Zavrieť

Porady

Končí sa rodičovská dovolenka, ak požiadam o príspevok na starostlivosť o dieťa?

Zdravím, chcela som sa spýtať, či sa mi končí RD ak požiadam na úrade práce o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ide mi o to, že chcem nastúpiť do novej práce, ale v starej nechcem dať výpoveď, len byť akoby stále na RD, aby som sa prípadne mala kam vrátiť, ak to v novej práci nevyjde.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    To je rozumné. Neviem, či ti ide aj o dôchodkové poistenie, či príp. o zdravotné poistenie.
    V pôvodnom zamestnaní môžeš naďalej čerpať RD aj keď inde pracuješ. V pôvodnej práci máš prerušené poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa a v druhej pracuješ, teda predpokladám si dôchodkovo poistená ako zamestnanec. Preto už nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov, ak ti trvá povinné poistenie zamestnanca. Treba dať do 8 dní odhlášku v sociálnej poisťovni.
    Ak žiadaš o príspevok na starostlivosť o dieťa, tak predpokladám dieťa chodí do škôlky a platíš viac ako je výška rodičovského príspevku (inak je to nevýhodné meniť RP na príspevok na starostl.).
    Ak prestaneš poberať RP, tak už nemôžeš byť v zdr. poisťovni poistená ako poberateľ RP (neviem, či si to nahlasovala v zdr. poisťovni ty alebo pôvodný zamestnávateľ), to predpokladám treba nahlásiť. Ak by dieťa chodilo do škôlky na max. 4 hod. denne, tak môžeš byť príp. prihlásená aj ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6 rokov, ale ak budeš pracovať, tak budeš poistená ako zamestnanec a netreba iné zdr. poistenie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nagiko Zdravím Brčko, ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla a tiež potešila. Pracuješ asi v personálnej oblasti, môžem sa ešte opýtať poslednú vec? V pôvodnom zamestnaní mám pracovnú zmluvu z roku 2006, je v nej aj "konkurenčná doložka", v ktorej mám zakázané vykonávať tú istú prácu pre iného zamestnávateľa. Čiže to, čo sa chystám spraviť, je porušenie zmluvy. Ale na internete som sa dočítala, že konkurenčné doložky v zmluvách spred roka 2011 sú neplatné. Je to tak? Inak, možno pracuješ práve na úrade práce a nie v personalistike, všakže Každopádne, veľká vďaka!
    brčko Nie nepracujem ani v jednom, len som sa o to dosť dlhú dobu počas 3 MD+RD zaujímala a musela vela toho riešiť. Snád neboli zmeny, teraz to až tak nesleduje už. Bohužiaľ s tou konkurenčnou doložkou nemám skúsenosť.
    nagiko Nevadí, opýtam sa na fóre. Tak sa maj, Brčko, nech sa ti darí.
      zbaliť

    Končí sa rodičovská dovolenka, ak požiadam o príspevok na starostlivosť o dieťa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.