Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
0 1
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

možno by si mohol skúsiť poľský žurek - polievku z kvásku, tam by sa aj klobása uplatnila
http://www.nebickovpapulke.sk/recept/zurek-s-klobaskou
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

To moze jest ten pupkac na tom bycygli s tu vrtulu! :-)))
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
Ked sa to rozbehne, tak to nebude problem + odchylka tam moze byt...
PS: myslis kvasok/voda/muka, ano? Ale sem/tam dam kuram do zradla, nech sa obcerstvi...
0 1
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
taiko
Nandrolon
Ja to chcem vo finale tak, ze pri tyzdennom peceni kvaskoveho chleba budem mat kvasok optimalne aktivny a aby som nic nevyhodil /do palaciniek nepojde, lebo to je tak raz za 2 mesiace, lievance skoro vobec, nelubime/... a do hovadzieho masa a kapustnice sa nehodi :-)))
no to potom budes musiet tak rozpocitat, aby si pri dennom krmeni pravidlo 1/3-1/3-1/3 dodrzal a na konci aby si mal pozadovane mnozstvo na chlieb a zvysok na pokracovanie
Ked sa to rozbehne, tak to nebude problem + odchylka tam moze byt...
ale hej odchylka moze byt. Podstatne je aby kvasok nehladoval.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
Nabuduce ked budes piect, daj fotecky, nech vidime ako sa Ti dari a pridame aj Tvoj recept do zahlavia temy.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

evaj63
misomiso
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.

Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
No netreba tam kvaslice samozrejme, ale v tom pripade tam ani netreba cukor, ved cim by sa potom chlieb lisil od vianocky? Uz sa rozbehla dokonca aj SS komunikacia smerom ku mne od niektorych clenov, a jedna nasa kolegyna sa priznala, ze "si to neuvedomila, ze roky piekla s kvasnicami, tak automaticky pridavala cukor". Cize pecte si samozrejme ako chcete, len chcem informovat tych, ktori sa ucia pochopit ten princip, teda zakladny rozdiel: Do chleboveho cesta nemusi (a podla mna by ani nemal) ist cukor, ak ho kvasime kvaskom. Ak budete pridavat cukor dokonca aj do kvasku, tak potom z neho vypestujete postupne ciste kvasnice, teda budete piect kvasnicovy chlieb a jedine vyhoda bude, ze tie kvasnice budete mat "bez DPH".
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

taiko
misomiso
Ale ved my tu iba piseme kazdy svoj nazor, a kazdy citatel sa zariadi podla svojho usudku, akokolvek kategoricky nase tvrdenia mozu vyznievat.

Co sa tyka kyslosti, ja tiez nemam rad prilis kysly chlieb, ale to sa da krasne reguovat dobou kysnutia kvasku, aj chleba. A podla vsetkych dostupnych zdrojov prave urcita kyslost kvaskovy chlieb chrani pred plesnivenim na rozdiel od kvasnicoveho. Pokilal chces chlieb par dni skladovat, tak je to tiez jedna z vyhod.
Nabuduce ked budes piect, daj fotecky, nech vidime ako sa Ti dari a pridame aj Tvoj recept do zahlavia temy.
Priznam sa, ze teraz uz pekava manzelka, ale odfotit mozeme. Ja som tiez zo zaciatku experimentoval so vsetkym moznym, ale to caro je v jednoduchosti. Zo zaciatku som daval mnohe korenia, a dokonca olivovy olej, lebo som chcel mat ten chlieb nielen chutny ale aj "liecivy".
No zistil som ze ked pozijete cerstvu celozrnnu muku, (raz + psenica alebo spalda) tak okrem vody, soli a povedzme rasce tam netrba absolutne nic a dostanete nadherne vonajuci chlieb. To bolo pre mna dost prekvapujuce zistenie.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
evaj63
misomiso
Lenze pozor, toto nie je kvaskovy chlieb, ale treba pouzit kvasnice. "Rozmiešať kvások svodou a medom...". Kvasom sa zo ziadnymi sacharidmi nemiesa, kvasnice potrebuju cukor, pretoze obilie "nezeru". Bohuzial niektoi ludia si stale mylia zakladne pojmy a nerozlisuju medzi kvaskom a kvasnicami.

Prečo si myslíš že tam treba kvasnice. Prvý chlieb som upiekla s kvasnicami, keď som mala 26, a odvtedy uplynulo viac ako 26 rokov. Ražný kváskový chlieb pečiem každý týždeň, špaldový menej. A veľmi dobre viem rozlíšiť kvások a kvasnice. Tie som nekúpila už pekných pár rokov, pretože všetko pečiem z kvásku, NIE z kvasníc.
Do chleboveho cesta nemusi (a podla mna by ani nemal) ist cukor, ak ho kvasime kvaskom. Ak budete pridavat cukor dokonca aj do kvasku, tak potom z neho vypestujete postupne ciste kvasnice, teda budete piect kvasnicovy chlieb a jedine vyhoda bude, ze tie kvasnice budete mat "bez DPH".
klucove slovo je "nemusi ". Ale moze ak chce dosiahnut nejake kvality chleba. A ked do cesta niekto prida nejaky med, tak to stale bude kvaskovy chlieb a pridanie medu do cesta neznamena, ze ten kto ho tam pridava si myli kvasok s kvasnicami.
A nakoniec, zadavatelka nepisala zeby pridavala med do kvasku. Pisala len o ceste.
Vo vseobecnosti. Chceme tu v teme zachovat pozitivneho konstruktivneho ducha. Vies nam s tym pomoct ?
Naposledy upravil taiko : 12.12.17 at 18:48
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Jasne, ale uz som napisal, ze nech si mi tu kazdy napiseme cokolvek, aj tak si kazdy upecie chliebm aky uzna za vhodne. Nemam problem, ked sa dvaja v hociakej teme hoci aj pohadaju, ja ako nestranny citatel pokojne v klude posudim ich argumenty a zariadim sa podla toho.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
misomiso
Jasne, ale uz som napisal, ze nech si mi tu kazdy napiseme cokolvek, aj tak si kazdy upecie chliebm aky uzna za vhodne. Nemam problem, ked sa dvaja v hociakej teme hoci aj pohadaju, ja pokojne v klude posudim ich argumenty a zariadim sa podla toho.
Dakujem Ti. Na vadenie je tu dost inych tem . V tejto by sme sa chceli zvad vyvarovat.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

prehrabujem sa svojimi záložkami a toto tam mám odložené https://varecha.pravda.sk/recepty/je...97-recept.html

možno niekomu poslúži
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Takže kvások mi už stabilne od večera po prikrmení do rána zdvojnásobí objem /mal som to naznačené fixkou, chýbalo asi 2 mm do dvojnásobného množstva/ a pritom pomer som mal 50g kvásku a asi 30 + 30 múky /presne si to nepamätám, lebo v posledných dňoch toho váženia bolo habadej/.
Takže ešte raz, díky za rady a nakopnutie!
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Takže kvások mi už stabilne od večera po prikrmení do rána zdvojnásobí objem /mal som to naznačené fixkou, chýbalo asi 2 mm do dvojnásobného množstva/ a pritom pomer som mal 50g kvásku a asi 30 + 30 múky /presne si to nepamätám, lebo v posledných dňoch toho váženia bolo habadej/.
Takže ešte raz, díky za rady a nakopnutie!
blahozelame, len este raz pripominam, podla mna radsej viac muky ako kvasku
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Rozmýšľam, že ho začnem kŕmiť hladkou celozrnnou ražnou múkou, kvôli vyššiemu obsahu minerálov, vitamínov, stop. prvkov.
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Rozmýšľam, že ho začnem kŕmiť hladkou celozrnnou ražnou múkou, kvôli vyššiemu obsahu minerálov, vitamínov, stop. prvkov.
razna je vraj najlepsia, ale podla man hociaka celozrna bude fajn. Mozes kusit aj netradicne veci ako kamut, durum, proso atd.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Lebo čítam, že ražný kvások je najstabilnejší a netreba ho dokrmovať tak často, ako pšeničný. Vraj je aj menej náchylný na rôzne nežiadúce baktérie.
Naposledy upravil Nandrolon : 13.12.17 at 08:02 Dôvod: Oprava preklepu
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Lebo čítam, že raždý kvások je najstabilnejší a netreba ho dokrmovať tak často, ako pšeničný. Vraj je aj menej náchylný na rôzne nežiadúce baktérie.
tak je. Ale kazdy dobre rozbehnuty kvasok je podla mna stabilny a odolny. Niektori maju viac druhov kvasku a miesaju ich
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať