Zavrieť

Porady

Pečieme domáci kváskový chlieb

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Piekli ste, pečiete, alebo sa chystáte piecť domáci chlieb ? Aká múka? Ako kysnúť ? Ako na kvások ? Prečo mi chlieb nevykysol?
Pochváľte sa svojimi bochníkmi, možno poraďte iným pri problémoch, zdieľajte recepty.

Niektore recepty, podnety, zaujimavosti:
Nemieseny chlieb Sumava
Vinohradsky psenicny kvaskovy chlieb
Špaldový kváskový chlieb
Letkov pšenično-ražný chlieb
Zakladanie kvásku s ananásovou šťavou
Prečo nemraziť kvások
Kvakin kvaskovy chlebik a skúsenosti
Turbo chlebik, psenicno, spaldovo, razny, so zeleninou
Naposledy upravil taiko : 14.12.17 at 06:50
Usporiadat
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Taiko, upresnim.
Dnes som ho zalozil, denne ho budem podla navodu prikrmovat a piect z neho budem NAJSKOR v sobotu alebo v nedelu.
Ak by recept nevykvasil s 340g toho kvasu, tak ako moze vykvasit z 1 polievkovej lyzice TOHO ISTEHO kvasu?
S tym upresnenim to dava zmysel. Ano mozes pouzit rovno 340 g kvasku, ale vysledok bude iny ako by si urobil to predkvasenie. Rozne sposoby sposobuju rozne chute a kvality chleba. Inak ten process sa vola troj-krokove-kvasenie. (kvasok-predkvaseny starter-cesto).
Treba brat ale do uvahy, ze aj ked ja to tak robim, pokladam sa stale viac za teoretika ako praktika
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Tak ale aspon teoriu vies, preto sa pytam, diky.
Ps: ty to robis ako?
Kvasok, starter, cesto alebo tak, ako sa chystam ja?
Myslim, ze moj sposob je blizsie k "starodavnemu" peceniu chleba, ale v konecnom dosledku to bude podobne, akurat ten moj bude podstatne viac prekvaseny.
Oproti 3-krokovemu kvaseniu /1 lyzica kvasku + muka + voda + 12 hod. kvasenia/ toto cele nahradim samotnym kvaskom, ktory od 1. dna lezi 6 * 24 hod.
No, uvidim, poskusam, kury budu nosit brucha po zemi :-)))
Naposledy upravil Nandrolon : 03.12.17 at 13:03
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Tak ale aspon teoriu vies, preto sa pytam, diky.
Ps: ty to robis ako?
Kvasok, starter, cesto alebo tak, ako sa chystam ja?
Myslim, ze moj sposob je blizsie k "starodavnemu" peceniu chleba, ale v konecnom dosledku to bude podobne, akurat ten moj bude podstatne viac prekvaseny.
Oproti 3-krokovemu kvaseniu /1 lyzica kvasku + muka + voda + 12 hod. kvasenia/ toto cele nahradim samotnym kvaskom, ktory od 1. dna lezi 6 * 24 hod.
No, uvidim, poskusam, kury budu nosit brucha po zemi :-)))
ja robim kvasok->3x za 24 hodin krmeny->starter 12 hodin kvaseny->cesto 3 x prekladane a 3-4 hodiny kysnute-> pecene 45 minut na 250stupnov-> chlieb
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Ráno som pridal do fľaše 40g múky a 40g vody, a premiešal. Zatiaľ sa nedeje nič, ale farba je o kúsok tmavšia a trošku nakyslastá vôňa.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Ráno som pridal do fľaše 40g múky a 40g vody, a premiešal. Zatiaľ sa nedeje nič, ale farba je o kúsok tmavšia a trošku nakyslastá vôňa.
este si podla mna nemal pridavat nic. Az na treti den. Lebo teraz si len zriedil to malo kultur, co sa od soboty stihlo vytvorit.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Idem podľa toho receptu čo som uviedol link.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dáša_
zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
Dáška, to je iba výroba kvásku, tá trvá pár dní. Ja som kvások dostala a robím z neho chlieb už pár rokov, iba raz počas dovolenky sa mi zopsul, tak som si vyrobila sama. Príprava cesta je stále rovnaká, akurát treba vyrobiť -rozkvasiť z odloženého kvásku väčší objem zamiešaním múky a vody, to je krok asi na minútu. Nechá sa to stáť 12 hodín, odoberie sa lyžička z toho do chladničky pre budúce pečenie a je to. (Aj z droždia sa rozrába kvások . Potom už klasika cesto, len časy kysnutia cesta sú rôzne, určite však dlhšie, ako keď sa cesto robí z droždia.
4 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
zamyslam sa nad pecenim chleba. A nad tym, co vsetko tu pisete. Nekomplikujete to nahodou? Lebo teda, nase babky to podla mna az tak zlizito nerobili.
Alebo to je iba pri prvom chlebe, ked sa zaklada kvasok? To aby si clovek normalne urobil rozpis a pomaly odciarkaval, co uz urobil a kedy nasleduje dalsi krok....
dasa, to je iba vyroba kvasku. Potom to uz ide. Nase babky sa tiez museli ucit, ked boli mlade gazdine
My sa uz nemame od koho ucit
A nase babky nemali cas sa hrat, tak robili najrychlejsie a najucinnejsie ako vedeli. My nemame co robit, tak vymyslame
0 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Naše babky si nechali kúsok cesta, nechali usušiť a pri dˇalšom pečení dopredu namočili do vody a použili ako štartér. Aj hotový kvások sa dá nasušiť a neskor použiť.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
evaj63
Naše babky si nechali kúsok cesta, nechali usušiť a pri dˇalšom pečení dopredu namočili do vody a použili ako štartér. Aj hotový kvások sa dá nasušiť a neskor použiť.
cital som aj ze pekar pre dalsim pecenim len zoskriabe, co zostalo na doske, namoci a po 12 hodinach ma kvasok pripraveny. To su uz ale stari magovia. My zelenaci, musim vazit, krmit, miesat
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

taiko
lujza.j
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila
tai...naco...chlap dnes...vyborny chlebik...
..mne ten s tym starterom..ci rozkvas...ci ako sa to vola.....pride zlozity
Ja som spoko...chutny celozrnny chlebik..dnes + tekvicove semena
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
taiko
lujza.j
Myslim,ze ja peciem asi najjednoduchsi....iny sa ani nechystam
a co keby si vyskusala nejaky iny a bol by lepsi ? Na smrtelnej posteli budes lutovat, ze si neskusila
tai...naco...chlap dnes...vyborny chlebik..
..mne ten s tym starterom..ci rozkvas...ci ako sa to vola.....pride zlozity
Ja som spoko...chutny celozrnny chlebik..dnes + tekvicove semena
ale jasne, ked chuti nie je co riesit. Len ja rad skusam, hladam a experimentujem. Uz je to pomaly hadam aj konicek
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tai...ja v peceni...urcite nie....ja neviem piect...ani na vanoce nic.....ak dostanem tak sa potesim a mam...ale zas...ked nic.....usetrim kaloris
Ak...max.co zamiesam v jednej mise a vylejem do plechu...nahadzem ovko
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
lujza.j
Tai...ja v peceni...urcite nie....ja neviem piect...ani na vanoce nic.....ak dostanem tak sa potesim a mam...ale zas...ked nic.....usetrim kaloris
Ak...max.co zamiesam v jednej mise a vylejem do plechu...nahadzem ovko
Lui ja v peceni tiez nic, ten chlieb beriem ako technicku vyzvu
1 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Včera večer kvások premiešaný, mal viditeľne zväčšený objem a pekný vzdušný s bublinkami.
Dnes ráno dokŕmený + premiešaný, znova zväčšený objem.
Otázka znie, v tom recepte v 5. dni /u mňa štvrtok/ ho skladujú už v chladničke. Keď plánujem v sobotu z neho piecť, mám ho dať do chladničky, alebo iba denne dokrmovať a do chladničky až v sobotu zvyšok, ktorý mi ostane???
A kedy ho mám vybrať, keď budem z neho piecť aj ďalšiu sobotu? On je v chadničke a dokrmuje sa, alebo keď sa aktívne dokrmuje /samozrejme s vybratím z chladničky s oteplením na izbovú teplotu + dokŕmenie + nejaký čas v izbe a zase do chladničky, alebo pri dennom dokrmovaní je stále v izbe, a do chladničky sa dáva iba keď sa aktívne nepoužíva?
Mám trochu v to guláš...
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Včera večer kvások premiešaný, mal viditeľne zväčšený objem a pekný vzdušný s bublinkami.
Dnes ráno dokŕmený + premiešaný, znova zväčšený objem.
Otázka znie, v tom recepte v 5. dni /u mňa štvrtok/ ho skladujú už v chladničke. Keď plánujem v sobotu z neho piecť, mám ho dať do chladničky, alebo iba denne dokrmovať a do chladničky až v sobotu zvyšok, ktorý mi ostane???
A kedy ho mám vybrať, keď budem z neho piecť aj ďalšiu sobotu? On je v chadničke a dokrmuje sa, alebo keď sa aktívne dokrmuje /samozrejme s vybratím z chladničky s oteplením na izbovú teplotu + dokŕmenie + nejaký čas v izbe a zase do chladničky, alebo pri dennom dokrmovaní je stále v izbe, a do chladničky sa dáva iba keď sa aktívne nepoužíva?
Mám trochu v to guláš...
v zasade to co si popisal sedi

V principe.
Teplo -> aktivny kvasok -> hladny kvasok -> prikrmovat castejsie min 1x24hodin -> "praca" kazdy den
Zima ( nie menej ako 4-5 stupnov ) -> prispaty kvasok -> pomaly traviaci kvasok -> prikrmit staci raz za tyzden -> "praca" raz za tyzden

Ked je ale v chladnicke, treba ho vybrat den pred pecenim, pockat par hodin kym sa zohreje a potom nakrmit a na druhy den zacat s chlebom.

Pri prikrmovani .
Vybrat -> nechat ohriat -> prikrmit -> vlozit spat do chladnicky

Ako aj ini pisali, vies si kvasok aj vysusit a potom ho ozivovat. Ja blazon ho krmim kazdy den , lebo ho mam rad a pokladam ho za clena rodiny Nie je to velmi efektivne ale tak to proste robim. A peciem raz za tyzden.
Niektori robia aj tak, ze prikrmuju kazdy den, ale tu cast na vyhodenie daju do palaciniek, alebo do rychleho pitta chleba, do loksi atd

V celom tom treba brat do uvahy, ze kazdy kvasok je iny, ze jeden je aktivnejsi ako druhy a preto tie casove udaje treba prisposobovat danemu kvasku. Napr velmi aktivny kvasok je hladny uz po troch dnoch v chladnicke. Vidis to tak, ze ti najprv v chladnicke vybehne a potom splasne. Ked velmi splasne, uz treba prikrmit.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Takže ešte dotaz. Ty, keďže ho kŕmiš každý deň, tak máš ho alebo nemáš v chladničke??
To, že PRED a PO nakŕmení ho treba "odpočnúť" mi je jasné.
Lebo rozmýšľam, či ho do tej soboty mám dať do chladničky, alebo nie /bol by tam necelé 2 dni - štvrtok a v piatok večer by som ho vybral pred pečením/.
Keďže mám zrejme ešte "pubertiaka, ktorý nemá plný výkon", tak ho budem tento týždeň až do pečenia držať v teple a prikrmovať, nech získa ešte väčšiu silu, nakoľko kvasnice tam pridávať už nemienim vôbec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať