Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Nasla som na fb
TURBO CHLEBA


Recept na cca kilový chlebík: Do misky si preosejeme 300g špaldovej chlebovej múky, 150g pšeničnej chlebovej múky, 50g ražnej chlebovej múky. Prilejeme 280 -300 ml vody a pridáme 2pl ražného kvásku. Zamiešame len tak, aby sa to prepojilo a necháme hodinu autolyzovať (oddychovať v miske pod utierkou).
Následne pridáme asi 100g rozmixovanej uvarenej zeleniny z vývaru (mrkva, zemiak, petržlen - kľudne dajte len uvarený zemiak alebo zaexperimentujte s inou zeleninkou), 15 g soli a trochu rasce.
Vypracujeme vláčne, také síce hydratovanejsie cesto ale nelepivé. Ak nemusíte nepodsýpajte, ale ak sa vám bude veľmi lepiť, tak trošku môžte. Nechajte na linke zakryté sáčikom a 3 x po 10 minútach cesto preložte a až potom dajte do misky na dve hodiny na teplé miesto oddychovať. (Ak máte chladnejšie, tak na 3 hodiny).
Cesto po nakysnuti preložíme a dáme do ošatky, kde bude kysnúť 1,5 - 2 hodiny. Nezabudnite pred pečením cesto narezať.
Pečieme na čo najviac rozohriatom plechu alebo kameni, so zaparenim rúry: 10 min pri 250 stupňoch a 20 min pri 200 stupňoch.
Dobrú chuť
maju tam chybicku. Autolyza sa musi robit bez kvasku, iba s mukou a vodou.
Ake ta zelenina to je zaujimavy napad. To by mohlo by pomoct vyriesit problem "lepivosti" spaldy.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
Naposledy upravil Nandrolon : 16.12.17 at 21:33
3 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Škoda, že nemám foto viac z boku. Zajtra ak ho budem rezať, možno odfotím...

Teraz som dopiekol, ten okrúhly som trošku prehnal vrchným grilom v rúre. Ale zatiaľ spokojnosť, výška chleba ako v obchode klasický.
vyzera fajne, nuz a recept ?
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...ja tam asi max zemak...neviem kedy by so sa ja dala do pokusu? na tento....a aky by bol v celozrnnom prevedeni.....
Inak posledne dokrmenie som robila podla kukuč linku...ze dokrmim necham na stole iba s polozenym vieckom rano zatiahnem a dam do chladnice....a lepsie bublinky
Inak.ja.robim..ze do mrazaku uz sa nezie hned....chlebovy osial pominul
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Taiko: vychadzal som z receptu na vinohradnicky chlieb. pouzil som muku hladku 00 special + 340g razno-psenicneho kvasu rozkvaseneho v priebehu tyzdna.
1 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Moj rozkokoseny levain/starter z celozrnej spaldovej muky, tesiaci sa na spolupracu so T405 spaldovou mukou
Naposledy upravil taiko : 17.12.17 at 21:26
IMG_2904.JPG  
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Vyzera ze so T405 spaldovou mukou sa nam vzduchove bubliny zacinaju zvacsovat .
Chlebik je celkovo taky pruznejsi, vonu ma menej kyslu. Nabuduce skusime aj levain urobit z T405
Este taku zlatavu korku dosiahnut, ako ma nandrolon
Naposledy upravil taiko : 17.12.17 at 21:39
IMG_2906.JPG  
3 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja mam rad vsetko viac prepecene, okrem steakov. Aj v obchode som vyberal vzdy najtmavsi chlieb...
Ale pekny.
1 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...moje posledne chleby...tiez uz dierky ako predtym....uz som myslela,ze prestanem piect ale bolo to mukou...len biomilu nemam po ruke...kauflač iba psenicnu..ale fajn cena 1,45-49, ale terno 2,79..este sa da z tej co tesko predava....ale kaufland a dm urcite nie...teda za mna...hovorim o celozrnnej...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Ja mam rad vsetko viac prepecene, okrem steakov. Aj v obchode som vyberal vzdy najtmavsi chlieb...
Ale pekny.
on je prepeceny, 15 minut na 250 zakryty a 30 minut na 220 odkryty. Len sa ta korka tak pekne neleskne. Ale je to aj tym, ze musim osatku poriadne vymucit, lebo spaldove cesto je lepkave
Naposledy upravil taiko : 18.12.17 at 06:43
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai...moje posledne chleby...tiez uz dierky ako predtym....uz som myslela,ze prestanem piect ale bolo to mukou...len biomilu nemam po ruke...kauflač iba psenicnu..ale fajn cena 1,45-49, ale terno 2,79..este sa da z tej co tesko predava....ale kaufland a dm urcite nie...teda za mna...hovorim o celozrnnej...
ja sa snazim muku z mlyna, aby bola co "najmladsia". Inac aj nad tymto som uz uvazoval To bude mat zomleta muka 1 minutu
mlyn.jpg  
mlyn2.jpg  
1/1
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

taiko
Nandrolon
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
taiko
Nandrolon
Taiko, v polovici ten môj natieram veľmi slanou vodou, ten biely povlak, to je vyzrážaná soľ. Bez toho si neviem predstaviť domáci chlieb.
A trošku som zariskoval. ten oválny som piekol v tom starostvetskom obdlžníkovom smaltovanom pekáči s dvoma ušami na bokoch, po ženinej babke. Pred pečením 2-3 hodiny "oddychoval" v tom spodnom diely na pečiacom papieri a vrchný diel som pred pečením dal zohriať do rúry. Nevýhoda, že som vôbec do chleba nevidel, tak som to tých 15 min. nechal na 250 st. Po odkrytí som bol prekvapený, že už je krásne červený. Ak by to nebolo potreté tou soľou, vypadal by oveľa krajšie, ale zase by mi menej chutil...
hmmm, s tou slanou vodou to vyskusam. Uz som to niekde cital, ze slana voda robi nejake divy, len ja som cital, ze prave vdaka slanej vode je korka chrumkava a leskla
Kedysi som to potieral 3 x za pečenie. Teraz to robím iba 1 x ale veľa soli. Po odparení vody tú soľ vidíš. Lesklosť možno vzniká aj tým, že tou vodou vlastne ten vrch umyješ od múky.
nastudujem a dam vediet
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Taiko, rozmyslal som ci este sem napisem, lebo som ziskal pocit, ze ta moja pritomnost v teme vyrusuje, ale ked si sem teraz sam zavesil fotku mlynceka, tak skusim este raz napisat, o co mi ide.

Teda este raz zdoraznujem pre vsetkych, ze sa snazim pisat nenasilne, nikomu noc nevnucujem, koho to vyrusuje, tak nech moj prispevok dalej necita.

No je dost takych ludi, (a stale ich pribuda). ktori riesia (alebo su nuteni riesit) okrem chuti aj zdravie. Nesmierne pribudaju pripady "alergie na lepok" (ktora v skutocnosti asi ani nie je alergiou na lepok, ako niektore najnovsie vyskumy ukazuju), Crohnovej choroby, tiez v pocte pripadov rakoviny hrubeho creva sme na uplne prvom mieste na svete...

Teda ak niekoho zaujima tato tema, tak citajte dalej, lebo to velmi suvisi s temou chlebika. Ak vas to vyrusuje tak jednoducho necitajte.

Zdroje, z ktorych sa da nastudovat problematika su dost tazko dostupne z jednoducheho dovodu. Dostavaju sa k nam masivne hlavne informacie, ktore mediam podsuvaju farmaceuticke a potravinarske firmy. Ale dal som si tu pracu a v cudzich jazykoch som si to nastudoval.

Keby som to sem mal pisat cele, tak neskoncim ani do vecera, ale da sa to sformulovat do par jednoduchych bodov.:

Preco v historii ludstva nastal bod, kedy sa zacala pouzivat bile muka? Pretoze celozrnna sa neda skladovat a ludia si chceli ulachcit pracu. Vznikli mlyny (najskor veterne a vodne). Uz sa rolnikom nechcelo mliet si muku doma rucne na kameni kazdy den znova a znova. Cize nalozit na kona a 1 x rocne do mlyna a spat.

Velmi rychlo zistili, ze ked pomleli cele zrno vo vacsom mnozstve, po par tyzdnoch muku mohli vyhodit. To najcennejsie, co zrno obsahuje nie je stred a doknca ani jeho supka, ale klicok. Tam ze zaklad celeho dalsieho zivota a tam je sustredene maximum vyzivnych latok, vitaminov, enzymov, stopovych prvkov, ale aj mastnych kyselin. Klicky obsajuju olej.

Snad kazdy vie, ze rastinny olej mozno uchovavat v uzkej flasi kde je obmedzena kontaktna plocha so vzduchom, ale skuste hoci aj kvalitny olivovy olej rozliat na plech vo vrstve 1 mm a po mesiaci ho "zoskrabat" a skonzumovat,...Olej oxiduje, zatuchne, Cesi na to maju pojem "žlukne". Naposledy Dr. Bukovsky vysvetloval ake velke rizika plynu z konzumacie vlasskych orechov, ktore su vylupae a skladovane na vzduchu. Orechy su zdrave, ale konzumaciu starych orechov si naopak skodime a treba ich vyhodit

Akymsi zazrakom prirody je, ze latky v zivych semenach nedegaduju (tym si zachovavaju klicivost dokonc po tisicky rokov). Akonahle je zrno "zabite", rozomlete a dostane s k tukom v klicku vzduch, je koniec, tuky za menia na zdraviu skodlive po pad dnoch.

Teda co napadlo tych zlepsovatelov v minulosti, ktori chceli vyuzivat sluzby mlynov? No predsa zbavit zrno klickov (a stym aj supky). Ostal cisty skrob, ktory v suchom prostredi mozeme skladovat hoci aj desiatky rokov (podobne ako rafinovany cukor). Nema to ziadnu vyzivnu hodnotu, ale je to prakticke.

Teda ak chcete nieco urobit pre svoje zdravie, tak prvou vecou by mal byt prechod na celozrnnu muku. Mozno taku dostat v obchode? No snad z toho, co som napisal vyplyva, ze nie. Celozrnna muka v regali obchodu je podvod. Bud su tam iba pridane rozomlnete otruby (ako v grahamovom rozku), alebo je iba ofarbena, alebo je tam kopec chemie (proti degradovaniu tukov, ktora sa dava napriklad do prazenych musli) alebo je ta muka jednoducho pokazena, hoci by mala deklarovanu trvanlivost hoci iba mesiac (a muku s takou trvanlivostou by nezobrali do predaja retazce).

Tedea ak chcete mat chlebik aj zdravy, spravte si usudok sami.

Pre tych, ktorych tato myslienka zaujala par praktickych rad: Mlynceky su u nas tazko dostupne a strasne predrazene. Objedaval som Jupiter priamo z nemeckeho eshopu. Netreba mi dreveny dizajn.

Na dobry kvasok aj chlieb treba primiesavat raz. Lenze raz obsahuje akysi vosk, ktory zalepuje mlyncek. Nikdy nemelte raz osobitne. Raz treba miesat so psenicou alebo spaldou, podiel razi nie viac ako 50%. Vemi zalezi od vlhkosti zrna. Cim suchsie zrno, tym vacsi podiel razi mlyncek znesie.Odporucam predsusit na radiatore.

Mlynceky nie su urcene ani na mletie olejnatych semien, napr, lanoveho semena. Ale prave lanove semienko vyrazne zlepsuje chut, konzistenciu a tiez zdravotny benefit celozrnneho chleba. V pohode sa da primiesavat do mletia v rozumnych mnozstvach, nikdy nie samotne. Lanove semienko (rozomlete) robi chlieb vlhkejsim, ale pozor, ak to prezeniete, budete ho mat az dokonca lepivy a bude sa zdat nedopeceny.

O zlozvyku pridavani cukru do kvaskoveho chleba som uz pisal. Neviem, preco to niekorych nastvalo, v kvasku prebeha mliecne kvasenie, podobne ako v kapuste alebo v kefiri, do kvasenia kyslej kapusty tiez nepridavame cukor. Ale ako som uz pisal, vyjadrujem tu skromne a vecne iba svoj osobny nazor. Samorejme celkom v ucte k tym, ktori si myslia nieco uplne opacne.
Naposledy upravil misomiso : 18.12.17 at 11:05
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ja to zase preháňať nejdem, ten môj chlieb je predpokladám už z princípu oveľa zdravší ako hociktorý najlepší z hypermarketu. A na druhej strane zamestnaného človeka tráviaceho denne hodinu v zápche a dýchaní rakovinotvorného smradu z naftových motorov, nebodaj bývajúceho v meste asi žiaden chlieb nezachráni.
Ku všetkému treba pristupovať zodpovedne, ale hlavne všetko držať v efektívnej a optimálnej miere, ktorú si musíme stanoviť každý sám pre seba...
To ale neznamená, že jedna pluska na príspevok od misomiso NIE JE moja.
Ale spomenul som si, ako pekávali chlieb v pekárnične tiež z nejakých extra zdravých múk, takí ČR dôchodci /majiteľ jednej stavebnej firmy/, proste zdravý životný štýl, neustále šport....
No a raz mi písal, že pokiaľ ten "materiál" /múky, semená/ nespotrebuješ do nejakého relatívne krátkeho obdobia /zdá sa mi, že 3-4 týždne/, že to všetko "ožije".
Tie najkvalitnejšie a najBIO múky nie sú nijako sterilizované, takže sa začne liahnuť rôzna háveď.
No a ten chlieb sa pri pečení vlastne dokonale sterilizuje, takže keď vyjde z pece je to sterilný materiál.
Diskusia bola vtedy o tom, že tie "pekárenské chleby", ktoré sa pomerne rýchlo kazia, sú nakazené plesňami, spórami z výroby a manipulácii s nimi, kedy sú v rôznych bedniach, pri preprave a tak...
Naposledy upravil Nandrolon : 18.12.17 at 12:33 Dôvod: oprava
0 1
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
No ci sa ja posuniem do levelu .."mletie muky"to neviem.....ale mlynek dam kuknut
Mam na keramike zienku co si doma melie...zajtra sa jej opytam...co za mlynek ma.....zrno tusim pohronsky ruskov...
ja sa tiez ( este ) nejdem posuvat tymto smerom, ale ako hracka pekne, no nie ? A ako nandrolon pise, uz aj tak je ten nas domaci chlieb zlozeny z troch ingrediencii lepsi, ako cokolvek z obchodu. Ale ktovie, ked uz docista nebudem mat co robit s 500EUR tak kupim aj mlyncek
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať