Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Letko
Kváskový chlieb sa už darí piecť aj mne. Používam hladkú múku, ražnú múku, soľ, pridávam aj ľanové semienka, vodu, kvások. Kysnúť to nechávam priamo v jánskom skle, v ktorom ten chlieb aj pečiem. Jem ho až po niekoľkých hodinách, lebo keď som ho skúšal jesť čerstvý, tak sa mi zdal vo vnútri vlhký.
takze tiez robis nemieseny ako lui ?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Moj dnesny....
DSC_0358.JPG  
DSC_0359.JPG  
1/1
4 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
taiko
Letko
Kváskový chlieb sa už darí piecť aj mne. Používam hladkú múku, ražnú múku, soľ, pridávam aj ľanové semienka, vodu, kvások. Kysnúť to nechávam priamo v jánskom skle, v ktorom ten chlieb aj pečiem. Jem ho až po niekoľkých hodinách, lebo keď som ho skúšal jesť čerstvý, tak sa mi zdal vo vnútri vlhký.
takze tiez robis nemieseny ako lui ?
Ja tie suroviny zmiesam v robotovi hnetacimi hakmi, takze asi mieseny.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
lujza.j
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Mieseny je aky?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Letko
lujza.j
ja ručným šlahačom s hakmi na cesto....to je nemiesený.....
Mieseny je aky?
napr.
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ručičkami
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
lujza.j
Ručičkami
Takže miesený a nemiesený - ručne a strojovo. Ja som si myslel, že nemiesený je taký, kde sa ingrediencie len tak narýchlo spoja a že sa miesi ručne alebo strojovo.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Mne je to jedno ako....ja a moji su spoko s mojim...nemiesenym
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Taiko, pre zaujímavosť dopĺňam recept, snažím sa minimalizovať svoju prácu pri pečení (vynechávam ošatku, mám potom menej umývania )
Najprv si dám do nádoby, v ktorej budem "nemiesiť" cesto, 280 g hladkej múky, 115 g ražnej múky, lyžičku soli, pol lyžičky rasce, lyžicu ľanových semienok, to všetko lyžicou premiešam, pridám 170 g kvásku a 220 g teplej vody. Zapnem robot, nechám "nevymiesiť" cesto. Potom mu dám pauzu takých 15-20 minút, opäť ho "nepremiesim", opäť nechám 15-20 minút postáť a opäť ho "nepremiesim".
Do jánskeho misy dám zopár kvapiek oleja, aby sa prichytila múka, vymastím ním misu a potom ju pomúčim, aby sa mi chlieb neprilepil. Cesto premiestnim do jánskeho misy, prikryjem utierkou a čakám, zvyčajne kysne okolo 4-5 hodín. Keď sa mu veľmi nechce, že je chladno v izbe, zapnem rúru na minimum (cca 25-30 stupňov) a tam mi cesto kysne rýchlejšie.
Po vykysnutí zapnem rúru na 250 stupňov, do rúry dám aj pohár s vodou (tak to bolo v pôvodnom recepte). Pred vložením do rúry urobím zopár zárezov na povrchu chleba ale jemne, lebo keď pritlačím, tak chlieb trochu spľasne. Takže 250 stupňov 8 minút a potom 32 minút pri teplote okolo 170 stupňov. Po vytiahnutí chlieb vyberiem, navlhčím povrch studenou vodou kuchynským štetcom a keď vyschne, zabalím do utierky a položím na rošt, aby sa nezaparil. Takto ho nechám z večera do rána, aby sa z neho ešte odparila voda, ináč ostane vo vnútri ešte trochu vlhký (aspoň môj taký ostáva).

Na 170 g kvásku používam 85 g ražnej múky a cca 90 g vody. Toto sa pridáva do kvásku, ktorý nám ostal z minula. Kvások ostáva v chladničke, aby mal dlhšiu životnosť, vraj v chladničke vydrží bez kŕmenia týždeň.
6 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ja davam do jenskej misy papier na pecenie...natriem trochu oliv.olejom...
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Letko
lujza.j
Ručičkami
Takže miesený a nemiesený - ručne a strojovo. Ja som si myslel, že nemiesený je taký, kde sa ingrediencie len tak narýchlo spoja a že sa miesi ručne alebo strojovo.
tak som to zatial chapal ja. Ze sa to len zmiesa, aby neostala ziadna muka sucha a potom ze sa to len par krat prelozi ale nemiesi/nehnetie sa to ani strojom ani rukou.
Potom to ma vraj dlho stat a ten gluten sa tam vytvori aj sam
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Všetci tu pečiete výborný kváskový chlieb. Ja tvrdím že je to brnkačka. ALE ešte nikto TU nepopísal ako ako vznikne podstata kváskového chleba KVÁSOK Ja si ho pamätám z detstva, keď stará mama mala stále na tanieriku guču z cesta od posledného pečenia, ktorú nechala usušiť a pred pečením ju rozmočila vo vode a premiešala s novým zámesom na chlieb z ktorého zase odštipla po vykysnutí kus a dala na tanierik. Ale ako ten prvý kvas urobila ma nezaujímalo. Vtedy sa však pieklo v každom dome. Kvások , zápalky a petrolej vraj žiadnej gazdinej v domácnosti nikdy nechýbal
9 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

ja som nepodlahla kvasku, ja klasicky drozdie na vode s trochou cukru, ostatne podobne ako vy alebo podla chuti
3 0
afrikánka afrikánka

afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

Moja mamina nemala kvások, piekla s droždím. Do cesta pridávala varený postrúhaný zemiak. Bol výborný
4 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Trošku ešte pripíšem k tým spomienkam na chlebík starej mamy. Teraz sa tomu hovorí kvások a skladuje sa to v chladničke. Kým chladničky neboli, tak sa skutočne kúsok cesta, ešte aj vyškriabané zbytky z misy dávali vysušiť na použitie pre nasledujúce pečenie. Hovorili sme tomu žmolky a všetko sme zužitkovali. Nevyhodilo sa nič. Skladovali sme to v poháriku na suchom mieste, aby to nesplesnivelo.
7 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Palino...ano...ked sa to mne darije to brkacka....ale iny recept ako robim by som nerobila....
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
pavol54
Všetci tu pečiete výborný kváskový chlieb. Ja tvrdím že je to brnkačka. ALE ešte nikto TU nepopísal ako ako vznikne podstata kváskového chleba KVÁSOK Ja si ho pamätám z detstva, keď stará mama mala stále na tanieriku guču z cesta od posledného pečenia, ktorú nechala usušiť a pred pečením ju rozmočila vo vode a premiešala s novým zámesom na chlieb z ktorého zase odštipla po vykysnutí kus a dala na tanierik. Ale ako ten prvý kvas urobila ma nezaujímalo. Vtedy sa však pieklo v každom dome. Kvások , zápalky a petrolej vraj žiadnej gazdinej v domácnosti nikdy nechýbal
jaj no brnkacka ako brnkacka, mne sa zatial podaril len raz . Myslim taky, ze by som aj niekomu inemu z neho odkrojil
Ale zajtra sa chystam na dalsi pokus
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

lujza.j
Palino...ano...ked sa to mne darije to brkacka....ale iny recept ako robim by som nerobila....
to som napísal akože "brnkačka" ale keď nemáš na kváskový chlieb základný komponent KVASOK tak kváskový nespravíš. môžeš spraviť s kvasnicami, ale to je iný druh
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai..ja som uz aj cely darovala....trenerovi
Decko zajtra dva krajce do roboty prevadzkarovi...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať