    misoft A to asi @kayara nemal....

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Je potrebné vychádzať z podpísanej zmluvy o pripojení a čo zapríčinilo poruchu a ako dlho odstraňovali poruchu.
    Ak zapríčinil poruchu, neodstránil včas správca siete ( je ju možne preukázať) je bezproblémovo domôcť sa náhrady. V inom prípade je to na dlhé lakte.
    Domôcť sa práva skúste aj tu:
    http://www.urso.gov.sk/?q=Pre%20spot...%20a%20%C5%A0K

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ak aj niekto takú skúsenosť má....tak bola, je a aj bude negatívna. Neexistuje, aby elektrárne čo i len euro zaplatili.
    Na takéto udalosti je potrebné byť poistený.
    ---------------------------

    Vypadnutie elektriny následkom búrky a jej dôsledky sa nazývajú "zásah vyššej moci" - vis maior.
    Vyššia moc (lat. vis maior) je zvláštna právna skutočnosť, spočívajúca v mimoriadnej, nepredvídateľnej, neodvrátiteľnej a nezavinenej udalosti, ktorá spôsobí škodu. Môže ju predstavovať neovplyvniteľné štátne nariadenie, alebo prírodná udalosť.

    V poistení je vo väčšine prípadov vis maior podmienkou pre vznik poistnej udalosti. Tá je totiž definovaná ako náhodná udalosť, ktorej nebolo možné zabrániť.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kayara Ďakujem, ale mne bolo povedané, ze vraj si uz pár krát uznali vinu. Aj keď nie v úplne rovnakom prípade.
    buchač Veď práve, že okolnosti nie sú vždy rovnaké.
    Niet nad dobrú poistku v dobrej poisťovni.
    kayara To ano aj keď ani s poisťovňami to nie je také jednoduché
    vicktor Poistenie? chachacha...
    Blesk smaril kdesi blizko nas a zhorel dvd prehravac. Chytil som poistnu zmluvu a cital na prvej strane co vsetko mam pokryte - hura, aj burka a blesk tam boli!
    Napisal som do poistovne, za 2 tyzdne prisiel obhliadac a za dalsie 2 tyzdne poistovna odmietla plnenie ze neslo o PRIAMY zasah bleskom ale vykyv napatia a podla zmluvy na strane x sa na toto poistenie nevztahuje...
    lubko6394 Volá sa to tuším prepätie, platíš viac a aj dostaneš zaplatené. Mne takto chytilo TV, SAT... a zaplatené som dostal.
    buchač vicktor (Dnes 08:54) Poistenie? chachacha...
    Napisal som do poistovne,...
    ================
    Pre úplnosť sa opýtam..."o akej poisťovni sa bavíme ?"
    Ja vravím o dobrej poisťovni...a teda platí:
    DOBRÁ poisťovňa ohľadom nehnuteľností = Allianz.
    lubko6394 Ak mal aj Allianz a poistenie basic tak má smolu. Prepätie je od štandard
    misoft Preto je treba si robiť zmluvu "na mieru" ..... a potom sa nemôže poisťovňa vyhovárať....
    vicktor Ano, bola to ta menovana "DOBRA" poistovna.
    misoft Ja som mal dlho "starú" poistku na domácnosť. Nízku. Volala mi z poisťovne, že pri kontrole poistných zmlúv to zistili. Šiel som a OSOBNE som si upravil poistku podľa seba, tá pracovníčka len do tabuľky hádzala čo a ako, hneď mi dávala výsledky, koľko je poistné a koľko v akom prípade bude poistné plnenie.
    Platím síce vyššiu poistku (cca 3x), ale poistné plnenie v rôznych prípadoch sa zvýšilo niekedy až 20x, prípadne bolo doplnené o to, čo v starej ani spomenuté nebolo.
    Toto je "na mieru" - podľa seba, čo potrebuješ, to si dohodneš.
    A áno - je to tá "dobrá" poisťovňa.
      zbaliť

    Zhoreny elektromotor čerpadla následkom výpadku fáz elektriny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.