Zavrieť

Porady

Čo neviete o tepelných čerpadlách (a možno aj viete)

Anketa: Ak máte tepelné čerpadlo, tiež to funguje podobne?

Počet hlasujúcich
2. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Funguje to rovnako a som spokojný

    0 0%
  • Funguje to rovnako a som nepsokojný

    0 0%
  • Moje tepelné čerpadlo umožňuje nastaviť fixnú vnútornú teplotu

    0 0%
  • Nemám tepelné čerpadlo a ak to takto funguje, tak ho ani nechcem

    2 100.00%
Do kvalitne zaizolovaného rodinného domu som si dal namontovať tepelné čerpadlo. Typ tepelného čerpadla a dodávateľskú firmu zatiaľ nezverejním. Cena celej inštalácie je takmer 15.000€. V dome mám veľké okná, takže sa dokáže v pohode nahriať a zvyčajne mi začína vykurovacia sezóna až začiatkom novembra.
LENŽE, tepelné čerpadlo nedokáže udržať stabilnú teplotu v dome. Ja som naučený na klasický termostat, kde si nastavím teplotu a keď klesne pod túto hodnotu, tak sa proste začne kúriť. Tepelné čerpadlo funguje podľa vonkajšej teploty a podľa nejakých kriviek. To znamená, že keď sa vonku ochladí začne to kúriť napriek tomu, že svieti slnko a ja mám vnútri príjemnú teplotu. Takže namiesto šetrenia plytvám energiou, lebo prekurujem domácnosť.
Chcem sa opýtať, ak máte tepelné čerpadlo, funguje vám to rovnako? Alebo druhá otázka, ak ho nemáte a zvažujete kúpu, upozornil vás dodávateľ, že sa nedá nastaviť fixná teplota v domácnosti?
4 komentárov     zbaliť
kn-alka načo hlasovanie? máš jednoducho namontovaný vonkajší snímač teploty, stačí si dať namontovať izbový termostat a máš to poriešené.
branislav235 Ďakujem za pripomienku. Vyzerá to jednoducho... Ale prečo zariadenie, ktoré stojí skoro 15000 a meria vnútornú teplotu tak nevie riadiť podľa tejto teploty? Keď som to navrhol dodávateľovi, tak len za zapojenie termostatu pýta vyše 100€ (bez samotného termostatu a inštalácie).
jslancik takže problém je iba v cene? Si mal hneď povedať... Vyriešime, pošli IBAN.
kn-alka takéto veci sa vybavujú počas riešenia cenovej ponuky a inštalácie, mali ste si to prekonzultovať počas toho. Teraz po inštalovaní celého systému ak chceš zmenu, musíš si ju doplatiť - to je proste tak.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Nemám síce tepelné čerpadlo ale ja som zasa riešil plyn + tuhé palivo riadiacou jednotkou ktorá tiež snímala vonkajšiu teplotu a podľa toho zapínala/vypínala. Kotol sa ohrieval na svoju príjemnú teplotu aj keď do radiátorov nedodal ani deci teplej vody. Druhý problém vznikal že nedochádzalo k vybitiu nádrže, prišiel som domov zásobník ohriaty na 50°C a plyňák kúril akoby trepla mimo neho nebolo. Všetky tie externým čidlom ovládané kúrenia sú podľa mňa vhodné len pre objekty bez okien a dverí. Vonkajšie čidlo predsa nemá ako vedieť že som vyvetral, že manželka varí ako divá, že mi z juhu svieti naplno slnko... Odstavil som drahé čudo, namontoval termostat za pár šupov a kotol dostane povel kúriť len vtedy keď by mohla byť zima mne. A že kotol nemá celý deň 60°C ma netrápi, dostane ich až vtedy keď ja mám menej ako nastavených 22.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislav235 Aha, ja som myslel, že je to len problém tepelných čerpadiel. Ae vidím, že aj výrobcovia plynových kotlov chcú zvyšovať ceny a dávajú tam nezmyselnú elektroniku, ktorá sa iba môže pokaziť a na jej nastavenie potrebujete manuál...
    vicktor Ja mam trochu opacnu skusenost.
    Kotolnik mi nainstaloval vonkajsi aj vnutorny termostat, ale dalsich niekolko kurenarov sa vyjadrilo ze ten vnutorny nie je potrebny, akurat dotycny zarobil.
    Niekedy ked sa v zime slnko oprelo do okien, tak som na kotli manualne znizoval vykon, ale uz ma to nebavi. Aj v tom kotli je teplomer a odmeria ze naspat sa vracia teplejsia voda, tak sam uberie.
    lubko6394 Tá riadiaca jednotka nebola v kotli ale mala kotle riadiť odborne to volajú Solárny ekvitermický systémový regulátor a koštuje 570 s DPH.
    vicktor Ekvitermika je vonku na fasade v tieni a kotol si meria teplotu vody na vystupe aj vstupe.
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    To vyzera ze si objednal zaklad bez termostatu, tak ti ho nenamontovali.

    Volitelne prislusenstvo: (okrem ineho)
    - kablovy izbovy termostat
    - bezdrotovy izbovy termostat

    Pisu tam ze nie je nevyhnutne, ale existuje.
    http://daikin-altherma.tepelnecerpad...-prislusenstvo

    A este: Mas radiatory? Na kazdom by mal byt regulator/termostat.
    Mas podlahovku? Otrava ovladat prietok rucne, ale ak nechces prekurovat, tak ine neostava.
    Naposledy upravil vicktor : 18.10.17 at 14:07
    branislav235 Nemám radiátory, mám podlahové kúrenie. Tam naozaj stačí nahriať to na 30°C a je teplo..

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    Občas montujeme TČ-pre nedostatok času už menej ako kedysi.Niektoré typy mali svorky na pripojenie obyčajného ON-OFF termostatu,do iných treba dokúpiť rozširovaciu kartu a termostat.Termostat sme dávali možno jednomu zákazníkovi z desiatich.Ostatní boli spokojní s automatikou-TČ ide podľa ekvitermickej krivky,čiže závislosť vonkajšej teploty na teplote vykurovacej vody.U teba možno stačí trochu pocvičiť s tou ekvitermou-len neviem,či nebudeš musieť ísť do servisného menu.Ak to nieje tajné,napíš typ TČ
    Naposledy upravil peterkos2 : 22.10.17 at 18:06

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Mám tepelné čerpadlo za 1/3 tvojej ceny a nemám problém. Vykurujem výmeru cca 110 m2. Vonkajšia teplota ho moc nezaujíma, podstatné je, čo chcem mať vo vnútri plus si ho naprogramujem, kedy preferujem, aby kúril a kedy má čušať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    branislav235 Tak to blednem závisťou. Myslím, že v súčasnosti si priplácame za veľmi intelignetné veci, pri ktorých potom vyzeráme ako debili. Už aj keď chcem spustiť práčku (okrem 2-3 programov, ktoré používame), tak potrebujem manuál. No a vyčistiť kávovar, to je hotová veda....
    bodliak Inteligentné stále neexistujú. Existujú len zložité, ktorým nerozumiete a mylne ich za inteligentné považujete. Ale nie je to len vaša chyba, je to aj chyba predajcov, ktorí tomu tiež nerozumejú a jediný cieľ je predať, hoc aj nezmyselne.
    vicktor Ja to tiez nepovazujem za inteligentne, skor prekombinovane. Kamarat zacal podnikat v oblasti "inteligentnych" domov. Tak som sa opytal v com ta inteligencia spociva. Napr. ze sa zakuri kratko pred ocakavanym prichodom. Alebo jednym dialkovym ovladacom regulujes vsetky osvetlovacie telesa.
    Fakt super inteligencia.
      zbaliť

    Čo neviete o tepelných čerpadlách (a možno aj viete)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.