Zavrieť

Porady

zachoval sa kataster podľa platných zákonov?

Dobrý deň, potrebujem poradiť ako sa zachovať v našom prípade. Pred rokom ma kontaktoval pán, ktorý údajne pred 20 rokmi kúpil pozemok od našej babky. Predaj sprostredkoval môj otec, ktorý v roku 2015 zomrel. Babka už tiež zomrela. Pozemok sa nachádza v obci Hniezdne pri Starej Ľubovni. Pán mal k nemu podpísanú kúpnu zmluvu, ale nemá k nej doklad o platbe a ani ju nemá potvrdenú od katastra. Na katastri ho neevidujú. Okrem kúpnej zmluvy nám predložil podpísané prehlásenie starostu obce o tom, že pozemok celých 20 rokov užíva a je pokladaný za jeho vlastníka. Chceli sme to dať do poriadku, ale pre istotu sme navštívili katastrálny úrad v Košiciach aj s dokladmi, ktoré nám pán poskytol. Na úrade sa pani vyjadrila, že podľa toho čo máme, nič nenasvedčuje tomu, že pán pozemok v skutočnosti kúpil a to isté nám povedali aj na katastri v Starej Ľubovni. A teraz nám ten istý kataster poslal list o prepise pozemku z babky na nového vlastníka a my sa máme do 7 dní vyjadriť, ak poznáme skutočnosti, ktoré môžu mať význam pre konanie a rozhodnutie v predmetnej veci a navrhli dôkazy. Oba katastre sa zhodne vyjadrili, že pozemok je náš a nik naň nemá právny nárok ....
Naposledy upravil grizli : 08.07.17 at 16:56
6 komentárov     zbaliť
ivka70 babka zije?
grizli nie, babka nežije
ivka70 a pri dedeni po nej a neskor po otcovi ten pozemok nikomu nechybal, ked bol doteraz pisany na babku?
vicktor Kto ten dlhy cas platil dan = komu starosta posielal vymer?
Ako/preco sa ten pan 20 rokov "staral" o pozemok a bolo to bez vasho vedomia???
Nejako sa mi to nepozdava...
ivka70 tiez si myslim, ze keby to nebolo predane, tak by to otec v ramci dedicstva po svojej mame (babke) riesil.
branislavp vicktor, podľa toho, že pozemok je zapísaný ešte na babku, ktorá nežije, nebol asi ani prejednaný na dedičstve po babke, taký pozemok zabudnutý podľa evidencie v pkv a LV na katastri by mal byť v správe SPF a terajší jeho prevod by mal byť na katastri vykonaný za účasti a vyjarenia sa k veci aj s SPF. Neviem aký je zápis na LV po babke, ale podľa toho čo je v príspevku terajší stav na katastri bez vykonania prevodu podľa tej zabudnutej KZ tomu nasvedčuje, že ten pozemok by mal byť v spravovaní SPF. To, že niekto platil dane, ešte neznamená, že si môže nárokovať vlastníctvo k pozemku. Tento prípad je hodný na vyriešenie veci súdom, ak kataster vykoná prevod či podľa KZ, alebo vydržaním na nového vlastníka po babke a oprávnení dedičia s tým nebudú súhlasiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak nepopriete babkin podpis (že sa nepodobá, že nie je overený ... ), ide o vydržanie vlastníckeho práva v zmysle § 134 a § 130 občianskeho zákonníka.
    Vyhlásenie o vydržaní vlastníckeho práva osvedčuje notár podľa § 63 Noárskeho poriadku.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20160701
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...2/323/20160701

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Darina1234, Žabinka, afrikánka, arizona, Kvaka
    5
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dmc Pred 20 rokmi sa pisal rok 1997 - to nieje stredovek ani povojnovy stav. Kataster v tej dobe fungoval normalne. Mna by zaujimalo kde bol ten pan 20rokov ????? Preco nevykonal zapis do katastra do dnesneho dna.
    misoft Nechcem kuvikať - ale cítim v tom taký malý podraz....
    Zmluva síce podpísaná, ale bez overeného podpisu, doklad o vyplatení žiadny - nechcem kuvikať, niečo tu riadne smrdí.... tie peniaze možno v skutočnosti ani vyplatené neboli, preto ani 20 rokov neurobil vklad do katastra a teraz ide cez inštitút vydržania. Teda bude mať pozemok legálne a zadarmo.

    Doplnenie - s tým vydržaním - trochu na dlhé lakte.... pokiaľ by bola KPZ platná - nemôže vydržať svoj vlastný majetok. Môj názor.
    Mária27 Majetok je širší pojem ako vlastníctvo. Vlastníctvo sa nadobúda vkladom do katastra.
    vicktor Vydrzanie neplati iba pri uzivani pozemku neexistujuceho, neznameho, nezvestneho, ... majitela?
    Ako sa da uzivat v dobrej viere ked na LV je zapisany konkretny clovek?
    Mária27 presne tak, ako v tomto prípade - nedali to zapísať, zmluvu plnili
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    V prvom rade napíš na kataster na predlženie doby zo 7 dní na 30 dní, pretože nie je možné si pozisťovať potrebné dôkazové doklady. Vyžiadaj si od toho pána, keď má kúpnu zmluvu, musí mať aj doklad o platbe za pozemok. Pozri si na kupnej zmluve, kde bol u ktorého notára overovaný babkin podpis. Hľadaj u toho notára na jeho úrade v knihe, či skutočne tam to bolo overované. Podpis na zmluve si porovnaj s podpisom babky na inej listine, alebo možno tú kúpnu zmluvu nájdete aj na povale, aj s dokladom. Pozri aj na babkine osvedčenie o dedičstve, či tam nie je ten pozemok aj prededený na otca. Že niekto užíva pozemok roky a nemá to papierovo v poriadku, nemôže stavať na tom a nárokovať si cez potvrdenie od obce nadobudnutie pozemku vydržaním. Ale, ak sa dotyčný preukáže dokladom, že pozemok skutočne zaplatil, dedičia potom na takýto pozemok si nemôžu robiť nárok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    grizli Presne to, kde bol toľký čas... najprv sme verili, že kataster si nesplnil svoju povinnosť a jednoducho to nezaevidoval ....ale pán v tom období kupoval viac pozemkov v okolí a vedel ako to chodí. Keďže má kúpnu zmluvu a tento doklad nemá, tak to nabáda na špekuláciu, ako to vlastne bolo. Jedine otec by to vedel objasniť, ale ako na potvoru sa pán ozval až necelý rok po jeho smrti. Na katastri mi sám úradnik naznačil... zmluva mohla byť podpísaná ale nič nedokazuje platbu a následnú zmenu vlastníka. List od starostu nemá váhu, nakoľko hoc aj pán pozemok užíva, dôkaz o úhrade nemá.
    misoft To som skôr naznačil - nezaplatil, ale sa snaží získať pozemok zadarmo - vydržaním. Lenže nemôže vydržať svoj vlastný pozemok. Takže pokiaľ nemá doklad o zaplatení - vyjadrite sa na katastri, že bez dôkazu o zaplatení podľa zmluvy nemôže byť pozemok zaevidovaný na neho.
    grizli Naisto viem, že žiaden doklad o platbe neexistuje, pretože som ho od neho opakovane pýtala.
    Mária27 Akokoľvek budete namietať, kataster preruší konanie, rozhodnúť musí súd. Ak by však notár rozhodol, on by vlastníctvo nadobudol originálne. Nepotrebuje doklad o platbe, stačí zmluva alebo akýkoľvek doklad, ktorý ho oprávňoval domnievať sa, že je vlastníkom. Najväčším dôkazom jeho vlastníctva je to, že mu to pôvodný vlastník nechal 10 rokov užívať.
    Predpokladám, že si len neuvedomil, že to nemá zapísané - veľa ľudí nepozerá kataster.
    grizli Mňa len zaráža, že sa to kataster podujal riešiť napriek tomu, že pred rokom ma uistili, že chýba pečiatka katastra na zmluve čo by dokazovalo, že ďalšie vydania sa neodovzdali na spracovanie Veď na kataster sa odovzdávajú dokonca dve zmluvy + tretia ostáva kupujúcemu. Notár vydáva viac výtlačkov jednej zmluvy. Odtačok pečiatky hľadali aj v košiciach a na základe toho sa vyjadrili o neplatnosti zmluvy.
    branislavp grizli, pokiaľ mám ja znalosť pečiatky sa dávali na kúpnu zmluvu na všetky zmluvy, ktoré sa predkladali katastru - v tom čase. Ale, táto zmluva pokiaľ to správne chápem nebola predložená katastru pred 20 timi rokmi, takže nebola a ani nemohla byť opečiatkovaná, žiadny exemplár. V tom čase sa predkladali všetky výtlačky zmluvy, pri ich zaevidovaní na každej zmluve bola pečiatka, číslo vkladu a podpis pracovníka. 2 x KZ si ponechal kataster, ostatné KZ rozposlal na adresy podľa rozdeľovníka. Návrh na vklad v tom čase sa nepredkladal aj zo zmluvou na kataster.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    grizli (Včera 16:25) Presne to, kde bol toľký čas... najprv sme verili, že kataster si nesplnil svoju povinnosť a jednoducho to nezaevidoval ....ale pán v tom období kupoval viac pozemkov v okolí a vedel ako to chodí. Keďže má kúpnu zmluvu a tento doklad nemá, tak to nabáda na špekuláciu, ako to vlastne bolo. Jedine otec by to vedel objasniť, ale ako na potvoru sa pán ozval až necelý rok po jeho smrti. Na katastri mi sám úradnik naznačil... zmluva mohla byť podpísaná ale nič nedokazuje platbu a následnú zmenu vlastníka. List od starostu nemá váhu, nakoľko hoc aj pán pozemok užíva, dôkaz o úhrade nemá.
    A možno práve preto. Sadla by som si podvečer do krčmy na pivo a trošku sa na toho pána povypytovala.

    zachoval sa kataster podľa platných zákonov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.