Zavrieť

Porady

Spoločná domácnosť - podiel na spoločných výdavkoch - nemusi platit?

Prosím Vás. Zijem s otcom, ja dospelý a dospelá sestra s dospelou školou povinnou dcérou v jednom dome. Ako je to s výdavkami na spoločnú domácnosť. Stravujeme sa samostatne ja s otcom a sestra s jej dcérou. Ale ako je to s platením výdavkov na vodu a elektriku? Na vodu sa skladame podla počtu ludí, ale na elektriku sestra odmieta prispievať na svoju dcéru. Platí len az seba. A doplácame na nu my. A takisto používa každý jeden kanvicu, svieti,mikrovlnku... čiže viac ludí = vačšia spotreba. Má právo neprispievať sestra za svoje dieťa. Ja nie som povinný ju "živiť". Ona dostáva príspevok od svojjho ex na dieťa. Ako to vyriešiť?
6 komentárov     zbaliť
taiko .
1. ake dovody uvadza sestra pre svoje neprispievanie za dceru ?
2. Tu chybajucu stvrtinu platite Ty s otcom, alebo sestra plati tretinu nakladov ? ( nezapocitala dceru do poctu osob )
3. nie je tam nieco, o com si sestra mysli, ze tym kompenzuje platbu za dceru ?
bianka117 Sestra neprispieva na nič viac, keď sa niečo pokazi, alebo treba niečo opraviť, nedá na nič, financujem to len ja s otcom. Na elektriku povie ze nedá a hotovo. Ničim nám nič nekompenzuje. Skrátka nás zdiera. A nechce nás ani vyplatiť ani sa nechať vyplaťiť z domu
bianka117 Tú chýbajúcu štvrtinu platime traja, čiže elektriku delíme na 3 osoby a nie štyria ako sme členovia domacnosti. Čiže sumu platíme len ja za seba, otec a sestra (jej dcéra ani sestra za ňu neplatí)
taiko aha, tak rozdiel je 1/12-na. To je nie vela, ale mas pravdu, ze to za Tebou popisanych okolnosti nie je spravodlive.
Kto je vlastnikom domu ? Akym pravom byva sestra s vami v dome ? Zdedila jeho cast po matke ?
Oliwa Dospelá školou povinná... tzn. že chodí na vysokú školu? Lebo tá povinná nie je... Ale keďže dostáva výživné... Cez týždeň býva neter doma alebo je na internáte?
bianka117 Omluvam sa za nepresnosti, školoupovinna som myslela na strednej skole, skrátka chodí ešte do školy, ale dostáva výživné
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Sestra má rovnaké práva a povinností pri vedení spoločnej domácností ako ty. Ak sa na platbách nedohodnete, potom to môže vyriešiť len súd.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bianka117 Viem že súd, sú to však výdavky všetko naviac, aj vysporiadanie spoluvlastníctva cez súd by stálo nemalé prostriedky.
    Tweety Potom ostáva len dohodnúť sa.
    Mária27 Nedajú sa jej zriadiť osobitné merače?
    bianka117 Nedá, nakoľko kúpelna spoločna, spoločné priestory ....
    Mila123 otec je predpokladám dôchodca, ktorý je vždy doma, doma si varí,
    sestra a jej dospelá dcéra sa koľko zdržiavajú v dome, varia si každý deň?
    Oliwa Možno majú plynový sporák, ktovie... ale určite obe používajú/využívajú práčku, chladničku, vysávač, televízor, fén či kuchynské spotrebiče... Nič z toho by nemohli, keby elektrina nebola zaplatená za všetkých jej užívateľov...
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Ako si napisal vyssie, rozdiel medzi tvojim sposobom vyuctovania a sestrinym cini 120 eur rocne, cize ty platis o 60 eur rocne viac, akoby si chcel. Koli tak malej sume (5 eur mesacne) by som do konfliktu urcite nesiel a tych 5 eur mesacne by som ozelel. Ale akceptujem, ze Ty mozes mat iny rebricek hodnot ako ja.
    Ako tvrdis, sestra plati tolko isto ako ty. Takze neviem, preco sa obracias na sestru. Ten, kto neplati nic je plnoleta dcera Tvojej sestry, takze ak chces, aby prispievala na domacnost, obrat sa na nu, je plnoleta a rozhoduje sama za seba.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jslancik súhlas. ale taký detail - rodičia sú povinný vyživovať svoje deti tuším do 25 rokov veku. Alebo sa niečo zmenilo? Ale hej, starať sa o ňu majú rodičia, nie hocikto iný okrem rodičov
    lujza.j Som rada..ze nie som sama....nerobit dusno za 5 korun...
    vicktor To mas pravdu, lenze odkial sa to dusno generuje - sprava ci zlava?
    Rozumej surodenec1 alebo surodenec2 ?
    Kedysi bola zabomysia vojna v sirsej (veriacej) rodine a jednej strane som povedal "pozri sa na to tak ze kto do teba kamenom, ty donho chlebom". Odpoved znela "to je pekne, ale v Biblii sa nikde nepise ze veriaci si ma nechat od druheho srat na hlavu".
    Takze situacia nie je jednoducha ... a přitom taková blbost.
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    pokús sa dohodnúť pre namontovanie a sledovanie odberu podružný elektromer buď pre teba alebo sestru napr. tu https://www.najnakup.sk/elektromer-podruzny/ , stojí cca 20€
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 aso tazko, kedze pise, ze kuchynu aj kupelnu maju spolocnu - co na ten podruzny zapoja ?
    viktorviktor tak potom neprichádza v úvahu či už rozdelenie domu na dve časti, pridelenie súpisného čísla a dve odberné miesta, potom už len prispievať na svoju neter :-).
    Mila123 o koľko € tu ide mesačne?
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Kto je vlastnikom domu?
    Kto je odberatelom vody, plynu, elektriny?
    Pri vode sestra plati aj za dceru, preco nie za elektrinu - ma vysvetlenie/dovod?
    Myslim ze financne je to mizivy problem, skor ide o konflikt vztahov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bianka117 Vlastníkmi som ja, otec aj sestra, otec ma viac ako polku, my dvaja ten zvysok rovnakym dielom. Ju by ta elektrika vyšla o 10 euro viac mesačne, no nechce. Za rok to je 120 euro, čo uz je nezanedbatelna čiastka.
    lujza.j mne by 5 -10korun mesačne ...teda za dusno v rodine nestálo.....
    Oliwa Lui, Tebe nie... ale sestre očividne hej... Na SK sú rodiny, kde chýba aj tých 5 - 10 "korún" mesačne... Ktovie, či v tomto prípade ide naozaj o peniaze, alebo "len" o princíp...
    bianka117 Ja viem, ale to je so všetkým, čo sa týka rekonštrukcie alebo nejakej opravy, či sa pokazí Wc, alebo batéria alebo by bola treba nejaka nutna vačšia rekonštrukcia
    ivka70 na udrzbe domu sa podielaju len spoluvlastnici, pomerom aky vlastnia,
    tam sa sestrina dcera nema dovod podielat
    vicktor ...ale na naplnani wc sa podiela...
      zbaliť

    Spoločná domácnosť - podiel na spoločných výdavkoch - nemusi platit?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.