Zavrieť

Porady

Účtovanie neziskovej organizácie - dva účty, dve účtovníctva

Dobrý deň,

chcela by som sa s Vami poradiť. Prebrala som účtovníctvo po účtovníčke, ktorá robila pre mňa pár nepochopiteľných vecí. Na druhej strane to bude možno OK.
1. Sme centrum pre deti n.o., ktorá dostáva dotáciu od VUC a mesta na prevádzku - patríme pod školstvo. Na konci roka musíme mestu a VUC predložiť ročné zúčtovanie.
2. So školami máme zmluvy o poskytovaní pedagog. služieb - poradenstvo, za tieto služby nám školy platia, vystavujeme faktúry. Nie sme platcami DPH. Tieto peniaze nám však chodia na druhý účet.

Moja otázka znie: Ako správne účtovať túto účtovnú jednotku?

Predošlá účtovníčka to robila následne:
1. prvý účet účtovala v PÚ
2. druhý účet účtovala v JÚ

Ďakujem Vám veľmi pekne vopred za všetky odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Postup určite nie je správny. Jednak preto, lebo jeden subjekt nemôže viesť dve účtovníctva, ale iba jedno. A jednak preto, lebo NO, ktorá popri inom aj fakturuje služby, nemôže podľa § 9/2/c ZoÚ viesť JÚ, lebo podniká. Musí viesť PÚ, delené na tri strediská /aktivity, činnosti/ Prvé dotované činnosti, druhé fakturované a tretie spoločná réžia. Na konci roka rozpustí réžiu podľa kľúča medzi dotovanú a fakturovanú a zostaví závierku pre NO.
    Majak123 fu, takže celé zle. ďakujem za odpoveď.
    a daňové priznanie sme povinný robiť?
    a_je_to To ukáže tá závierka, či bude vyčíslený základ dane. Ak áno, tak áno, závisí aj od štatútu NO a naloženia s HV.

    Účtovanie neziskovej organizácie - dva účty, dve účtovníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.