Zavrieť

Porady

Mala socialna poistovna pravo znizit dochodok?

Skusim este raz, kedze som to asi nespravne zaradila do debaty...

Ahojte, vedel by mi niekto poradit so starobnym dochodkom a konanim socialnej poistovne? Ide o to, ze este pred nastupom na dochodok bol ujo v soc. poistovni a osobne si zistoval, ci nieco nedlzi. Nasli mu nejaky nedoplatok v sume cca 2€ z roku 2006, ktory doplatil a uistili ho, ze uz nic nedlzi. No a o nejaky cas na dochodku mu prisiel list, ze na zaklade tohoto nedoplatku mu dochodok znizuju o 5€ mesacne. Problem je v tom, ze to prislo uz v marci, len sa k tomu radsej ani nepriznaval. Prisli sme na to az teraz a som strasne nasrata - ako je to mozne? Pre dochodcu je dobra kazda koruna a takto s nim vybabrat? Dalo by sa s tym este nieco spravit? Ved pri vzniku naroku na dochodok mal vsetko vyplatene a islo len o 2€...
Naposledy upravil makipa : 10.10.17 at 05:32
20171008_190233.jpg  
20171008_190228.jpg  
1/1
14 komentárov     zbaliť
veronikasad Cituj paragrafy, uvedené v liste, na základe ktorých mu SD znížili. Kedy začal poberať SD a odkedy mu ho znížili? Nemal v SP náhodou nejaké penále, ktoré mu začali strhavat ako exekúciu?
makipa pridala som odfotenu tu prvu stranu, mozno to trosku pomoze, lebo ja som z toho naozaj jelen.
veronikasad Prečo ten nedoplatok nebol uhradeny predtým ako požiadal o SD?
veronikasad Zamaz osobne udaje a príloz celé rozhodnutie.
ivka70 asi by sa zislo porovnat povodne rozhodnutie a toto nove, a aj to, za ake obdobie a kolko skutocne doplatil a co bolo v tom istom roku okrem casu, ktory doplacal
makipa este dodam, ze nikdy nebol vedeny v zozname dlznikov, kedze pri tak malej sume na to SP neupozornuje, vzdy si vsetko odvadzal nacas a vsetko to bol prekontrolovat pred tym, ako zacal vybavovat dochodok. Tam ho upozornili na ten nedoplatok a pani mu povedala, ze teraz je uz vsetko v uplnom poriadku a nic dalsie nemusi riesit. No a potom prisiel tento list....
veronikasad V liste je uvedené že nedoplatok bol uhradeny až v januári 2017. Doba dôchodkoveho poistenia je do 31.10.2016. Odkedy mu začali vyplácať SD?
makipa Cele rozhodnutie bohuzial k dispozicii nemam, toto som len narychlo odfotila a slubila, ze mu s tym skusim nejako pomoct. Spolu to malo nejakych 8 stran. Mozem to dofotit, ked budem mat cas tam skocit
veronikasad Z toho čo si priložila sa bohužiaľ dôvod krátenia posúdiť neda
makipa dakujem, no skusim to teda dofotit, cim skor. Ale ziadne penale, ci ine nedoplatky sa tam uz nespominali. Myslim, ze uz tam boli rozpisane len obdobia poistenia a podobne. Zatial dakujem za pomoc
misoft Všetko oskenuj, každý papier od SP, všetky rozhodnutia, ak má aj doklad o zaplatení nedoplatku - tak aj ten. V PC potom len zamaž osobné údaje (meno, priezvisko, RČ, dátum narodenia, adresa) - a prilož to do Porady.
Je tu dostatok schopných odborníkov, ktorí istotne nájdu chybičku a poradia.
Pretože mne sa vidí (ak je to pravda, že doplatil pred podaním žiadosti), že SP niekde niečo opomenula (čo na Slovensku nie je žiadna novinka).
makipa Este sa chcem opytat, keby vsetky tieto papiere pozbieram a zajdem s nim do socialnej poistovne osobne, nech to teda pozru a vysvetlia ako to teda vlastne je, existuje tam nieco ako poradca? Niekto kto si k tomu sadne a povie tak tu a tu ste spravili chybu a nie tetka za okienkom, co ma vypoklonkuje, nech si dam pisomnu ziadost.
Lebo volala som s ujom a zle sme sa pochopili. On sa bol pytat pred nastupom na dochodok, ci nieco nedlzi, kde mu pani za okienkom povedala, ze ako dlznik u nich nie je evidovany. Na internete som sa docitala, ze do cca 3,5€ SP dlh nevymaha a dlznika nema v evidencii. Na dochodok nastupil v oktobri 2016 a toto nove rozhodnutie prislo v marci, kedy to isiel aj zaplatit.
Na dalsich stranach uz nie je o krateni ziadna zmienka, tie su rovnake, ako v predoslom rozhodnuti a su tam len rozpisane roky poistenia a vypocitavana vyska dochodku a pod. Takze k tomu krateniu je len to, co mam odfotene.
Takze by som bola rada, keby mi niekto osobne vysvetli, pretoze to je podla mna nejaka diera v systeme.
veronikasad Ak tam pôjdeš sama bez uja, nikto na pobočke sa s tebou baviť nebude. Skús napísať dotaz v úkonom mene na infolinku ústredia SP. Majú aj bezplatnú infolinku dôchodky, ale tam sa tiež bavia len s dôchodcom, iným informácie neposkytujú.
veronikasad Ak chceš aby ti to pozrel niekto z Porady, treba priložiť obidve rozhodnutia bez osobných údajov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Mala socialna poistovna pravo znizit dochodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.