Zavrieť

Porady

Možem poslať výzivné dopredu?

Ladislav Sun

Ladislav Sun je offline (nepripojený) Ladislav Sun

Ladislav Sun
Dobrý deň mám súdom stanovené výživné,mesačné do 18.dňa v mesiaci.Možem poslať výzivné na tri mesiace dopredu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    arizona

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňa K Ja by som bola opatrná, keď je v rozsudku napísané do 18. dňa v mesiaci napr. 100 e, tak jeden mesiac tam má 300 /to sa rozhodol sám/ a ďalšie dva mesiace nevie preukázať 100 e do 18. dňa.
    vicktor Dobra pripomienka. Ladislav, tak zadaj prikazy vopred samostatne na tie prislusne mesiace. Resp. nemas nastaveny trvalak?
    lujza.j ... neviem preco robit z toho kovbojku.....sa povinny dohodne s opravnenou....a hotovo...ja v tom nevidim problem...
    arizona Presne, naco byt odporna?Hlavne ze posle.vela je takych co neplatia vobec,alebo neskoro. Mojej susedke ex pslal vzdy v januari na cely rok a basta.Obaja boli spokojni...a susedka este viac, vzdy to vyuzila na kupu drahsej veci,co potrebovali.
      zbaliť
    buchač

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Schopnost porozumenia citaneho textu je zakladnym predpokladom akejkolvek debaty. ...viac buchač
    Môžeš aj rok vopred, no o tomto musí rozhodnúť súd.
    Zákon vraví :

    § 64

    Ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, súd môže rozhodnúť o povinnosti zložiť peňažnú sumu na výživné, ktoré sa stane splatné až v budúcnosti, na osobitný účet zriadený v prospech maloletého dieťaťa rodičom, ktorý ho má v osobnej starostlivosti. V rozhodnutí uvedie spôsob, akým sa z tohto účtu zabezpečí v prospech maloletého dieťaťa pravidelné mesačné poukazovanie určených súm na výživné.

    § 65

    (1) Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, súd upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli ich dohodu o výške výživného.
    (2) Súd postupuje rovnako aj v prípade, ak rodičia spolu žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní.
    (3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36
    profesional Súd rozhoduje len ak ide o povinnosť, nie o možnosť.
    Jakubec

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Mozes poslat vyzivne vopred, pokial chces a das jasne najavo, ze platba je viacmesacne vyzivne. Ale neodporuca sa to, kedze to moze prijemcu vyzivneho viest k domnienke, ze mas nadbytok penazi a mozes si dovolit platit vacsie vyzivne. A k rovnakej domnienke sa moze priklonit nasledne i sud. Vela platitelov vyzivneho, ktori maju nepravidelne prijmy, maju jeden ucet, na ktory prevedu v pripade vacsieho prijmu balik penazi a z ktoreho trvalym prikazom odchadzaju kazdomesacne platby vyzivneho.
    profesional

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Je tvojim osobným rozhodnutím, či zaplatíš vopred. Nikto ti v tom nemôže zabrániť. Je to legálne.

    2. Vyživovacia povinnosť vzniká zo zákona. Nie rozhodnutím súdu. Rozhodnutie súdu má vo vzťahu k vyživovacej povinnosti deklaratórne účinky, nie konštitutívne. A to čo do vyživovacej povinnosti. Čo do vzťahu k termínu, tam sú účinky konštitutívne.

    3. Ak zaplatíš vopred, je to v poriadku. Rozhodnutie súdu označuje termín, do kedy najneskôr musíš vyživovaciu povinnosť splniť. Najskorší možný dátum nie je upravený.

    4. Pre princíp právnej istoty, by som ale na tvojom mieste urobil úkon voči prijímateľovi, tj. zástupcovi maloletého dieťaťa, z ktorého bude zjavná tvoja vôľa. Nemusí ísť nutne o uvedenie poznámky pre prijímateľa, ako tu niektorí uvádzajú. Aj keď je to najjednoduchšie. Postačí, ak svoju vôľu vo vzťahu k účelu platby prejavíš hoci sms správou, emailom, listom, akokoľvek..

    5. Ak prijímateľ nebude uzrozumený s tým, aký je titul zvýšenej platby, mal by ti rozdiel oproti splatnému výživnému neodkladne vrátiť naspäť. Nakoľko ak by šlo o plnenie bez právneho titulu, šlo by o bezdôvodné obohatenie. A to má povinnosť ten, kto sa bezdôvodne obohatil, vydať. Ak bude ale z tvojho úkonu voči prijímateľovi zjavné, z akého titulu je zaslané plnenie, tak to bude v poriadku. Prijímateľ nemôže plnenie bezdôvodne odmietnuť.

    6. Najideálnejšia kombinácia postupu je:

    A. Pošli prijímateľovi emailom správu, že zasielaš výživné naa ďalšie obdobia dopredu
    B. Do poznámky do prijímateľa uveď, že ide o výživné na konkrétne obdobie
    C. Požiadaj prijímateľa, nech emailom potvrdí, že platbu prijal a že je uzrozumený s tým, že ide o výživné na konkrétne obdobie. Nemusí s tým súhlasiť, stačí, že je s tým uzrozumený.

    Toto je samozrejme najistejší spôsob. Ale aj ak to takto nespravíš, tak bude plne postačovať akýkoľvek tvoj prejav vôle z ktorého bude prijímateľ uzrozumený, že ide výživné za konkrétne obdobie.

    Možem poslať výzivné dopredu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.