Zavrieť

Porady

Novoobjavený majetok - obnovenie dedicskeho konania, kolko je poplatok?

Prosím Vás, náš príbuzny zomrel, prebehlo dedičske konanie. Teraz sme zistili, že mal nejake peniaze aj v banke. Notárka to nezisťovala, tak to nebolo zahrnute v dedičskom konaní. Vieme, len že tam nejaké peniaze su a nie su to celkom drobne.

V banke nám ako dedičom odmietli povedať koľlko tam je, len potvrdili, že zomrelý tam peniaze má.

Za obnovenie dedičského konania treba podať návrh na súd a zaplatiť poplatok, ktorý sa odvíja od výšky objaveného majetku. Ako a kolko teda máme zaplatit, keď informáciu kolko na účte je nemáme a banka nám tú informáciu neposkytne. A pritom sme dedičia, banka videla rozhodnutie o dedičstve, aj občianske preukazy dedičov.
Ide mi len o ten poplatok za otvorenie dedicskeho konania. Nakolko sa nejedná o velikansku finannčnu čiastku v dedičstve, tak myslim, že keby som platila poplatok za otvorenie dedičského konania len ja a nie ostatní dedičia, tak sa mi to neoplatí. Jedná sa o zlé vztahy medzi dedičmi.

Poraďte ako postupovať.

Ďakujem
Naposledy upravil bianka117 : 12.07.17 at 04:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    MenoPriezvisko
    Notár nie je povinný lustrovať vo všetkých bankách keď mu dedičia neuvedú, v ktorej banke poručiteľ majetok mal. Za každú lustráciu notára si banky pýtajú v rozmedzí 19 - 30 € ktorú si v konečnom dôsledku platí dedič v hotových výdavkoch. Lustrovať preto všetky banky by bolo - nákladné?

    Čo sa týka banky, nech ukážeš osvedčenie/uznesenie o dedičstve že dedičom si, nikde ti nepovedia koľko poručiteľ na účte má, ale odkiaľ viete, že to nie sú žiadne "drobné"?

    Treba si na súd podať návrh na dodatočné prejednanie majetku, na súde zaplatiť musíš 6,50 € kolok aby vôbec súd otvoril a začal vo veci konať. Pridelí spis notárovi, ktorý následne požiada o lustráciu banku. Do návrhu je najlepšie napísať aj telefónne číslo aby sa notár s tebou vedel spojiť čo najjednoduchšie (aj keď čo notár, to iná komunikácia s dedičmi). Potom ako píšeš zaplatíš poplatok notárovi, ktorý sa bude odvíjať od výšky novoobjaveného majetku (ťažko odhadovať výšku poplatku keď sa ťažko odhadujú tie "drobné" na účte) a po zaplatení tohto poplatku ešte budete povinní spoločne a nerozdielne zaplatiť súdu doplatok za obnovu dedičského konania ak výška majetku bude skutočne vysoká a súdny poplatok za dedičské konanie.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak podáte návrh na súd bez zaplatenia, súd si ho vyžiada, aj keď dodatočne. My sme platili notárke až po skončení konania.

    civilný mimisporový poriadok
    § 50
    (1) V konaní o dedičstve platí odmenu notára a jeho hotové výdavky dedič, ktorý nadobudol dedičstvo. Ak je dedičov niekoľko, platia tieto trovy podľa vzájomného pomeru ceny nadobudnutého dedičstva.
    (2) Ak sa vykonala likvidácia dedičstva, platí sa odmena notára a jeho hotové výdavky z výťažku likvidácie. V rozsahu, v akom odmenu notára a jeho hotové výdavky nemožno uhradiť z výťažku likvidácie, platí ich štát.
    (3) Ak sa dodatočné konanie o dedičstve zastavilo, platí odmenu notára a jeho hotové výdavky navrhovateľ.
    (4) V ostatných prípadoch platí odmenu notára a jeho hotové výdavky štát.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20160701

    zákon o súdnych poplatkoch
    § 8 Splatnosť poplatku
    (1) Poplatok za podanie návrhu alebo žiadosti, poplatok za uplatnenie námietky zaujatosti v konkurznom konaní alebo reštrukturalizačnom konaní podľa osobitného predpisu3f) a poplatok za konanie o dedičstve je splatný vznikom poplatkovej povinnosti.
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...92/71/20170615
    Naposledy upravil Mária27 : 11.07.17 at 14:18

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    už máš napísané, že záleží od výšky majetku. Ale dám ti môj príklad - veľmi malý majetok (rok 2016)
    6,50 - kolok pri návrhu - na súde v podateľni (cena tohto kolku je pre každého rovnaká)
    30 - odmena notárovi - hneď pri DK - záleží od majetku a jeho výdavkov
    6,50 - súdny poplatok - príde po skončení DK šek zo súdu - tiež ho ovplyvňuje výška majetku (možno 16,50, možno viac?)
    - ešte na upresnenie, že notár v podstate nemal výdavky - dostal všetko potrebné, nemusel ani pozvánky ani nič posielať nikomu (veľmi veľa dedičov). mailom poslal aj vzor splnomocnenia
    zrejme si započítal len papier na vytlačenie ? - lebo najnižší poplatok je tuším 23 eur bez DPH.
    Naposledy upravil Katy a R : 12.07.17 at 11:07
    bianka117 Ide mi o presnu výšku poplatku za otvorenie dedičského konania, lebo ostatní dedičia by sa len "zviezli" pri rozdelení dedičstva, ale poplatok by som platila ja. Ak by bol vyšši ako 6,50 tak sa mi neoplatí otvarat dedičske. Ďakujem za odpovede
    Bystrý Ak je v banke nejakých 100 eur, tak sa to nevyplatí. Ak je tam tisíc, možno by sa ti to vyplatilo. Ale stoja tie peniaze za tú námahu? Ja by som sa tým určite nezaoberal, zvlášť ak vôbec netušíte koľko peňazí tam na vás čaká. Koniec koncov - vy ste tie peniaze nenašetrili. Niekto ich určite využije. Aj keď len štát.

    Novoobjavený majetok - obnovenie dedicskeho konania, kolko je poplatok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.