Zavrieť

Porady

SZČO na slovensku + HPP v česku

Pár rokov už pracujem na HPP v Česku a teda platím si tu sociálne a zdravotné poistenie, ale trvalý pobyt mám na Slovensku. Chcel by som si založiť živnosť na Slovensku, ale mám pár otázok.

Keďže si platím zdravotné poistenie v ČR na SK nebudem platiť ZP?

Ak som to správne pochopil, sociálne predpokladám budem platiť v oboch krajinách?

Daňové priznanie z celosvetových príjom podám na Slovensku, keďže tu mám trvalý pobyt?

Vzniknú nejaké mi povinnosti voči českej soc./zp. poisťovni?

Ďakujem
Naposledy upravil asfalt.onix : 10.08.17 at 16:53 Dôvod: zlá skratka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Keďže máš HPP v ČR, domnievam sa, že tam reálne žiješ. Ak tam žiješ aspoň 90 dní v roku, tak máš povinnosť prihlásiť sa na pobyt v ČR. Za nesplnenie povinnosti ti hrozí pokuta. Zároveň máš povinnosť odhlásiť sa z pobytu v SR. Za nesplnenie tejto povinnosti ti hrozí pokuta.

    Ak sa v ČR zdržiavaš väčšinu času, je ČR tvojím hlavným daňovým domicilom. V SR živnosť nezakladaj, lebo je viazaná na pobyt a tvoj existujúci registrovaný trvalý pobyt je protiprávny.

    Ak živnosť v SR aj napriek všetkému zaregistruješ, a príde sa na tento protiprávny stav, hrozí ti trestné stíhanie.

    Ak živnosť v SR zaregistruješ, budeš podávať DPFO aj v SR aj v ČR zo všetkých príjmov a na daň uplatníš režim zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a vo finále zaplatíš daň v ČR, odvody v ČR a v SR doplatok dane do slovenskej dańovej sadzby.
    asfalt.onix Ahoj, ďakujem za odpoveď. Reaálne žijem v SR a za prácou dochádzam do ČR a reálne som viac času v SR. Mení sa niečo na tom, čo si napísal v poslednom odseku?
    profesional Áno, mení. Ale iba čo sa týka pobytu. Čo sa týka daní, budeš daňovo domicilovaný v ĆR aj v SR naraz. Odvody budeš platiť len v ĆR, ale aj z pracovnÿch príjmov, aj zo slovenskej živnosti.

    SZČO na slovensku + HPP v česku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.