Zavrieť

Porady

Ako začať s rekonštrukciou staršieho domu?

ydaho

ydaho je offline (nepripojený) ydaho

ydaho
Dobrý deň
V týchto dňoch som sa stal vlastníkom staršieho domu. Chcem hneď začať s jeho rekonštrukciou, aby bol čo najskôr obývateľný a mohol som sa aj s rodinou do neho presťahovať. Dom bol postavený v roku 1941 a mňa by zaujímalo, čo všetko bude nutné vybaviť, ako postupovať a s čím začať.
Uvítam skúsenosti majiteľov, ktorí zakúpili podobnú staršiu nehnuteľnosť a túto prerábali.
6 komentárov     zbaliť
buchač Potrebuješ 5 P :

Projekt - víziu,
Pevné nervy
Peniaze
Peníze
Peňeži

P.S:
Na takto položenú otázku sa ani neoplatí odpovedať, nakoľko by bolo potrebné položiť nie jednu otázku.
Takže podumaj a vyšpecifikuj trochu viac okolo tej rekonštrukcie.
ydaho Prvé P nemám ešte upresnené, druhé P ,dúfam že zvládnem a tie tri? Na začiatok 14.000€, neskôr dofinancovať z predaja bytu.
Uvažujem dom v prvom rade pripraviť na bývanie a potom dorábať a upravovať exteriér, ako nová strešná krytina, vybudovanie podkrovia, fasada, zateplenie, úprava pozemku, nové oplotenie a iné.
arizona Takze zacat "najspinavsimi" pracami v interieri...elektrina,steny,podlahy,okna,kupelka,k uchyna,...
ydaho Presne si stanovila práce. Ak sa budem pohybovať cenovo v strednej kategórii, čiže nie luxusné vybavenie kúpeľne, keramiky, podlahy, nebudem zasahovať do nosných múrov, tak by ma zaujímalo, aká by bola základná cena. Išlo by o elektriku, rozvody vody, ústredné kúrenie, ako výmena radiatorov a nový plynový kotol. Žiadne nové prípojky, dom je napojený na plyn.
buchač Doporučujem ešte jedno P.

Prívesný vozík...
Xanti Má dom dyle, alebo betonovú podlahu? Z čoho je postavený? Z valkov alebo tehiel už? Predsa len 1941 to bola vojna, asi toho materiálu stavebného moc nebolo.
A pripraviť dom na bývanie, a potom riešiť podkrovie a strechu no dosť hlúpy postup ... aj ked nehovorím že sa to nedá ale prachu v zabydlenom prostredí bude hodne.

Uvažuj skôr nad tým, že vymeniť strechu nadstaviť prichystať schodisko, a uzavrieť to, a súbežne na prízemí robiť elektriku, vodu , sanitu a všetko čo treba a do hora len poťahať prípojky vodovodné rúrky, zablendovať, odpad zaslepiť .. proste všetko čo hore budeš pripravovať a riešiť aby si mal kúrenie, poťahať rúrky od spodu , ked na spodu budeš prerábať.

Už ked potom upravíš spodné poschodie a budeš tam bývať, tak môžeš pomaly si dokončovať podkrovie, alebo poschodie .. a tým, že spravíš uzavreté schodisko a uzavrieš tak sa ti do bytu dole toľko prachu nedostane.

Známy to takto prerábal, a v spodnej časti v dvoch izbičkách fungoval zo 5 rokov kým pomaly po ušporení nejakých penazí si dokončil podkrovie, teraz má pekný 5 izbový dom ..

Lebo je hlúposť dole všetko urobiť a potom hajde robiť novú strechu, náhodou začne pršať a všetko dole poničené. Môj názor.

Btw. 14000e nie je tak moc penazí, takže iste ich investuj do strechy, a nadstavby, a k tomu treba stavebné povolenie a projekt.
A tiež by som na tvojom mieste zvažovala nejaké solárne panely, abo fotovoltaiku, ked niečo robíš od podlahy lahšie sa to hodí na strechu a poťahajú rúrky trubky a rozvody .. ako ked máš všetko tip top a rozhodneš sa pre také riešenie, resp. veľa si spomôžeš prípravou na také veci.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Terezia13

  Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

  Terezia13
  Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
  Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
  Registrovať
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Nivela S týmto celkom nesúhlasím. Iste je niekedy drahšie dom prerábať, ale staršie domy boli postavené pomerne poctivo, dnes to firmy často odfláknu, takže ani nový dom nemusí byť bez problémov.
  arizona Suhlasim.Aj mne sa pacia stare domy,maju svoje caro :-)
  vicktor Je rozdiel zemianska kuria a bezny stary dom.
  Ked sme riesili zmenu byvania, ziaden 50 rocny dom sa mi nepacil - priestorove riesenie a rozloha.
  V ramci rodiny som pomahal na rekonstrukcii domu z vojnovej doby a dolne izolacie boli mizerne napriek vtedajsej "poctivosti".
    zbaliť
  arizona

  arizona je offline (nepripojený) arizona

  arizona
  Nevieme,aku velku rekonstrukciu dom potrebuje a co vsetko chces obnovovat.Ak chces menit vzhlad strechy,fasady,nosnych stien a pod.potrebujes projekt a SP.
  Vo vseobecnosti sa robia nove izolacie,menia sa rozvody elektriny,vody,sanita,nove stierky atd,atd...
  jeltur3

  jeltur3 je offline (nepripojený) jeltur3

  jeltur3
  Nezabudnite na izoláciu, dom musí byť zo spodu riadne odizolovaný aby nevlhli steny. Je to pomalý proces, po vystierkovaní prejdú aj dva roky, kým opäť navlhnú steny zo spodu. ak je stará podlaha, tak ju vyhodiť, zabetonovať. Možno treba múry podrezať, izolovať.
  Nivela

  Nivela je offline (nepripojený) Nivela

  Nivela
  No každopádne si myslím, že 14 tisíc je veľmi malý obnos na rekonštrukciu, ktorá by mala dom zobytniť.
  draik

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Ak je potrebné meniť strechu a krov, tak je veľmi na zváženie zhodenie celej stavby a postavenie novej podľa svojich potrieb. Inak môže byť rekonštrukcia porovnateľne nákladná ako novostavba, ale zato to novostavba nebude.
  marleau

  marleau je offline (nepripojený) marleau

  marleau
  1941?
  Opásať dom dynamitom a odpáliť.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (3)
  Paan, Torch, Pannn
  Neužitočné (1)
  Nevhodné (2)
  0
  allgreen

  allgreen je offline (nepripojený) allgreen

  allgreen
  Podobnou rekonstrukciou som si presiel. Najprv prebehli buracie prace. Zhodil som 1 priecku a komin. Potom nasledovala voda, kurenie, elektrika. Nove okna, stierky. Staru kozovku som nechal, drzala az na 1miestnost dobre.Len som zoskrabal stare natery a osietkoval a ostierkoval. Za 14litrov sa toho da spravit dost. Majstov som hladal takych ktorim som mohol pripravit veci ako napr kurenarom drazky do stien, podlahy, elekrtikarom tiez.Nech si spravia svoju robotu a ja som po nich zapravoval. Takto sa da usetrit nemali peniaz. Obklady, dlazby uff....
  chandler

  chandler je offline (nepripojený) chandler

  chandler
  co je to za otazku? keby si dal aspon fotky co si to vlastne kupil. a napis co vlastne chces robit? nechat ho tak ako je alebo robit nastavby pristavby? teraz sa v nom da byvat alebo neda?

  Ako začať s rekonštrukciou staršieho domu?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.