Zavrieť

Porady

Exekučné konanie-povinný zomrel

petraexe

petraexe je offline (nepripojený) petraexe

petraexe
Keď povinný v exekučnom konaní zomrel v zahraničí, kam exekútor musí prihlásiť pohľadávku?
buchač Ak sa na také niečo pýta exekútor, tak nech zruší svoju činnosť...
misoft Hmmm... ak toto nevie exekútor...tak s Pánom Bohom...
@petraexe - mala by si to vedieť! Predsa do dedičského konania. Pretože sa jedná o nejaký dlh, ktorý nie je splatený - je to finančné pasívum jeho majetku.
Kua a to ti píše obyčajný človek bez JUDr.!!!!!!! Len používajúci mozog (niekedy ).
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  profesional

  profesional je offline (nepripojený) profesional

  Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  rudolf83

  rudolf83 je offline (nepripojený) rudolf83

  rudolf83
  Dôležitá je skutočnsť, či k samotnému úmrtiu došlo pred začatím exekučného konania alebo povinný zomrel až počas exekučného konania. Ak zomrel pred začatím konania, tak takéto konanie sa musí zastaviť, lebo by bol vedené proti neexistujúcej osobe. Ak však povinný zomrel po začatí exekučného konania - súdny exekútor bude pokračovať v exekúcii s dedičmi povinného po skončení dedičského konania. V tejto súvislosti je irelevantné, či je pohľadávka prihlásená alebo nie do dedičského konania, nakoľko pre vymáhanie pohľadávky od dediča nie je prihlásenie pohľadávky nevyhnutnou podmienkou.
  Naposledy upravil rudolf83 : 12.08.17 at 08:58
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bodliak "Ak však povinný zomrel po začatí dedičského konania" no ty vole, akoze dedit sa zacalo este kym dychal?
  profesional Som presvedčený o tom, že výkon exekúcie nemôže byť vedený legálne voči dedičom. Oni nie sú povinní. K tomu, ich vzťah k záväzku vzniká až právoplatným skončením dedičského konania. Viesť exekúciu voči mŕtvemu, ako aj voči nikomu, nie je možné. Boli by porušené základé princípy, kde sú povinnému priznané isté práva. Mŕtvy ich nemôže uplatńovať a potenciálni dedička bez vzťahu k záväzku tiež nie. Právo treba njgne vykladať v súlade so základnými právnymi princípmi, Ústavou SR, európskym právom a medzinárodnými dohovormi, ktorými ke SR viazná. V právnom poriadku SR je záväzok vżdy viazaný na osobu. V čase keď niet osoby, niet voči komu uplatniť nárok. Ten sa musí uplatniť v dedičskom konaní.
  draik Súd pripustí zmenu účastníkov exekučného konania, povinnými sa stanú dedičia.
  rudolf83 Ak preto oprávnený v exekučnom konaní má exekučný titul ukladajúci povinnosť fyzickej osobe, ktorá po vydaní exekučného titulu zomrela, je možné prechod povinnosti (dlhu) z exekučného titulu v zmysle § 37 ods. 3 Exekučného poriadku z poručiteľa na dediča preukázať rozhodnutím o dedičstve po poručiteľovi, hoci tento dlh nebol v rozhodnutí v súpise pasív dedičstva uvedený.

  (uznesenie Najvyššieho súdu SR z 22. 7. 2010, sp. zn. 4 M Cdo 18/2009)
  profesional To je ale možné až po právoplatnom skončení dedičského konania. Tj. keď osoba dediča získa vzťah k záväzku. Ak záväzok nebude oprávneným uplatnený v dedičskom konaní, neprejde na porućiteľa. Výnimkou by bol prípad, ak by sa oprávnený o smrti povinného nedozvedel. Musí sa uplatňovať princíp bdelosti. Ale počas dedičskèho konania nie je možné účastníkov exekvovať.
  rudolf83 Podľa § 470 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

  Z uvedeného je zrejmé, že na dedičov prechádzajú záväzky poručiteľa dňom smrti poručiteľa a nie ukončením dedičského konania. Na prechod záväzkov nemá vplyv dedičské konanie ako procesný predpis (knanie), keďže prechod záväzkov upravuje priamo hmotné občianske právo.
  profesional Okamih prechodu záväzku je smrť. Ale okamih zmeny účastníka exekučného konania nastáva okamihom rozhodnutia súdu, ktorÿ môže rozhodnúť až po právoplatnom skončení dedičského konania.
    zbaliť
  Jakubec

  Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

  Jakubec
  Podla mna exekutor neprihlasuje nikam pohladavku. Veritel, ak chce, moze prihlasit pohladavku ako pasivum do dedicskeho konania alebo si ju uplatnit voci jednotlivym dedicom nasledne alebo ju ozeliet.
  misoft Veriteľ však vymáhanie uplatňuje cez exekútora - ten za neho žiada vrátenie peňazí, teda on musí prihlásiť pohľadávku - zastupuje veriteľa.
  O ukončení, resp. pozastavení exekúcie rozhodne súd, ktorý vydal exekútorovi poverenie.
  http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233 §61h ods.1-a ; §61j ods.1.
  A potom opäť vydá poverenie, ale už na mená dedičov..... t.z. musí vedieť o majetku zosnulého a prihlásiť pohľadávku - notár by mal vedieť o dlhoch.

  Exekučné konanie-povinný zomrel

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.