Zavrieť

Porady

Môže uhradiť v hotovosti mimo ERP sumu 3500€ za auto?

Faktúra je vystavená, plátca dph obaja aj kupujúci aj predávajúci, k faktúre mi pricapili len výdavkový a príjmový doklad.
kn-alka hotovostný limit je 5000€, ale pri predaji veci - tovaru musí byť vystavený blok z registračnej pokladne.
Mila123 iba v takom prípade, že predajca je ZŤP a nemusí prijímať platby v hotovosti cez ERP
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    ak je to platba za tovar medzi podnikateľmi, PPD a VPD v žiadnom prípade, ale k faktúre musí byť vystavený doklad z ERP ako úhrada faktúry, ak sa platilo v hotovosti.. výnimka by bola, ak ide o ZŤP predávajúceho, vtedy nemusí mať ERP..
    Naposledy upravil Žabinka : 06.07.17 at 09:20 Dôvod: doplnenie..

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, ak je to predaj nepotrebného HM.
    https://www.financnasprava.sk/sk/pod...PlatbyHotovost
    Naposledy upravil Tweety : 06.07.17 at 09:30
    IvetaH Tweety, pls niečo bližšie. Prešla som celý článok 3x, ale nepochopila som to. Mal auto zaradené v majetku, kúpil si nové, tak to staré predáva. Neživí sa predajom áut a tým pádom staré auto je preň nepotrebný majetok. Ale nenašla som (alebo zle čítam), že môže prijať úhradu za jeho predaj bez evidencie v ERP. Ďakujem
    Tweety už aj tu sa to riešilo http://www.porada.sk/archive/index.php/t-290764.html
    Neide o predaj tovaru..

    zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

    zlatka.b
    Zo stránky finančnej správy : https://www.financnasprava.sk/sk/pod...pouzivanie-ERP
    Čo sa rozumie pod pojmom tovar

    Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom.

    Výrobkom je vyrobená vec, látka a pod., produkt (napr. priemyselný výrobok, poľnohospodársky, hutnícky alebo mliečny výrobok); polotovarom je čiastočne spracovaný, opracovaný tovar, napr. predávané potraviny pripravené na dokončenie varením, pečením (napr. mrazené polotovary a pod.); materiálom je látka (napr. na šaty) alebo súhrn jednoduchých výrobkov, z ktorých sa niečo vyrába (napr. stavebný materiál); surovinou je spracovaný východiskový materiál určený na výrobu (napr. nerastné suroviny, priemyselné suroviny, druhotné suroviny určené na opätovné spracovanie); tovarom sú výrobky ako predmet kúpy a predaja určené na uspokojenie potrieb človeka (napr. priemyselný, spotrebný tovar, drobný, kusový tovar, luxusný tovar).

    Príklady:

    Príklad č. 1: Podnikateľ, u ktorého predmetom podnikateľskej činnosti je predaj textilného tovaru, sa rozhodne predať starý počítač zaradený v obchodnom majetku, ktorý využíval pre svoje podnikanie. Má podnikateľ povinnosť tržbu prijatú v hotovosti z predaja počítača evidovať v ERP/VRP?

    Riešenie: Vzhľadom na to, že predaj hnuteľného alebo nehnuteľného majetku nie je predmetom podnikateľskej činnosti podnikateľa, z uvedeného dôvodu podnikateľovi nevzniká povinnosť tržbu prijatú v hotovosti z predaja počítača) evidovať v ERP/VRP. V danom prípade počítač nespĺňa podmienku tovaru.


    Ja by som v tomto prípade predaja vozidla, ktoré bolo v majetku a predáva sa, netrvala na použití ERP v zmysle usmernenia FS.

    Môže uhradiť v hotovosti mimo ERP sumu 3500€ za auto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.