Zavrieť

Porady

neplatené voľno - povinnosti zamestnanca

Ahojte, zamestnanec chce stoj čo stoj využiť svoje právo ospr.voľna, lebo je zavolaný ako svedok na súd. Vypĺňam mu tlačivko zo súdu o čistej mes.mzde za štvrťrok a z toho hodinovku.... V ten deň do práce nenastúpi, takže budem musieť vykázať potom neplatené voľno a on si bude musieť zaplatiť zdravotku, však? tú zdravotku zaplatní 14% zo 441,50 a delené 31, keďže len za jeden októbrový deň? a čo on so sociálkou?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nedas mu neplatene volno, das mu pracovne volno bez nahrady mzdy -
    prekazku v praci z dovodu vseobecneho zaujmu podla § 136. Platit to zamestnavatel nebude, ale nejde o neplatene volno, aby si ho odhlasovala z poistovni.

    zze/2001-311/136/1
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelle veď prac.voľno bez náhrady mzdy nie je neplatené voľno?
    ivka70 no to teda nie je ....
    ked je v roku 8.den u lekara, tiez mu ten den nezaplatis, ale musis mu ho ospravedlnit, ak prinesie potvrdenie od lekara .... a tiez to nie je neplatene volno
    Tweety nie, nie je
    hanelle ok, vďaka za upozornenie
    misoft @hanelle - píšeš, že si vyplňovala papier pre súd s vyčíslením mzdy. Takže je to platené, ale nie od zamestnávateľa, ale je to náhrady ušlej mzdy zo strany štátu. Ty vykážeš (vyššie napísané) prac. voľno §136 - ušlú mzdu (priemer) dostane od štátu - odvody pokračujú ďalej, neodhlasuje sa z poisťovne. Nie je to z jeho vôle (to voľno), ale z vôle štátu mu musí byť udelené od zamestnávateľa.

    Tak to vidím ja....
      zbaliť

    CHIC je offline (nepripojený) CHIC

    CHIC
    ZP - samoplatitel na dany den, SP - prerusenie poistenia zz/2003-461/26/1/a

    neuzitocne? noze minuskar sa preber, predosle odpovede su nespravne...

    http://www.socpoist.sk/2127-menu/554...ium=all&page=1
    Naposledy upravil CHIC : 17.10.17 at 13:33
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kvjetecko ja suhlasim ze je to prerusenie pri volne podla §136 ods. 1 ZP.
    Tweety kvjetecko, tak ako? súhlasíš aj s príspevkom Ivky aj so CHIC, hoci sú diametrálne odlišné?
    kvjetecko tak ako som napisala ako aj CHIC , je to prerusenie , nahlasuje sa na SP, ZP. Uzitocne na Ivku som zmazala, zabudla som na to ze som to predtým oznacila. Po prestudovani linkov a zakona ma pravdu CHIC. Aj ked u nas vo firme take nemame, beru si dovolenku (bez donutenia).
      zbaliť
    romy16 A čo hovoríte na vyjadrenie sociálnej poisťovne, na ktoré odkazuje CHIC vo svojej odpovedi?
    hanelle Napr. v manuály Olympu-Kros som našla
    Neplatenú neprítomnosť zamestnanca v práci môžete v programe Olymp zadať zložkami
    mzdy:
    A15 - prac. voľno zákonné (neplatené),
    A20 - prac. voľno žiadané (neplatené),
    A30 - neospravedlnená absencia,
    A40 - účasť na štrajku.
    V prípade, že u zamestnanca bude z vyššie uvedených dôvodov celodenná neprítomnosť v práci, stačí
    príslušnú zložku mzdy pridať do vygenerovanej výplaty a v kalendári tento deň označiť. V tomto prípade
    zamestnávateľ má povinnosť oznámiť prerušenie poistného, nakoľko prerušenie trvalo jeden celý
    deň. Zamestnávateľ túto skutočnosť oznámi na SP - prerušenie poistného a na ZP zmenu platiteľa
    poistného (v papierovej, alebo v elektronickej forme).

    Tak z toho mi vychádza, že hoci je to prac.voľno-zákonné (účasť na súde) mala by som dať prerušenie do SP aj zmenu do ZP

    :-(
    na soc.poisťovni (volala som) sa mi k tomu nevedela jednoznačne vyjadriť

    neplatené voľno - povinnosti zamestnanca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.