Zavrieť

Porady

Rodné číslo na tlačive banky o výbere peňazí.

Zaujímalo by ma, či je v poriadku, keď na doklade o výbere peňazí banka okrem iného uvádza rodné číslo toho, kto peniaze vyberal. Tlačivo sa následne stáva účtovným dokladom, ku ktorému majú prístup ďalšie osoby. je to v poriadku, že to tam banka uvádza?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    logo
    Fair Mind s. r. o.
    Zákon o bankách je vo vzťahu k zákonu o ochrane osobných údajov špecifickým zákonom, ktorý určuje, ktoré osobné údaje smie prevádzkovateľ spracúvať a na aký účel. Bankový zákon umožňuje banke spracúvať napríklad aj rodné číslo klienta - fyzickej osoby.
    Spracúvanie dokladu o výbere ďalšími zamestnancami (ako účtovný doklad) je banka povinná riešiť v poučení všetkcýh týchto zamestnancov, ktorí s ním môžu prísť do kontaktu; pritom povinnou súčasťou poučenia je povinnosť mlčanlivosti.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Nepýta sa zadávatelky na spracovanie dokladu vo firme, kde s ním prichádzajú do styku rôzne osoby? Ako to riešiť tam, zamazanim r.c. fixkou?
    Ing. Ľubomír Janoška Pokiaľ zákon oprávňuje banku, aby spracúvala rodné číslo, nemusí ho nikde začierňovať. Zamestanci sa vyriešia poučením a prípadní dodávatelia zmluvami s potrebnými náležitosťami (§8) vrátane mlčanlivosti.
    Začierňovať stačí tie údaje, ktoré prevádzkovateľ nie je oprávnený spracúvať.
    avalik Ľubko, neriešime banku ale podnikateľa ... výdavkový pokladničný doklad a jeho súčasť potvrdenie z banky, na ktorom je RČ zamestnanca, ktorý vložil peniaze do banky - odvod tržby ... ako to ošetriť, je možné to RČ začierniť napr. už samotným zamestnancom-vkladateľom?
    Ing. Ľubomír Janoška Ďakujem za preklad, Valika.
    Keď má potvrdenie o výbere peňazí slúžiť ako (účtovný) doklad pre inú osobu, tak sa musí rodné číslo začierniť, pretože nie je nutné na dosiahnutie účelu spracúvania.
    Ak je prevádzkovateľ zamestnávateľom dotknutej osoby, tak nie je právne relevantné, že už má rodné číslo v agende PaM, pretože ide o iný informačný systém a iné oprávnené osoby.
    avalik Ľubko, ďakujem za vysvetlenie ... možno by bolo dobre to dať hore do odpovede, nech je to na ociach
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Banka má z pohľadu zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti povinnosť identifikovať a overiť totožnosť osoby, ktorá obchodnú operáciu vykonáva. Takže uvedenie r.č. na doklade je v poriadku.

    Ako upraviť doklad, aby tam r.č. nebolo vidno, tento zákon nerieši. Ak ti to vadí, tak, ako napísal profesional, zatri ho fixkou. Ale nechápem, čo ti na tom vadí? Že niekto vidí vek? Dátum narodenia?
    Ing. Ľubomír Janoška Banka môže trvať na tom, aby relevantný doklad obsahoval rodné číslo. Takisto môže trvať na okopírovaní alebo oskenovaní občianskeho preukazu.
    Začierňovanie sa nerieši, lebo ide o legitímny interný doklad banky.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Z hľadiska zákona o bankách áno. Z hľadiska zákona o ochrane osobných údajov áno. Ak nechceš aby mal niekto tvoje rodné číslo, komu ten doklad dávaš, tak proste na doklade čiernou fixkou to rodné číslo zatri.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Laurinkai Dobre, vďaka Ti za radu.
    misoft Ja by som to riešil oskenovanou kópiou, ale pred skenovaním na originále prekryť rodné číslo - na kópii potom nebude. Okrem toho (ja si myslím) - originál patrí vždy osobe, ktorá úkon vykonala, na účtovné účely by sa mali v takomto prípade používať kópie. Prečo? Môže sa stať, že "náhodou" sa ten doklad "stratí" a potom už nebude existovať žiadny relevantný doklad, ktorý by niečo mohol dokazovať. Preto je vhodné na toto používať kópie.
    profesional Ak sa stratí, banka je po dobu 10 rokov poskytnúť odpis.
      zbaliť

    Rodné číslo na tlačive banky o výbere peňazí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.