Zavrieť

Porady

ako preukázať pred súdom cenu vlastnej práce

Potrebujem deklarovať notárovi, resp. možno aj v súdnej žalobe, cenu vlastnej práce manžela na búraní a odstránení starého plotu, pri úprave terénu v záhrade, kosení a vývoze buriny. Ako je to možné urobiť, keďže tieto práce robil manžel sám? Manžel má svoju živnosť - remeslo a tieto práce robil vo svojom voľnom čase. ďakujem vopred.
Naposledy upravil DaraB : 22.09.17 at 18:03
misoft Možno napíšem sprostosť, ale..... stačí sa poobzerať, pozisťovať, koľko by za to brala firma, živnostník - koľko by pýtal za hodinu - a to by mohla byť cena práce.
Či už to robí manžel sám, alebo mu to niekto urobí, okrem nejakých náhrad, cestovné, DPH, použitie náradia a pod. je tam i ohodnotenie výkonu - búrania. A to je v tvojom prípade tá cena práce.
Prípadne aj vyčísliť podľa http://www.upsvar.sk/zamestnavatel-1...26&urad=240352
DaraB ďakujem za radu. Aj toto by mohla byť cesta.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Výpisom z daňového priznania alebo z ročného zúčtovania. Z toho dostaneš prepočítanú jednotkovú cenu. Následne počet hodín sa berie paušalizovaný podľa univerzálneho sadzobníka stavebných prác KROS. Vynásobíš a máš výslednú hodnotu. Predkladáš výpočet, sadzobník KROS a výpis z daňového priznania alebo zúčtovania dane.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Počkaj, počkaj...
    Ak dobre čítam, tak sa jedná o nejakú fyzickú osobu, ktorá to robila vo voľnom čase.

    Alebo inak.
    Idem niečo urobiť ja, ako dôchodca....pokosím, porúbem, blá...
    Predsa nemôžem použiť tie výpočty, daňové mám v prdely...atď.

    Takže sadzba bola predsa dohodou, ktorá sa nesplnila.
    No na také práce sa bežne dáva tá minimálna hodinová mzda.
    profesional Ak už osoba nie je ekonomicky inak aktívna, tak sa uplatní hodnota dopočítaná z minimálnej mzdy.

    Ak je ekonomicky aktívna, náleží tej osobe tzv. náhrada za stratu času. Lebo v ňom mohla tá osoba potenciálne pracovať v oblasti v ktorej je ekonomicky aktívna.
    DaraB práve o to ide. Manžel je živnostník, má svoju špecializáciu - remeslo. Ale vo svojom čase vykonával práce na pozemku, ktorý vlastníme spolu s inými spolumajiteľmi. Majú tam malú časť, na ničom sa nepodieľajú a robia problémy s vysporiadaním.
    DaraB presne tak to je. Len manžel nie je dôchodca, je SZČO.
    buchač Dara...
    Príklad dôchodcu som dal sám za seba.

    Keby si upresnila info o manželovi, tak by som ani nereagoval.

    Ale keď je taká fasa situácia so spolumajiteľmi ?
    Šak daj na súd...manžel vyčísli svoje náklady, požiadavky a iné...Kľudne aj vysporiadanie.
    Súd rozhodne...a fertig.
      zbaliť

    pavol54 je teraz online pavol54

    pavol54
    Presne ako píše profesionál, existuje cenník stavebných prác a stavebných výkonov Napr KROS a je jedno či tú činnosť vykoná pomocný robotník alebo minister. Len na ten vývoz stavebného odpadu musíš mať doklad o prevzatí na skládku odpadu. Spýtaj sa nejakého architekta kto mu robí naceňovanie stavieb a tam sa dohodni o nacenení

    ako preukázať pred súdom cenu vlastnej práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.