Zavrieť

Porady

Pomoc s excelom

Dobrý deň,riešim problém v práci. Potrebujem aby mi Excel spočítaval automaticky súčet vyrobených kusov na danej výrobnej linke za obdobie jeden týždeň (7.dni) a aby mi počítal aj ďalšie týždne automaticky. Neviem ako mám sformulovať daný vzorec. Prvý týždeň mám vzorec =SUM('Plán -W36'!AF15:AL17) no ako náhle daný vzorec natiahnem aj na ďalší týždeň tak sa mi zmení a nieje na ďalších 7 dní dopredu. Potrebujem aby som dostal =SUM('Plán -W36'!AM15:AS17) no zmení sa mi to stále na =SUM('Plán -W36'!AK15:AQ17). Teda dni mi nejdú od pondelka do nedele, ale od soboty do budúceho piatku. Viete mi poradiť ako sformulovať vzorec?
Naposledy upravil taiko : 09.10.17 at 15:10
Bez názvu.jpg  
4 komentárov     zbaliť
Kabaka123 A čo tak zafixovať bunky symbolom dolár $? Možno tu je problém.
taiko problem je ze tie cielove polia su od seba vzdialene iba 5 pozicii, Preto aj zdrojove polia kopirovanie "natiahne" len o 5 pozicii miesto o 7. Ale asi to nebude spravna odpoved, lebo som neuzitocne dostal
Kabaka123 Ja som to nebola 5 alebo 7 stĺpcov, tak to je jasné... to je trošku rozdiel.
taiko ja viem, ze nie Ty. To bol iny majster
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mepex je offline (nepripojený) mepex

    mepex
    Pridávam riešenie pomocou kontingenčných tabuliek, po načítaní zo zdrojového súboru pomocou PowerQuery, ktorým som údaje transformoval na list Data. Ak máte verziu Excel-u od 2010 dá sa pridať ako doplnok, a vo verzii 2016 je obsiahnutý.
    Vyhodnot.png  
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko velice elegantne
    mepex .. aj funkčné; a dokonca bez Accessu :-)
    taiko to hej, ale v Access-e by sa ine divy robit dali a jednoduchsie
    a to nie som zastancom Accessu, len som ho spomenul, lebo zadavatel s excelom/windowsom funguje
      zbaliť

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    1. "pridava" Ti to do vzorca len 5 poli, lebo vo vyhodnoteni mas vzdialenost medzi L10/W40 a L10/W41 5 poli (stlpcov).
    2. musis medzi stplce H a I pridat dva stlpce, ergo L10/W41 sa Ti posunie do stlpca K
    3. potom Ti pri kopirovani vzorca z D6 prida do skopirovaneho vzorca 7 poli(stlpcov) a v L10/W41 pre YEP0RRDB40GA dostanes zelany vzorec =SUM('Plán -W36'!AM15:AS17)
    4. nasledne vytvorene stlpce schovas, aby tam nestrasili

    Beruc do uvahy, ze pouzivas excel, nebolo by na toto lepsie pouzit Access MS ? Take reporty by si z toho povyrabal, ze by sa Tvoj veduci okolo hlavy usmieval
    Naposledy upravil taiko : 09.10.17 at 20:19
    Screen Shot 2017-10-09 at 16.51.59.png  
    Tomáš659 Ďakujem, stačilo pridať riadky. V programe Access MS žiaľ neviem robiť, čo je veľká škoda.
    taiko riadky ? nie stlpce ?

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Nerozumiem co chces "natiahnut".
    Oznacis af15:al17, ctrl+c, klik do am15 a ctrl+v. tebe to skoci niekam inam?
    Ak tam mas naformatovane datumy, skontroluj ako. Moze to byt aj na urovni systemu, nielen v exceli - tyzden zacina dnom xy.

    xxn je offline (nepripojený) xxn

    xxn
    V prílohe, na liste "Vyhodnotenie" som pridal časť konečnej tabuľky (dva bloky) so vzorcami ...či Ti to bude vyhovovať, neviem.

    Na vzorec som použil 2 fumkcie MOD a OFFSET.
    MOD mi slúži na vytvorenie indexu stĺpca (od 0 do 3) a taktiež na vytvorenie indexu riadka (od 0 po 32 v kroku po 4). Sčítaním potom dostane každá bunka v bloku "pomocný index" od 0 do 35.
    Keďže jednotlivé bunky v bloku odkazujú vždy na tie isté stĺpce zošita "Plán -W36"ale riadky sa menia v kroku po 3 tak tento pomocný index ďalej používam vo funkcii OFFSET a násobím ho trojkou. To umožňuje posuv iba v riadkoch v kroku po 3 pre vyberanú oblasť.

    V nasledujúcom bloku stačí do prvej bunky bloku skopírovať vzorec z prvej bunky ktoréhokoľvek predchádzajúceho bloku, zmeniť názvy stĺpcov ( teda iba písmená) a potiahnuť. Pozor, netreba zabudnúť na rozšírenie indexu stĺpcov.

    Napr. v 1 bunke prvého bloku je vzorec:
    =SUM(OFFSET('Plán -W36'!$AF$3;3*($C20+E$17);0):OFFSET('Plán -W36'!$AL$5;3*($C20+E$17);0))

    Potom tento vzorec prekopíruj do 1 bunky 2 bloku a tam zmeníš iba "AF" na "AM" a "AL" na "AS" a potiahneš.

    PS: Jasné že by sa to dalo napísať aj elegantnejšie napr. indexy priamo do vzorca cez MOD alebo odkaz na stĺpce cez nejakú referenciu ale to môžeme doriešiť ak Ti bude vyhovovať tento základ.
    Naposledy upravil marjankaj : 10.10.17 at 22:11
    taiko 10.10.17 21:34 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.