Zavrieť

Porady

Autorská zmluva alebo Živnosť?

Mám možnosť výberu, či chcem pracovať na autorskú zmluvu alebo na živnosť. Ide o reklamnú agentúru. Viete mi niekto prosím poradiť čo je pre mňa výhodnejšie? z hľadiska platenia odvodov štátu atď? momentálne som na evidovaná úrade práce, živnosť som nikdy nemala a som po skončení Vš. Prečítala som už o tom veľa článok, ale pravdu povediac som z toho kvalitne mimo :// Ďakujem za každú jednu radu!!!
Naposledy upravil Ewiacik : 06.10.17 at 09:06
4 komentárov     zbaliť
Dáša_ možno by pomohlo, keby si aspoň rámcovo povedala, čo budeš robiť
Ewiacik v reklamnej agentúre
veronikasad si evidovaná na úrade práce ?
Ewiacik zatial ano
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Ked budes pracovat na zivnost, budes platit odvody+dan. Ak na autorsku zmluvu, moze sa to povazovat za prijem podla §6,4 teda islo by o prijem z pouzitia diela, predmetu alebo pouzitia dusevneho vlastnictva a pod. V takom pripade by Ti mohla reklamna agentura vyplacat odmenu a aplikovat 19% zrazkovu dan podla §43,3,h. Vyhodou by bolo to, ze sice statu by odislo 19%, ale z tohto prijmu by si uz nemusela platit ziadne odvody a ani podavat danove priznanie (pokial nemas ine prijmy). Cize treba si polozit otazku, co chces? Ak chces byt socialne poistena (kvoli PN, urazu, dochodku a pod) chod na zivnost. Ak chces platit statu minimum z tohto prijmu (iba 19% dan), tak urob zmluvu na zaklade autorskeho zakona (ale bacha, zdravotne musis byt poistena, keby sa nieco stalo, takze v konecnom dosledku zdravotku budes musiet platit ako samoplatitel vo vyske cca 65 eur, cize vyhnes sa iba socialke). Samozrejme zavisi aj od toho, co v tej reklamnej agenture budes robit a co budu Tvoje vystupy, lebo nie vsetko mozno povazovat za pouzitie diela, predmetu alebo pouzitie dusevneho vlastnictva...
    Naposledy upravil martinez : 06.10.17 at 11:50

    Autorská zmluva alebo Živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.