Zavrieť

Porady

Dedičské konanie

Ahojte, konkrétna situácia - muž žije s priateľkou, majú malé dieťa, muž zistí, že je veľmi chorý, v akom poradí sa dedí? Má ešte žijúcich rodičov a brata s ktorými sa nestretáva. Chcel by, aby po prípadnej smrti pripadlo všetko dietatu. Dedia ešte aj ostatní príbuzní, alebo ako to je? Ďakujem
5 komentárov     zbaliť
vicktor poznamocka: zije s priatelkou, ma s nou dieta, ale nic jej nedopraje...
99zuka ?? tak ja som myslela, že dieta ako dedic a ona je jeho zastupca automaticky nie?
a priatelka nie je to iste ako manzelka, zo zakona, ci ano?
Oliwa Ak je chorý, neznamená to, že nemôže ešte vyzdravieť...
Matka je zákonný zástupca dieťaťa, nie manželka. Aké automaticky? Ak by chcel, môže sa predsa oženiť...
Oliwa Ako sa dá preukázať pri dedení priateľstvo? Manželstvo sobášnym listom. A keby chceli dediť všetci jeho priatelia? Ale keďže nejde o priateľku, ale družku - nie, družka zo zákona nededí. Naozajstná priateľka by sa zaujímala, čo môže urobiť pre jeho vyzdravenie, nie o jeho peniaze po smrti...
Katy a R myslím, že otázka zadávateľky je zodpovedaná vyčerpávajúco. .... len ešte k Oliw - že my sme pri jednom DK preukazovali "žitie v spoločnej domácnosti a starostlivosť o ňu " potvrdením z obecného úradu ... ale to sa týka len iných dedičských skupín - tu ide o prvú - tak je to bezpredmetné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dedi vsetko dieta, zo zakona.
    Kedze ide o malolete dieta, ani keby chcel, nejde to obist zavetom, malolete dieta musi zdedit cely svoj zakonny podiel.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Katy a R, Žabinka, 99zuka, Mária27, branislavp, Semetrika1
    6
    99zuka dakujem

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    DEDENIE ZO ZÁKONA, DEDIČSKÉ SKUPINY
    Zákon určuje štyri skupiny dedičov, pričom každá nasledujúca skupina nastupuje až vtedy, ak niet dedičov v prechádzajúcej skupine (dedičia v druhej skupine nastupujú až vtedy, keď niet dedičov v prvej skupine, atď.).
    1) V prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, a to každý z nich rovným dielom. Najskôr sa však musí vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až to, čo je určené ako majetok poručiteľa, je následne predmetom dedenia. Taktiež je potrebné upozorniť na to, že náš právny poriadok nerobí rozdiel medzi deťmi manželskými, nemanželskými či osvojenými, a preto dedia všetky tieto deti. Ak v prvej skupine nededí niektoré dieťa poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi vnuci.
    2) V druhej dedičskej skupine dedia manžel, rodičia poručiteľa a tzv. spolužijúce osoby. Spolužijúcimi osobami sú tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a starali sa o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia dedia rovnakým dielom, avšak manžel dedí vždy najmenej polovicu dedičstva.
    3) V tretej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom súrodenci poručiteľa a tzv. spolužijúce osoby. Pri súrodencoch pritom nezáleží na tom, či mali s poručiteľom spoločných oboch rodičov alebo len jedného rodiča. Ak v tretej skupine nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi synovci a netere.
    4) Vo štvrtej dedičskej skupine dedia rovnakým dielom prarodičia poručiteľa (t.j. jeho starí rodičia) a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti, t.j. strýkovia a tety poručiteľa.
    http://www.hurtaj.sk/dedenie-zakonny...vydedenie.html
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    99zuka dakujem
    caprese prosim ta ,ako je to v pripade,ak manzelia nemaju ziadne deti,rodicia su zijuci,chapem dobre,ze vtedy dedia polovicu rodicia a polovicu jeden s manzelov?
    a ak uz rodicia neziju,dedi vsetko jeden z manzelov,alebo sa to deli na polovicu so surodencami?dakujem
    draik 1. Preživší manžel najmenej polovicu, zvyšok rodičia. Najskôr sa však vyporiadava majetok v BSM, dedí sa teda len jedna polovica z majetku pôvodne v BSM (druhú má automaticky preživší manžel)
    2. Preživší manžel všetko.
    caprese dakujem,co znamena,za sa najskor vysporiadava majetok BSM
    vicktor V ramci BSM je vsetko spolocne, ale po smrti jedneho sa na kazdeho vztahuje polovica. To znamena ze svoju polovicu zijuci nededi, len tu druhu. Toto treba uradne, pravne, ... vybavit = vysporiadat.
    caprese aha takze,manzel dedi polovicu z BSM a druh polovice ide do dedicstva s rodicmi? dobre tomu rozumiem?
    vicktor Manzel NEDEDI polovicu z BSM, ta polovica mu patri, ale na papieri az po tzv. vysporiadani.
    Druha polovica po zomretom ide do dedicstva a tu sa zijuci bud deli s dalsimi (deti, rodicia) alebo ak je sam, dostane vsetko.
    ivka70 nie, manzel si najskor oddeli polovicu bsm /nededi, je jeho zo spolocneho majetku/ a ta druha ide do dedicstva, z tej potom dedi manzel s rodicmi podiely
    caprese Ďakujem uz tomu rozumiem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.